piątek, 29 maja 2015

Nalewka morelowa z rumem

Nalewki morelowe mają silny aromat i są ulubionym trunkiem wielu pań. Dzieje się tak między inny dlatego, że są to nalewki słodkie, niemal likierowe i alkohol nie odgrywa w nich wiodącej roli. Nalewka morelowa z rumem jest tu wyjątkiem.



morele w spirytusie, nalewka morelowa, przepis na nalewkę morelową, spirytus z morelami,
Iryna Wilson - Fotolia.com

Składniki nalewki morelowej z rumem:

  • 1 kg moreli
  • 1 l spirytusu
  • 125 ml rumu
  • 125 ml wody
  • 1 kg cukru
  • pół laski wanilii

Na nalewkę wybieramy przede wszystkim owoce dojrzałe i zdrowe. Kroimy je w ćwiartki zachowując tylko kilka pestek. Morele, zachowane pestki i pól laski wanilii (zawsze przekrojonej wzdłuż) wrzucamy do słoja i zalewamy spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w słoneczne miejsce. od czasu do czasu słojem wstrząsamy.

Po sześciu tygodniach całość przelewamy przez sitko wyłożone gazą. Płyn przechowujemy w zamkniętym naczyniu a morele zasypujemy cukrem. Jego zadaniem jest wydobycie z moreli reszty aromatu i alkoholu, którym owoce nasiąkły. Słojem codziennie mieszamy. 

               Zobacz też: Nalewka morelowa płci pięknej

Po dwóch tygodniach zlewamy syrop a owoce płuczemy w wodzie. Możemy je potem wykorzystać do lodów lub ciasta. Syrop natomiast łączymy z uzyskanym wcześniej alkoholem i dolewamy do wszystkiego rumu. Zamykamy w słoju i odstawiamy wszystko na jeszcze jeden miesiąc. Po tym czasie klarowną część nalewki delikatnie zlewamy za pomocą wężyka winiarskiego. Resztę starannie filtrujemy. 

Klarowną nalewkę morelową z rumem wlewamy do butelek i wynosimy do zimnego pomieszczenia na co najmniej miesiąc. 

czwartek, 28 maja 2015

Jakie nalewki robić w czerwcu

W czerwcu kończy się wiosna i zaczyna lato. Lista kwiatów i owoców, z których można robić nalewki jest już długa. Warto więc sobie zaplanować kiedy i z czego możemy przygotować trunki. W tekście są linki do szczegółowych przepisów.


jakie nalewki robić w czerwcu, nalewki kwiatowe, nalewki owocowe, nalewki ziołowe,

Kto nie zrobił tego w maju na początku czerwca ma ostatnią szansę. Kwitną jeszcze akacje, z kwiatów której bardzo łatwo przyrządzimy aromatyczną nalewkę. Możemy też zrywać kwiaty głogu oraz coraz bardziej i wszechstronnie wykorzystywanego w kuchni czarnego bzu. Z kwiatów czarnego bzu możemy przygotować nalewkę lub syrop o podobnych właściwościach.

W czerwcu warto jeszcze robić nalewki z innych kwiatów. Specyficzna na pewno jest nalewka przygotowana na płatkach róży. Jedynym jej mankamentem jest to, że musi ona długo dojrzewać. Ciekawym eksperymentem jest też nalewka z płatków maku charakteryzująca się delikatnym smakiem z lekką nutką makową. 

               Zobacz też: Jakie nalewki robić w maju 

Początek czerwca to też czas by pomyśleć o niektórych nalewkach kojarzonych z lipcem. Przykładem jest nalewka z kwiatów lipy, którą się zaczyna robić zanim jeszcze lipa zakwitnie. W zależności od natchnienia z kwiatów lipy można robić nalewkę na dwa sposoby dla bardziej lub mniej pracowitych osób.

W połowie miesiąca możemy zacząć przygotowywać nalewkę z lawendy. To jeśli chcemy wykorzystać świeżą. Z suszonej nalewki robimy przez cały rok. Jeśli lubimy nalewki ziołowe to warto też pomyśleć o dzięgielówce - nalewce wykonanej na korzeniu arydzięgla. Można też potrudzić się o przygotowaniu absyntu, czyli nalewki z piołunu o właściwościach zdrowotnych. Wdzięcznym dla nalewkowicza ziołem jest też mięta, którą wykorzystać można w wielu połączeniach i otrzymać świetne trunki.

