Nalewka fiołkowa jest nalewką nieczęsto spotykaną. Najwięcej czasu poświęcimy na zbieranie odpowiednich kwiatów fiołka. Na nalewkę użyć możemy tylko odmiany fiołka wonnego (viola odorata), który kwitnie pod koniec marca i na początku kwietnia.
Fot. Ersten Hoehe |
Składniki nalewki fiołkowej:
- litrowy słoik kwiatów fiołków
- spirytus 70 %
- sok z połowy cytryny
- 200 g cukru
- 100 ml wody
Umyte i pozbawione łodyżek kwiaty fiołka wrzucamy do słoja i zalewamy je sokiem z cytryny. Tego fragmentu nie warto odpuścić, gdyż sok z cytryny pozwoli nam na uzyskanie ładnej barwy nalewki.
Czytaj też: Przepis na nalewkę z kwiatów magnolii
Po godzinie fiołki zalewamy spirytusem tak, aby wszystkie płatki były zatopione. W zależności od tego jak bardzo ubiliśmy kwiaty w czasie zbiorów fiołków alkoholu może być potrzebne trochę więcej lub trochę mniej. Dlatego też przepis na nalewkę fiołkową nie ma podanej dokładnej ilości spirytusu.
Tak przygotowany nastaw odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie przelewamy płyn przez sito wyłożone gazą. Kwiatki wyrzucamy a alkohol mieszamy z syropem wykonanym z wody i cukru. ostawiamy jeszcze na tydzień i dokładnie filtrujemy. Nalewamy do butelek i odstawiamy je w chłodne miejsce na około pół roku.
Smak nalewki z kwiatów fiołka można wzbogacić dodając niewielki ilości syropu z czarnego bzu, wanilię lub kupnego syropu fiołkowego.