czwartek, 2 stycznia 2020

Nalewka figowa, czyli nalewka na suszonych figach

Figi są  wdzięcznym materiałem na zrobienie nalewki. Do tego celu można bowiem wykorzystać figi świeże i suszone. Bez względu jednak na to o której porze roku zrobimy nalewkę figową kryć ona będzie walory smakowe i... lecznicze.

cztery ozdobne butelki z nalewką figową

Do przygotowania nalewki z suszonych fig potrzebujemy:


  • 300 g suszonych fig
  • 1 l wody
  • 1 l wódki
  • 1/4 l spirytusu
  • 50 g winiaku

Myślę, że w naszej polskiej kuchni suszone owoce są zbyt mało popularne. Najczęściej robimy z suszu kompot na Wigilię lub od czasu do czasu przygotowujemy nalewkę na owocach suszonych. Można je wykorzystać szerzej, przygotowując na przykład tak popularną karkówkę z suszonymi owocami

Tymczasem okazuje się, że suszone owoce niezwykle korzystnie wpływają na nasz organizm. Na przykład suszone figi bardzo dobrze wpływają na serce u na układ krwionośny. Są więc polecane dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Poprawiają też pracę jelit, wspomagając proces trawienia. Tak więc spokojnie figi suszone spożywać powinny osoby z kłopotami w trawieniu i nawet z... hemoroidami. 

Znając więc właściwości fig suszonych aż trzeba mieć stosowaną nalewkę w swoim barku. 

Wykonanie

Umyte i drobno pokrojone figi wrzucamy do słoja. Zalewamy je najpierw wódką i dopiero po tym spirytusem. Zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na dwa miesiące. Od czasu do czasu możemy słojem wstrząsnąć.

Po tych dwóch miesiącach przecedzamy zalew. Figi zalewamy wodą i odstawiamy na dobę. Ponownie je przesączamy. Oba płyny - alkohol i wodę po figach mieszamy. Dodajemy, dla aromatu, kieliszek winiaku i wlewamy do butelek.

Zobacz też: Jak zrobić nalewkę ze świeżych fig

Nalewka na suszonych figach należy do tej grupy nalewek, która musi swoje odstać. Dlatego powinniśmy o niej zapomnieć co najmniej na pół roku.

Fig nie wyrzucamy. Możemy je z powodzeniem wykorzystać na przykład do keksu. Nasączone, mimo płukania wodą, alkoholem są bardzo dobrze zakonserwowane i kilka tygodni na pewno przetrwają.






Cytrynówka wytrawna czyli nalewka z cytryną

Najczęściej korzystałem z przepisów na nalewki, które długo musiały czekać, by dojrzeć i nabrać smaku. Nalewka cytrynowa wykonana wedle tej receptury, na szczęście, gotowa jest do spożycia już w kilka dni po przygotowaniu.

na stole stoi kieliszek nalewki cytrynowej ozdobiony plastrem cytryny
Fot. Fotolia.com

Lubie nalewkę cytrynową wytrawną ponieważ w jej składzie nie ma cukru. Wystarczy więc, gdy przygotujemy:


  • 6 cytryn
  • 4 łyżki soku
  • litr wódki

Przepisów na nalewkę z cytryny jest dużo. Bardzo dużo. Niektóre kraje mają nawet swoje ulubione przepisy. Przeglądając tego bloga dowiesz się, że można zrobić cytrynówkę na sposób francuski. Włosi wcale nie chcieli być gorsi i proponują limoncello, czyli nalewkę cytrynową po włosku

Można też przygotować na nalewkę cytrynową na rumie. Nie mamy rumu? To nic. Zawsze znajdzie się przepis, by zrobić nalewkę cytrynową na koniaku

Pamiętajmy też,że cytryna jest świetna na zimę i na lato. W ciepłe dni możemy się orzeźwić nalewką miętowo-cytrynową. W lecie natomiast warto przygotować genialną nalewkę miodowo-cytrynową, która wspaniale sprawdzi się w zimie. Tylko trzeba poczekać kilka miesięcy aż ona dojrzeje. 

Na szczęście ten niemiły dla wielu okres oczekiwania można skrócić wykorzystując dziś podany przepis. 

Wykonanie

Cytryny należy dobrze umyć, sparzyć i obrać ze skórki. Z jednej tylko wyciskamy sok, który mieszamy ze skórką ze wszystkich owoców i zalewamy go w słoiku wódką. Tak przygotowany nalew odstawiamy w ciepłe miejsce na 10 dni.

Po tym terminie nie zostaje nic innego jak przefiltrować nalewkę (najlepiej przy pomocy ręcznika papierowego) i wlać do butelek. Od tego momentu nalewka nadaje się do spożycia.