wtorek, 16 stycznia 2024

Sałatka z buraków z ogórkiem kiszonym


Sałatka z buraków z dodatkiem ogórka kiszonego i kilku innych składników powoduje, że ginie smak czerwonego warzywa, a w ustach czujemy delikatny, lekki i wspaniały smak spożywanego posiłku. Potrawa jest tak znakomita, że nie ma szansy na dotrwanie do dnia następnego.

Ilustracja: Adobe Firefty



Do przygotowania sałatki z buraków potrzebujemy:

  • trzech średniej wielkości buraków
  • trzech ogórków konserwowych
  • jednego jajka, 
  • kwaśnego jabłka
  • czerwonej cebuli
  • łyżki chrzanu tartego
  • dużej łyżki majonezu i jogurtu
  • soku z cytryny
  • dwóch ząbków czosnku
  • soli i pieprzu do smaku

O walorach buraków można pisać grube tomy. Tak samo jak wiele miejsca zająć mogą przepisy zrobione z tego warzywa. W proponowanym tutaj przepisie można użyć buraka przygotowanego na co najmniej kilka sposobów. Sałatkę można zrobić z buraka gotowanego, pieczonego lub kiszonego. Za każdym razem smakuje inaczej, ale zawsze jest smaczna.

Buraczek pieczony w swoim smaku jest delikatny i świetnie komponuje się z sokiem z cytryny, jak w tym przypadku, lub pomarańczą. 

              Zobacz też: Jak upiec buraki

Ugotowanie buraka to, dla odmiany, najszybszy sposób na przygotowanie tego warzywa. Wystarczy wrzucić umyte bulwy do garnka, wstawić na kuchenkę i po mniej więcej godzinie cieszyć się ze składnika gotowego do dalszej obróbki. 

              Zobacz też: Jak ukisić buraki

Najbardziej kłopotliwe jest kiszenie buraków. Potrzeba na to co najmniej tygodnia, a najlepiej dwóch. Wybierając ten sposób nie możemy mieć też gwarancji, że wszystko się uda zgodnie z planem, bo kiszone buraki lubią spleśnieć i wtedy nadają się tylko do wyrzucenia. Ale jeśli operacje odniesie skutek, to - oprócz smacznych buraków - otrzymamy wspaniały sok z kiszonych buraków, który można pić lub wykorzystywać na przykład do zrobienia wybornego barszczu

Wykonanie

Gdy mamy już gotowe buraki trzemy je na tarce. Najlepiej zrobić to na takiej z dużymi oczkami. Do tarcia dobrze jest ubrać lateksowe rękawiczki, gdyż, jak wiadomo, buraczki lubią brudzić ręce, które potem trudno domyć.

W podobny sposób traktujemy ogórki i jabłko. Myślę, że trzy spore ogórki kiszone powinny wystarczyć, ale po ich wymieszaniu z burakami warto dokonać degustacji. Ogórki powinno być delikatnie czuć - gdy w ustach mamy smak samych buraczków, to jeszcze warto dostać ogórka.

Jabłko staramy się wybrać możliwe kwaśnie. Najlepiej w tego typu potrawach znajduje się szara reneta. Ale owoce tego gatunku coraz trudniej kupić, więc można użyć innego rodzaju jabłek, ale kwaskowych.

Czosnek trzemy na drobnej tarce. Tu też przydadzą się rękawice, bo zapach czosnku często równie trudno usunąć z dłoni jak umyć je z buraczanego koloru po starciu warzyw. 

Chrzan tarty może być kupny - jest wtedy delikatniejszy niż taki przygotowany samodzielnie. Trzeba go dodać tyle, by w całej potrawie był lekko wyczuwalny. Nie musimy się obawiać, że zdominuje smak sałatki, bo po kilku godzinach przestanie być wyczuwalny. 

Cebule czerwoną najlepiej drobno siekamy. Jeśli nie mamy czerwonej to się tym nie stresujmy. Wykorzystajmy taką, którą akurat mamy pod ręką. 

Do tych wszystkich składników dodajmy, również starte na tarce jajko ugotowane na twardo. Dobrze oddzielić żółtko, które kruszymy. Ładnie się trze tylko białko.

Wszystkie te składniki mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy łyżkę majonezu i opcjonalnie gęstego jogurtu. W wypadku tej sałatki majonez jest tylko łącznikiem i nie powinien za bardzo rzucać się w oczy. 

Bardzo dobrze jest jeśli tak przygotowanej potrawie damy kilka godzin na to by smaki się przegryzły. Wybornie smakuje dnia następnego.