piątek, 28 marca 2014

6 reguł na to jak zrobić dobrą nalewkę

Jak zrobić dobrą nalewkę - to bardzo często zadawane pytanie. Odpowiedź jest bardzo prosta. Przy robieniu nalewek trzeba przestrzegać reżimu technologicznego i ćwiczyć przez kilka lat. Niezbędna jest też wymiana doświadczeń z innymi osobami parających się nalewkami. Nie zaszkodzi udział w konkursach i degustacjach.


jak zrobić nalewkę, zasady dobrego robienia nalewek,
Fot. Nik Merkulov. Fotolia.com

Jednak największe nawet doświadczenie nie pomoże jeśli nie będziemy przestrzegali podstawowych reguł.


Reguła pierwsza: Jakość owoców


Wykorzystuj tylko zdrowe i dojrzałe owoce. Wystarczy jedna "czarna owca" by nasz wysiłek poszedł na marne. Odrzuć bez litości wszystkie egzemplarze niedojrzałe i nadpsute. 
Wyjątkiem są owoce robaczywe - przeszkadzać mogą potem jedynie zakonserwowane w alkoholu robaczki, które jednak usuniemy przy filtrowaniu.


Reguła druga: Czystość


Niemalże sterylnie czyste powinny być wszystkie naczynia i narzędzia, których używasz przy produkcji nalewek. Dotyczy to szkła, lejków, filtrów, łyżek, korków itp. 


Reguła trzecia: Woda


Tak jak przy produkcji piwa (wszystkie niemal browary mają takie same linie technologiczne i podobny surowiec) tak i przy robieniu nalewek ważna jest woda. Jeśli kranówka jest niesmaczna, to trudno oczekiwać potem dobrej nalewki. Czasem warto więc używać wody mineralnej z butelek.


Reguła czwarta: Alkohol


Zwracać trzeba uwagę na jakość alkoholu używanego do produkcji nalewek. Z byle bimbru czy najtańszej wódki dobrej nalewki nie zrobimy. Nalewka jest tak dobra jak dobre są składniki użyte do jej produkcji. Pamiętaj też, by nigdy nie zalewać bezpośrednio owoców spirytusem 96%.


Reguła piąta: Filtrowanie


Filtrowanie nalewek to najtrudniejszy dla nalewkarza okres. Filtrowanie trwa długo, marnuje się przy tym dużo surowca, a końcowy efekt nie zawsze jest zadowalający. Jednak zalegające na dnie butelki osady negatywnie wpływają na ostateczny smak nalewki.

                 Czytaj też: 4 zasady filtrowania nalewek


Reguła szósta: Czas


Stara zasada mówi o tym, że im starsza nalewka tym lepsza. Mało które nadają się do degustacji bezpośrednio po zlaniu ze słoja i przefiltrowaniu. Leżakowanie bardzo dobrze wpływa na smak. 

Inna sprawa, że nasi przodkowie trzymali nalewki w drewnianych beczkach. My takich beczek nie mamy, ale do niektórych nalewek warto włożyć kawałek zdrowego i wysuszonego drewna dębowego. Choć trochę zastąpi on drewnianą beczkę.

Prosta nalewka z malin

Przepisów na nalewkę z malin, zwaną także malinową lub malinówką, jest sporo. Nalewkę z malin można robić z goździkami, wanilią, rumem a nawet z pestkami śliwek. Zacznijmy jednak od najprostszej nalewki z malin by potem zrobić bardziej wyrafinowaną - z rumem i pestkami wiśni.



malinówka, maliny na spirytusie, maliny z rumem, nalewka malinowa, nalewka z malin, przepis na nalewkę malinową z rumem, przepis na nalewkę z malin,
Fot. Pan Piter

Składniki na prostą nalewkę z malin:


  • maliny
  • wódka

W tym przepisie na nalewkę z malin nie ma proporcji. Zależą one od wielkości naczynia. Po prostu świeże, dojrzałe i przebrane maliny, najlepiej te leśne a nie działkowe, wsypujemy do słoja. Następnie zalewamy je mocną wódką (45%) tak, aby owoce przykryte były mniej więcej na dwa centymetry.

           Czytaj też: Nalewka z malin na rozgrzewkę

W ten sposób nastaw powinien stać w ciepłym, ale i ciemnym miejscu, przez około cztery miesiące. Po tym czasie płyn zlewamy, owoce mocno wyciskamy i filtrujemy. Przefiltrowaną nalewkę malinową wlewamy do butelek i szczelnie zamykamy.

Butelki z nalewką z malin w chłodnym miejscu powinny poleżeń co najmniej ze trzy miesiące.