wtorek, 30 kwietnia 2019

Jak filtrować nalewki? 5 sposobów na klarowność

Klarowna nalewka nie tylko świadczy o staranności wykonania, ale również zachęca do skosztowania płynu. To jednak jedno z najtrudniejszych zadań przy zabawach z nalewkami.

Nalew można filtrować na kilka sposobów. Bez względu jednak na to który wybierzemy musimy uzbroić się w cierpliwość i świadomość, że sporo procentów nam ubędzie.


jak filtrować nalewki, sposoby na filtrowanie nalewek, filtry do nalewek
Fot. Pixabay.com
Przy domowej produkcji nalewek jako filtry wykorzystać możemy gazę, płócienną lub lnianą szmatkę oraz bibułkę filtracyjną (na przykład filtry do kawy). Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Sposób I - ręczniki papierowe

Odkryty przeze mnie najpóźniej, ale jak najbardziej wart polecenia. Warto, moim zdaniem, jako bibułki filtracyjnej używać zwykłych ręczników papierowych. Poszczególne kawałki ręczników można łatwo wymieniać, nie są kosztowne a płyn przesącza się zdecydowanie najszybciej.

Prawdą jest, że nalewka nie jest idealnie sklarowana (choć lepiej niż po przepuszczeniu przez szmatkę płócienną), ale drobny osad w butelce ujawnia się dopiero po kilku dniach. To chyba najlepszy sposób jeśli weźmiemy pod uwagę czas i efekt. Zwłaszcza, że żaden z tych poniżej nie jest w 100 procentach idealny a potrafią zająć o wiele więcej czasu.

Sposób II - gaza

Gaza najszybciej przepuści nalew, ale przepuści też najwięcej farfocli (nawet gdy ją wielokrotnie złożymy). To zaskakujące, ale nie jest w stanie zatrzymać najdrobniejszych cząstek.

Sposób III - ściereczka

Ściereczka lniana lub płócienna przefiltruje w miarę dokładnie, ale powoli. Cierpliwości potrzeba szczególnie, gdy przelewamy płyn bardzo mętny lub słodki. Wtedy ściereczka bardzo szybko zakleja się i przestaje przepuszczać płyny.

Trzeba wtedy lekką ją przesunąć na sicie, by mętny nalew zaczął się filtrować przez czystą część płótna. Z tych powodów najlepiej jest przygotować kawałek ściereczki znacznie większy niż sitko. Od czasu do czasu ów filtr trzeba przepłukać w wodzie, potem dokładnie wyżąć i znów położyć na sicie.

Sposób IV - bibuła filtracyjna

Bibułka filtracyjna jest bez wątpienia najskuteczniejszym filtrem i na nalewki. Polecić go można jedynie tym, którzy mają anielską cierpliwość. Filtry nie są drogie, ale ponieważ pracują bardzo wolno, trudno je polecać. Można je zastosować do przefiltrowania osadu, który został na dnie butelki po wcześniejszym filtrowaniu za pomocą innego filtru.

Sposób V - wata do lejka

Podaję za literaturą dotyczącą nalewek - sposób nie był przeze mnie testowany. Polega on na włożeniu do lejka tamponu z waty. Do tego celu można wykorzystać tylko watę bawełnianą - wiskozowa lub mieszana się ponoć do tego nie nadaje.

Skoro płyn tak wolno się sączy, to nie sposób cały czas go kontrolować. Dlatego też  do filtrowania zrobić można specjalne urządzenie. Z plastykowej butelki odcinamy dno, w okolicach szyjki umieszczamy filtr, zalewamy to nalewką, przykrywamy i... idziemy spać. Do rana może się wszystko przesączy, choć szczerze w to wątpię.

Reasumując

Gazy używamy wtedy, gdy trzeba oddzielić większe kawałki owoców, ręczników papierowych, płótna lub lnu gdy chcemy połączyć przyzwoity efekt z czasem i filtrów do kawy, gdy jesteśmy perfekcjonistami z masą wolnego czasu.

Bez względu na to który sposób stosujemy warto sitko lub lejek przykryć spodkiem lub pokrywką, by z płynu nie uciekały procenty (niestety alkohol to najbardziej lotna frakcja).