               Czytaj też: Z czego robić nalewki w kwietniu

Już na początku czerwca pojawiają się truskawki. To owoce lubione przez nalewkarzy, dlatego i przepisów na nalewki z truskawek jest kilka. Podobnie zresztą jest z przepisami na nalewki wiśniowe, których wysyp zaczyna się pod koniec miesiąca.

               Zobacz koniecznie: Z czego nalewki robimy w lipcu

Do listy przebojów czerwca koniecznie jeszcze trzeba dopisać nalewki agrestowe przygotowywane na słodko lub bardziej wytrawnie. Pod koniec miesiąca warto też przyjrzeć się orzechom włoskim, gdyż z takich zielonych jeszcze przygotować można zacny trunek. 

środa, 20 maja 2015

Kwiatowa nalewka z arniki

Arnika górska to kwiat, który w Polsce można spotkać najczęściej w Sudetach i na Mazurach, choć występuje również w górach Świętokrzyskich i Bieszczadach. Arnika jest pod ochroną, dlatego na nalewkę wykorzystujemy kwiaty hodowlane. Nalewka arnikowa ma właściwości lecznicze.



arnika górska, arnika z wódką, kwiaty arniki, nalewka arnikowa, nalewka kwiatowa,
Fot.Fotolia,com

Składniki nalewki arnikowej:

  • 250 g kwiatów arniki górskiej
  • 0,5 l wódki

Nalewka jest prosta w przygotowaniu. Świeże kwiaty arniki zalewamy w słoju wódką dbając o to, by były one całkowicie zakryte. Słój odstawiamy  ale przynajmniej raz dziennie powinniśmy ni potrząsnąć.

Po dwóch tygodniach nastaw cedzimy przez sitko wyłożone gazą a następnie dokładnie filtrujemy. Wlewamy do butelek i trzymamy w ciemnym i chłodnym miejscu. 

Nalewkę arnikową popijamy przy problemach z obrzękami i zakrzepami. Można stosować zewnętrznie perzy zapaleniach nakładając na kompres kilkanaście kropli.

wtorek, 19 maja 2015

Nalewka borówkowa z winem

Przepis na nalewkę z borówek z winem ma tę przewagę nad innymi przepisami na nalewki z borówek, że do degustacji nadaje się już po kilku miesiącach. Najlepszym okresem na przygotowanie nalewki z borówek jest lato. Owoce borówek w zależności od rejonu kraju można zbierać od czerwca do września.



jak zrobić nalewkę z borówek, nalewka borówkowa, nalewka z borówek z winem, nalewka z brusznicy, przepis na nalewkę borówkową,
Fot. Jonas Bergsten

Składniki nalewki borówkowej z winem:

  • 1 l owoców borówek (brusznicy)
  • 0.5 l wódki
  • 0,25 l słodkiego białego wina
  • 1 szklanka cukru
  • 1 szklanka wody
  • skórka z cytryny

Na nalewkę musimy dokładnie wyselekcjonować owoce pozbywając się tych mniej dojrzałych i nadpsutych. Umyte wrzucamy do słoja, w którym warto je nieco rozgnieść. Dodajemy też skórkę otartą z jednej dokładnie umytej cytryny. 

Borówki zalewamy wystudzonym syropem zrobionym z cukru i wody oraz winem i wódką. Zamykamy szczelnie słój i odstawiamy w ciepłe i jasne miejsce.

            Zobacz też: Nalewka z czerwonych borówek

Po miesiącu nastaw przelewamy przez gęste sito wyłożone gazą. Owoce wyciskamy. Płyn natomiast musimy jeszcze raz dokładnie przefiltrować. Klarowny wlewamy do butelek, które szczelnie zamknięte wynosimy w chłodne miejsce.

W butelkach nalewka z borówek powinna spędzić jeszcze co najmniej pół roku. 

czwartek, 14 maja 2015

Amaretto z pestek moreli

Prawdziwemu likierowi amaretto charakterystyczny smak nadają pestki moreli i je właśnie wykorzystamy w tym przepisie. Amaretto pochodzi z Włoch, ale dodawany jest do kawy i deserów na całym świecie. Dlatego likier amaretto warto przygotować własnym sumptem.



amaretto, amaretto z pestek moreli, jka zrobić amaretto, likier, pestki moreli, wódka,


Składniki amaretto:


  • 70 pestek moreli
  • 1 l mocnej wódki
  • 0,25 l mleka
  • 0,5 kg cukru
Zebranie odpowiedniej ilości pestek o rozłupanie połowy z nich w celu wydobycie ich jądra to najbardziej pracochłonne zajęcie przy produkcji amaretto. Drugą połowę pestek też kruszymy, ale już nie musimy się martwić o ich zawartość. 

