Maj to miesiąc w którym wiosna wybucha cała feerią barw, zapachów i kwiatów. Przyroda aż zaprasza, by na dobre zacząć sezon nalewkowy. A jest w czym wybierać - w tym tekście znajdziecie linki do odpowiednich przepisów.
W różnych częściach kraju różnie przebiega wegetacja dlatego na wielu obszarach na początku maja spotkamy kwitnące magnolie. To właśnie z jej kwiatów w przygotować można delikatną nalewkę z magnolii.
Czytaj też: Jakie nalewki można robić w kwietniu
Początek maja to również okres intensywnego kwitnienia mlecza bardziej fachowo zwanego mniszkiem lekarskim. Ta nazwa nie powstała bez kozery - nalewka z mlecza sprawdza się jako medykament przy wielu dolegliwościach.
Sezon na przeziębienia i katary w maju się kończy, ale własnie wtedy warto przygotować nalewkę z pędów sosny. Nalewka sosnowa gotowa będzie dopiero jesienią, ale to właśnie wtedy zaczynamy kichać i prychać. Dlatego już wcześniej trzeba przygotować sobie pomoce łagodzące te dolegliwości.
Zobacz też: Jak filtrować nalewki
W maju można jeszcze przygotować błyskawiczna nalewkę z rabarbaru. Delikatna, ale jednocześnie aromatyczna będzie nalewka wykonana na płatkach kwiatów maku, którą podobnie jak rabarbarową, można degustować zaraz po jej zrobieniu.
Zobacz też: Jakie nalewki robimy w czerwcu
Kto lubi nalewki kwiatowe nie powinien zapominać, że w maju kwitną takie drzewa jak akacja, głóg i krzewy czarnego bzu. Nalewka z kwiatów głogu nie wymaga skomplikowanych składników, a nalewka z kwiatów akacji jest prosta w przygotowaniu. Kwiaty czarnego bzu mają wielorakie zastosowanie w kuchni, ale nalewka bzowa kwiatowa jest wyjątkowa i można przebierać pomiędzy przepisami.
Końcówka mają to również czas, gdy pojawiają się pierwsze polskie truskawki. Przepisów na nalewkę truskawkową też znamy kilka. Warto też pokusić się o zrobienie listówki z czarnej porzeczki. Jej nastaw przyda się, gdy będziemy przygotowywać nalewkę z owoców czarnej porzeczki.