Młoda kapusta duszona

Młode warzywa kuszą nas by je włożyć do garnka. A nie da się ukryć, że potrawy z młodej kapusty smakują wiosną całkiem inaczej niż o innej porze roku.


duszona mloda kapusta, jak udusic kapuste,
Fot. Pixabay.com

Dlatego też proponuję młodą kapustę duszoną razem z pomidorami. Składników wielu nie trzeba:

  • główka kapusty
  • trzy średnie pomidory
  • dwie cebule
  • koper
  • sól i pieprz
  • cukier
  • sok z połowy cytryny
  • łyżka masła
Kapustę szatkujemy i wrzucamy do garnka razem z masłem i odrobiną wody. Zaczynamy dusić. W tym czasie kroimy w piórka cebule i też wrzucamy do garnka. Solimy, pieprzymy, dodajemy cukier i sok z cytryny. Pomidory obieramy ze skórki (lub używamy takich z puszki, ale całe są lepsze) i wrzucamy na krótko przed końcem duszenia się kapusty. Na samym końcu dodajemy poszatkowany koper i mieszamy.

Cały czas pamiętamy o tym, że młoda kapusta dusi się szybko.


Szparagi zapiekane

Bardzo ważną rzeczą przy przygotowywaniu szparagów, nawet do zapiekania, jest ich dokładne obranie. Nawet zielone, wbrew potocznej opinii należy obrać, z tym że nie całe. Bez skrupułów należy też pozbyć się twardych i zdrewniałych końcówek. Nawet mały kawałek zdrewniałego szparaga może nadać goryczkę całej potrawie.


zielone szparagi zawiniete w sciereczke nie traca swiezosci
Fot. Pixabay.com
Jeśli nie mamy pewności, czy dostatecznie dużo odkroiliśmy - warto szparaga spróbować. Nie ma co się obawiać. Na surowo są one również smaczne i wielu kucharzy przy obieraniu szparagów je podjada.

Do przygotowania zapiekanych szparagów trzeba przygotować:


  • 1 kg szparagów
  • 10 dag żółtego sera
  • 5 dag masła
  • szklankę śmietanki
  • 2 jajka
  • sól
  • pieprz

Obrane szparagi gotujemy w osolonej wodzie z niewielkim dodatkiem cukru przez około 10 min. Następnie odsączamy na papierowym ręczniku i układamy w ogniotrwałym naczyniu. Posypujemy utartym żółtym serem (polecam oscypek) okładamy kawałkami masła i zalewamy śmietanką rozmąconą z jajami.

Szparagi można też zapiekać w inny sposób. Bardzo smaczne są zawinięte z boczkiem i obłożone serem takim jak oscypek. Przepis jak je przyrządzić znajdziemy w tym miejscu.

Do piekarnika rozgrzanego do 200 stop. przykryte wkładamy na kwadrans. Potem można je już tylko wyłożyć na talerze.


poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Nalewka jarzębinowa z kwiatów jarząbu

Nalewkę jarzębinową z płatków kwiatów jarząbu przygotowujemy w maju, kiedy drzewa zaczynają kwitnąć. Nalewka kwiatowa nie musi leżakować tak długo jak nalewka z owoców, Wymaga tylko więcej cierpliwości przy zbieraniu kwiatów.


pięknie rozwinięty kwiat jarzabu wzrod zielonych lisci na galeziach drzewa
Fot. Pixabay.com

Do przygotowania nalewki jarzębinowej musimy mieć:


  • 0,5 kg płatków kwiatów
  • 1 l spirytusu
  • szklanka wody
  • 0,25 kg miodu wielokwiatowego
  • cytrynę

Płatki kwiatów jarząbu wkładamy do słoja i zalewamy litrem spirytusu. Szczelnie zamknięte trzymamy je tak przez miesiąc. Słojem warto wstrząsać kilka razy w tygodniu.

Kolejny etap to przelanie nastawu przez sito wyłożone gazą. To wstępne filtrowania ma na celu pozbycie się płatków kwiatowych. Do płynu dodajemy jeszcze syrop wykonany z miodu wielokwiatowego i wody oraz sok wyciśnięty z niewielkiej cytryny.

               Czytaj też: Jak zrobić nalewkę z jarzębiny z cytryną

Całość ponownie wlewamy do słoja który odstawiamy na dobę. Po tym czasie płyn musimy już dokładniej przefiltrować i przelać do butelek.

Nalewka jarzębinowa z kwiatów jarzębiny jest gotowa do spożycia już po miesiącu.