Pokruszone pestki moreli i wydobyte środki wrzucamy do słoja, który zalewamy wódką - najlepiej taką o mocy 45%. Szczelnie zamykamy i odstawiamy.

               Czytaj też: Przepis na amaretto z migdałów

Po dwudziestu dniach do słoja powoli wlewamy gorące mleko zagotowane razem z cukrem. Czynność tę musimy wykonać starannie i bez pośpiechu. Po dodani mleka słój mieszamy, zamykamy i odstawiamy na kolejne dziesięć dni.

Ostatni czynność to filtrowanie likieru i wlanie do butelek. Amaretto gotowe jest do degustacji natychmiast po przefiltrowaniu.

środa, 13 maja 2015

Nalewka mirabelkowa prosta

Śliwki mirabelki są łatwo dostępne i tanie, ale w kuchni często pogardzane. Tymczasem z mirabelek można robić wspaniałe nalewki. Wystarczy tylko kilka składników i nieco czasu by cieszyć się pysznym trunkiem.



jak zrobić nalewkę z mirabelek, nalewka mirabelkowa, nalewka z mirabelek, przepis na nalewkę z mirabelek, śliwki mirabelki,


Składniki nalewki z mirabelek: 


  • 1,5 kg śliwek mirabelek
  • 1 l wódki 45% 
  • 1 l wody
  • 400 g cukru

Do nalewki musimy wybrać mirabelki dojrzałe i zdrowe. Wsypujemy je do słoja, zalewamy wódka i odstawiamy na sześć tygodni w ciepłe miejsce. 

Po tym czasie płyn zlewamy i trzymamy w dobrze zamkniętym naczyniu. Mirabelki zostawiamy w słoju i zalewamy je syropem zrobionym z wody i cukru. Moczymy je tak przez tydzień często mieszając słojem. Zadaniem cukru jest wyciągnięcie ze śliwek resztki alkoholu, które w nich zostały po pierwszym etapie przygotowywania nalewki. 

               Czytaj też: Nalewka mirabelkowa na rumie

Po ponownym zlaniu płynu znad mirabelek łączymy go z tym poprzednio uzyskanym. Starannie nalewkę teraz filtrujemy i przelewamy do butelek. 

W zamkniętych flaszkach nalewka z mirabelek powinna jeszcze dojrzewać przez pół roku w chłodnym pomieszczeniu. 

poniedziałek, 11 maja 2015

Nalewka z truskawek z rumem

Nalewka truskawkowa z rumem nazywana też bywa nalewką truskawkową litrową. Ta druga nazwa pochodzi od ilości składników, które podawane są w takich samych proporcjach. Smak tej nalewki jest tak nadzwyczajny, że nie można żałować rumu.



nalewka na truskawkach, nalewka truskawkowa, nalewka truskawkowa z rumem, nalewka z truskawek,


Składniki nalewki z truskawek z rumem:


  • 1 kg truskawek
  • 1 l białego rumu
  • 1 l wódki
  • 1 l cukru

Jak na każdą nalewkę musimy najpierw starannie wyselekcjonować owoce. Potrzebne nam będą truskawki dojrzałe, zdrowe i pozbawione szypułek. Wybrane myjemy i kroimy w nieregularne kawałki, które następnie wrzucamy do słoja.

               Zobacz też: Inne nalewki z truskawek

Znajdujące się w naczyniu truskawki zasypujemy cukrem i zalewamy wódką i rumem. Szczelnie zamykamy i stawiamy w nasłonecznionym miejscu. Od czasu do czasu mieszamy.

Po trzech miesiącach nastaw filtrujemy. Truskawek nie wyrzucamy - możemy je zjeść albo użyć do zrobienia ciasta truskawkowego po sezonie. Klarowny płyn natomiast wlewamy do butelek. 

Szczelnie zamknięte butelki wynosimy w chłodne miejsce i tam trzymamy jeszcze przez miesiąc.