czwartek, 4 września 2014

Pigwowa - nalewka z pigwy

Nalewki z pigwy należą do częściej robionych domowo nalewek. Sprzyja temu dostępność owoców i ich wyrazisty smak i aromat. Nalewka pigwowa jest również wyśmienita do mieszania z innymi mniej aromatycznymi nalewkami. 



nalewka pigwowa, nalewka z pigwy, pigwa spirytus, pigwa z wódką, pigwówka, przepis na na nalewkę z pigwy,
 fotoaloja - Fotolia.com

Składniki nalewki z pigwy:

  • 1 kg pigwy
  • 1 l wódki
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,5 kg cukru

Do przygotowania nalewki wybieramy oczywiście tylko dojrzałe i zdrowe owoce. Myjemy je dokładnie i kroimy w niewielkie kawałki. Wrzucamy je do słoja i zalewamy wódką. Zamknięty szczelnie słój odstawiamy w słoneczne i ciepłe miejsce.

Po sześciu tygodniach zlewamy płyn i zamykamy go hermetycznie w innym naczyniu. Owoce pigwy natomiast zasypujemy cukrem. Cukier wydobędzie z pigwy więcej aromatu i odbierze im wypity wcześniej alkohol. Słojem od czasu do czasu wstrząsamy. 

                Czytaj też: Nalewka z pigwy łatwa i szybka

Gdy cukier całkowicie się rozpuści filtrujemy zawartość słoja przez gazę. Otrzymany syrop mieszamy z wcześniej otrzymanym płynem. Teraz dodajemy spirytus i znów w szczelnie zamkniętym słoju trzymamy nalewkę przez miesiąc. 

Ostatni etap to filtracja. Klarowny płyn ostrożnie zlewamy przy pomocy wężyka. Resztę starannie filtrujemy. Potem nalewkę wlewamy do butelek. 

               Zobacz też: Pigwowa miodem

Szczelnie zamknięte w chłodnym pomieszczeniu butelki powinny jeszcze leżakować co najmniej z miesiąc. 


Nalewka z orzechów laskowych na angielską modłę

Przepis na nalewkę z orzechów łuskanych ma dwie zalety. Przyrządzona w ten sposób nalewka nie musi długo leżakować - praktycznie można ją kosztować już w kilka tygodniu po nastawieniu. Poza tym tak robiona orzechówka jest nieodzownym dodatkiem do lodów i wyśmienicie spisuje się jako aperitif. 



jak zrobić nalewkę orzechową, nalewka orzechowa, nalewka z orzechów laskowych, orzechówka, przepis na nalewkę orzechową,
Fot. Piotr Skubisz


Składniki nalewki z orzechów laskowych: 


  • 1,5 szklanki łuskanych orzechów
  • 0,7 l wódki 
  • 0,1 l wody
  • 100 g cukru
  • 2 laski wanilii
  • mielone angielskie ziele

Orzechy najpierw musimy dobrze posiekać i wrzucić do słoja. Trafi tam jeszcze wanilia (każda laska przekrojona na pół ale wzdłuż) i dwie szczypty ziela angielskiego, które możemy rozdrobnić w moździerzu. Te składniki zalewamy wódką, słój dobrze zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Od czasu do czasu słojem można wstrząsnąć.

Po dwóch tygodniach wykładamy sitko gazą i przelewamy nastaw. Orzechy mocno wyciskamy, ale nie wyrzucamy ich. Będą wyśmienitym dodatkiem do deserów zwłaszcza lodowych. Płyn natomiast filtrujemy dokładnie przez ręcznik papierowy i łączymy z syropem otrzymanym z rozpuszczenia w niewielkiej ilości wody podanej w składnikach porcji cukru. 

         Czytaj też: Przepisy na nalewki orzechowe

Gdy oba płyny się wymieszają nalewkę wlewamy do butelek. Po trzech tygodniach leżakowania w chłodnym miejscu nalewka z orzechów laskowych nadaje się już do spożycia.