Nalewka bananowa

Banany dostępne są w sprzedaży przez cały niemal rok, wiec nalewkę z bananów można zrobić w każdej chwili. Pamiętać jednak trzeba, że nalewka bananowa, podobnie jak każda inna, powinna swoje odstać zanim ją skosztujemy.


Na talerzu stoi kielich z nalewka bananowa a obok lezy recznik do wycierania rąl
Fot. Pixabay.com

Do przygotowania nalewki bananowej potrzebne nam są:


  • 1 banan
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1/2 szklanki wody
  • 1/2 laski wanilii
  • 3/4 l wódki

Nalewkę bananową powinniśmy przygotowywać jeśli mamy wybranego banana dużego i dojrzałego. Owoc obieramy, kroimy i rozgniatamy widelcem. Przekładamy do słoja. Zalewamy wódką i odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce.

Po tygodniu przygotowujemy syrop. W tym celu podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Pianę, która się tworzy zdejmujemy.

Warto pokusić się o zastąpienie cukru miodem wielokwiatowym. Osiągniemy wtedy lepszy aromat. Pamiętajmy jednak, żeby rozpuszczając miód nie przekroczyć temperatury 40 stop. C.

Do syropu dodajemy pół laski wanilii. Wanilię zawsze kroimy wzdłuż i ewentualnie usuwamy znajdujące się w niej pestki.

               Czytaj też: Nalewka bananowa długo leżakująca

Nastaw z bananem wstępnie filtrujemy i mieszamy z syropem z cukru (lub miodu). Znów wlewamy wszystko do słoja, który odstawiamy na dwa tygodnie.

Po tym czasie nalewkę dokładnie już filtrujemy. Rozlewamy do butelek i chowamy w ciemne i chłodne miejsce na kilka miesięcy.


Przepalanka

Przepalanka, to według najkrótszej definicji, wódka ze spirytusu z karmelem. Jej wielką zaletą jest to, że spożycie większych ilości nie powoduje nieprzyjemnych skutków dnia następnego. Przepisów na to jak zrobić przepalankę jest dużo.


na barze stoja szklanki wypełnione zlocistym trunkiem
Fot. Fotolia.com
Według najprostszej receptury na przepalankę wystarczy zgromadzić:

  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 szklanki cukru
  • 0,5 szklanki wody
  • goździk

Cała sztuka to prawidłowe zrobienie karmelu. W tym celu cukier wysypujemy na patelnie i na wolnym ogniu karmelizujemy cukier. Następnie mieszamy go z wodą wlewając ją na patelnię (uwaga - może chlapać) i dodajemy do spirytusu w takiej ilości, by uzyskać kolor dobrej whisky.

W kolejnym kroku dodajemy goździk i odstawiamy trunek na dobę w celu przegryzienia się aromatów.

Zamiast goździków można użyć cukru waniliowego lub kawałka wanilii.


Jak zrobić krem ze szparagów

Dobry bulion i dobre szparagi to podstawa udanego kremu ze szparagów. Poza tym do zrobienia zupy potrzebne jest jest nieco cierpliwości i serca. Za to efekt murowany.

talerz z kremem szparagowym ozdobiony czubkami szparagów podany z grzankami
Fot. Fotolia.com

Krem ze szparagów najlepiej robić ze świeżych szparagów. Ciekawszy jest z zielonych, ale i z białych jest wyśmienity. Grunt, żeby je dokładnie obrać i pozbawić zdrewniałych części. Nawet kawałek zdrewniałego szparaga potrafi zepsuć smak całego garnka kremu.

Przygotujmy więc:
  • 1 litr bulionu
  • 0,5 kg szparagów
  • cebule
  • masło
  • oliwę
  • śmietanę
  • 100 ml wina
  • sól
  • biały pieprz
  • gałkę muszkatołową
Szparagi trzeba obrać i wyrzucić zdrewniałe  części. Jeśli nie jesteś pewny, czy szparagi są dobre po prostu je spróbuj. Surowe są równie smaczne jak gotowane, ale pamiętaj, by przed spróbowaniem je umyć. Pokrój w mniejsze kawałki - ich wielkość nie ma znaczenia, bo potem i tak będą zmiksowane.

Czubki można zostawić - przydadzą się potem do dekorowania talerza.

