czwartek, 29 stycznia 2015

Nalewka wieloowocowa dla cierpliwych

Stara zasada mówi o tym, że nalewka im starsza, tym smak i aromat ma bogatszy. Do rekordzistek należy wykonana według tego przepisu nalewka wieloowocowa. Jej cykl produkcyjny trwa aż półtora roku.


nalewka wieloowocowa, nalewka z wielu owoców, owoce z wódką, przepis na nalewkę wieloowocową,
Fot. m-studio - Fotolia.com


Składniki nalewki wieloowocowej: 

  • 0,5 kg truskawek
  • 0,5 kg malin
  • 0,5 kg czarnych porzeczek
  • 0,5 kg czerwonych porzeczek
  • 0,5 kg agrestu
  • 0,5 kg wiśni
  • wódka
  • cukier

Składników w tej nalewce jest dużo, więc na przygotowanie trunku powinniśmy wybrać spore naczynie. Nie musimy się przejmować tym, że nie wszystkie owoce chcą dojrzewać w tym samym czasie. Po prostu dojrzałe i zdrowe wrzucamy do słoja i zalewamy wódką w takiej ilości by owoce były całkiem przykryte. Gdy po kilku dniach dojrzeją nowe operacje powtarzamy. Nie zapomnijmy tylko dokładnie wydrylować wiśni. 

Gdy wszystkie owoce mamy już zalane alkoholem to słój szczelnie zamykamy i ustawiamy w ciepłym i jednocześnie słonecznym miejscu na rok. Dopiero po tym czasie płyn zlewamy a owoce mocno wyciskamy - można to zrobić nawet w sokowirówce licząc się jednak z długim filtrowaniem. 

               Czytaj też: Nalewka z wiśni, porzeczek i agrestu

Przepis mówi o tym, by na każdy litr uzyskanego płynu dodać pół kilograma cukru. Otrzymujemy jednak wtedy bardzo słodka nalewkę - moim zdaniem taka ilość cukru zabiją całkiem kompozycje smaków kilku owoców. Zwłaszcza, że w słoneczne lata mają one w sobie sporo cukru. Dlatego warto zastanowić się i zmniejszyć ilość cukru w nalewce. Ale to już sprawa osobistego gustu.

Cukier rozpuszczamy w niewielkiej ilości nalewki dbając o to, by ów syrop za żadne skarby się nie zagotował. Ostudzony mieszamy z resztą płynu i całość dokładnie filtrujemy. 

Klarowny płyn wlewamy do butelek, które dobrze zamknięte wynosimy do chłodnego i ciemnego pomieszczenia. Tam powinny jeszcze leżakować przez pół roku. 

Szybka nalewka mandarynkowa na rumie

Przepisów na nalewkę mandarynkową jest co najmniej kilka. Połączenie aromatu mandarynki z rumem daje smak ekskluzywny, dlatego uważam, że taką nalewkę trzeba konieczni przyrządzić. Nalewka mandarynkowa na rumie ma swoje pochodzenie z Francji.





Składniki nalewki mandarynkowej z rumem:



  • 8 mandarynek
  • 1 l białego rumu
  • 200 g cukru
  • woda

Mandarynki, jak wszystkie owoce cytrusowe na nalewki, musimy dokładnie umyć w gorącej wodzie. Wymytą skórkę staramy się cienko obrać i pokroić w paski, a z owoców wyciskamy sok. Sok z mandarynek i pociętą skórkę umieszczamy w słoju i zalewamy rumem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. 

               Czytaj też: Przepisy na nalewki z mandarynek

Po miesiącu nastaw zaczynamy filtrować. W czasie gdy płyn sączy się przez filtr z niewielkiej ilości wody i cukru przygotowujemy syrop. Woda (przegotowana wcześniej i ostudzona) jest tylko lekko podgrzana, by cukier się w niej rozpuścił.

Gdy nastaw się przefiltruje a syrop wystygnie to oba płyny łączymy. Następnie przelewamy do butelek, które jeszcze w chłodnym miejscu powinny poleżeć przed dwa tygodnie. 
Po tym czasie możemy przystąpić do degustacji.