niedziela, 5 maja 2019

Nalewka na kwiatach słonecznika

Nalewka słonecznikowa, czyli zrobiona na kwiatach słonecznika, ma właściwości lecznicze. Przede wszystkim zbija gorączkę i pobudza apetyt.


lecznicza nalewka slonecznikowa, nalewka na kwiatach slonecznika, nalewka ze slonecznika,


Do przygotowania nalewki słonecznikowej potrzebujemy:

  • 50 g płatków kwiatu słonecznika
  • 0,5 l spirytusu o mocy 70%

Płatki kwiatu słonecznika myjemy i wkładamy do słoja. Zalewamy je spirytusem uzyskanym z 350 ml spirytusu o mocy 96 proc i 150 ml wody. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w słonecznym miejscu na miesiąc.

               Zobacz też: Nalewka z mleczu czyli na mniszku lekarskim

Po tym czasie nalewkę zlewamy przez sitko wyłożone kilkakrotnie złożoną gazą. Następnie wlewamy do butelki. I zostawiamy na kolejne 30 dni.

Jako lekarstwo nalewkę z kwiatów słonecznika pijemy po łyżeczce rano i wieczorem.



Sałatka wiosenna z rzodkiewki i ogórka

Kwiecień i maj to miesiące wiosenne, w których organizm domaga się zmiany diety. Na talerzu pojawia się sporo nowalijek w tym rzodkiewki i ogórki. Jednym ze sposobów urozmaicenia posiłków jest więc prosta sałatka wiosenna, szybka w przygotowaniu.


salatka z ogorka i rzodkiewki, salatka wiosenna, salatka ze smietana
Fot. Pixabay.com


Składniki sałatki wiosennej:

  • rzodkiewka
  • ogórek
  • szczypiorek
  • śmietana lub jogurt
  • sól
  • pieprz

Rzodkiewkę i ogórek kroimy (oczywiście po umyciu) w drobne kawałki. Szczypior siekamy. Wszystkie składniki, w dowolnych proporcjach i ilości, wrzucamy do miski. Doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy śmietany i mieszamy.

Sałatkę można przed podaniem ozdobić liśćmi sałaty, oliwkami, małymi pomidorkami koktajlowymi lub paprykowymi.

               Zobacz też: Surówka z kapusty pekińskiej

Tego przepisu nie wolno taktować ortodoksyjnie. Podane składniki są tak dobrane, by sałatka była kolorowa i miła dla oka. Można, a nawet trzeba z nią eksperymentować. Ostatnio zabrakło mi rzodkiewki, ale miałem czerwoną paprykę. Sprawdziło się wyśmienicie.

Częstym dodatkiem do tej sałatki są również jajka gotowane na twardo, krojone w kostkę razem z żółtkiem.

Do tej sałatki można też dodawać ser. Mi bardzo smakuje z oscypkiem lub serem pleśniowym. Jeśli użyjecie do tej sałatki swoich ulubionych składników lub przypraw to powiedzcie o tym w komentarzu.


Młoda kapusta kiszona

Wiele osób się dziwi, że można w ogóle kisić młodą kapustę. Tymczasem młodą kisi się niemal tak samo jak starą. Ma tylko tę zaletę, że smakuje inaczej i szybciej jest gotowa do jedzenia.


mloda kapusta, kiszenie mlodej kapusty, jak ukisic kapuste, ile soli do kapusty,
Fot. Pixabay.com

Do zakiszenia młodej kapusty potrzebujemy:

  • 1 główki kapusty
  • około 20 g soli kamiennej
  • dwóch liści laurowych
Sposób jest prosty, ale pracochłonny. Najpierw szatkujemy młodą kapustę. Najlepiej jedną główkę, gdyż wiosną młoda kapusta szybko tanieje. No i smaczniejsza jest taka ledwo ukiszona.

Poszatkowaną solimy i odstawiamy w misce na pół godziny lub godzinę - zmniejsza się jej objętość a sama kapusta staje się bardziej miękka i łatwiej ją ubijać. Można ją kisić w glinianym garze lub dużym słoiku. Ważne jest by była dobrze ubita.

               Zobacz też: Jak przygotować duszoną młodą kapustę

Ile soli dodać do kiszenia młodej kapusty? Podręcznikowo dodaje się 20 gram soli na kilogram warzywa. Ponieważ młode główki ważą około kilograma (na początku sezonu) do półtora więc przelicznik jest łatwy. Można też zastosować inny sposób - posolić kapistę tyle, by miała taki smak jakbyśmy chcieli przygotować surówkę.

Wkładając do garnka poszatkowaną młodą kapustę co chwilkę ją warto próbować, by zbadać słoność. Powinna być taka słona, jakbyśmy przyrządzali surówkę.

Młodą kapustę można kisić z młodą cebulą, kminkiem, marchewką. Ja uwielbiam ją już próbować następnego dnia po zakiszeniu.


Zupa - krem ze szparagów

Przepis na krem ze szparagów może być bardzo prosty. Przy małej ilości składników można zrobić zupę szparagową, po zjedzeniu której chce się palce lizać. Przygotowanie smacznego kremu ze szparagów zajmuje niecałą godzinę.

szparagi, przechowywanie szparagow, zupa ze szparagow

Do zrobienia kremu ze szparagów potrzeba:


  • 1 kg białych szparagów
  • 1 l bulionu drobiowego
  • 1 dużą cebulę

Po kupnie szparagów można je jeszcze przechować przez krótki czas. Trzeba jednak zadbać o warunki przechowywania, bo warzywa te mogą nabrać nieprzyjemnej goryczy. Najwięcej czasu zajmie obranie szparagów. Natomiast przygotowanie zupy należy zacząć od obrania i pokrojenia w piórka cebuli.

Cebulę powoli podsmażamy na patelni na maśle klarowanym. Gdy cebula zacznie się rumienić wrzucamy ją do garnka a na patelnie wrzucamy szparagi. Smażymy je do momentu, w którym ze wszystkich stron będą one lekko przypalone. Następnie wrzucamy i je do garnka.

Cebule i szparagi zalewamy bulionem - dobrze był był on już gorący. Gotujemy około 10 min aż szparagi zmiękną. Garnek odstawiamy i czekamy aż ostygnie mniej więcej do temperatury 70 stop. C.

               Zobacz też: Przepis na szparagi zapiekane

Kolejny krok to zblendowanie zawartości garnka. Warto to zrobić dokładnie, by przy ostatnim etapie nie było dużych strat. A ten ostatni etap to przetarcie zblendowanych szparagów przez sitko. Łatwiej i szybciej tę pracę wykonany, gdy do przecierania użyjemy chochli (ma ona kształt zbliżony do sitka i duża powierzchnię).

Krem ze szparagów podajemy z grzankami.