Pokrój drobno cebulę i zacznij przysmażać ja na patelni w której rozpuściłeś masło z odrobina oliwy. Podlej białym, wytrawnym winem i poczekaj, aż ono wyparuje - ważny jest aromat, który zostanie. Na patelnie wrzuć szparagi, zwiększ ogień i poczekaj aż zmiękną.

               Zobacz też: Jak przechowywać szparagi

Usmażone szparagi z cebulą wrzuć do miksera i zalej częścią bulionu. Zmiksuj. Jeśli mikstura jest za gęsta dodaj jeszcze bulionu. Gdy całość osiągnie odpowiednią konsystencję - wlej do garnka i postaw na gazie. Dodaj śmietanę i dopraw do smaku.

Gdy krem jest już prawie gotowy zajmij się czubkami szparagów. Wrzuć na wrzącą wodę z masłem i gotuj przez 3,5 minuty. Możesz też wykorzystać je surowe.

Krem nalej na talerze, udekoruj kilkoma czubkami. Popijaj białym winem.


Sałatka z rzeżuchy - rzeżuchowe pesto

Rzeżucha to roślina, która w domowych warunkach może rosnąć przez cały rok dostarczając nam świeżych witamin i minerałów. Przygotowanie sałatki z rzeżuchy według podanego tu przepisu to jeden ze sposobów urozmaicenia menu. 



rzezucha na desce z pokrojonym  chlebem i maslem
Fot. Pixabay.com

Do przygotowania sałatki z rzeżuchy potrzebujemy:

  • garść rzeżuchy
  • garść wyłuskanych ziaren słonecznika
  • parmezan
  • ziemniak średniej wielkości
  • pęczek pietruszki
  • 4 średnie ząbki czosnku
  • oliwy
  • sól, pieprz

Najpierw musimy obrać ziemniaka ugotowanego w mundurku i pokroić go na mniejsze kawałki. Wrzucamy je do salaterki. Dodajemy do ziemniaka drobno posiekany czosnek. W tym przypadku nie warto go przeciskać przez praskę - posiekany ma większy aromat.

Posiekać też należy rzeżuchę oraz pietruszkę. Nie zapomnijmy o wyłuskanym słoneczniku. Wszystko to polewamy oliwą dobrej jakości w ilości około 150 ml, posypujemy serem, doprawiamy pieprzem z solą do smaku i miksujemy.

Tak przygotowaną sałatkę podajemy do jaj na twardo lub do wędlin.

Surówka z kapusty pekińskiej

Jedna średniej wielkości główka kapusty pekińskiej pozwala na zrobienie sporej ilości surówki, której trzyosobowa rodzina nie jest w stanie zjeść za jednym razem. Zwłaszcza, że dodatków nie brakuje. Ale one właśnie nadają surówce smak. 

połowa głowki z kapusty pekinskiej
Fot. Pixabay.com
Do przygotowania surówki z kapusty pekińskiej potrzeba:

  • główka sałaty pekińskiej
  • por
  • puszka kukurydzy
  • papryka (duża albo dwie małe)
  • 3 łyżki majonezu
  • 3 łyżki śmietany (lub jogurtu)
  • łyżka octu balsamicznego
  • sól, pieprz do smaku

Sałatę trzeba przekroić wzdłuż i potem kroić w poprzek w drobne paski. Dodajemy po kolei kukurydzę, groszek, paprykę (najlepsza czerwona, bo kolor gotowego produktu będzie ładniejszy) i majonez ze śmietaną i octem. Wszystko oczywiście dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku.

Ta surówka może podlegać modyfikacją. Ciekawym rozwiązaniem może być  dodatek oliwy lub oleju ewentualnie kilku kropel octu winnego zamiast balsamicznego.


niedziela, 28 kwietnia 2019

Golonka w piwie z sosem piwnym

Z wielu przepisów na golonkę na pewno wyróżniają się te, które oferują golonkę w piwie. Rzadko się zdarza, by jakiś kawałek mięsa tak się lubił z trunkiem. Poznajmy więc przepis na to jak przygotować golonkę w piwie z sosem piwnym.


pięknie upieczona i rumiana golonka podana na talerzu
Fot. Pan Piter
Jeśli się okaże, że po rozpoczęciu przygotowywania potrawy nie mamy wszystkich składników to nie rozpaczajmy. Czasu mamy bardzo dużo. 

Zacząć jednak musimy od przygotowania:

  • golonki
  • piwa
  • czosnku
  • pieprzu
  • soli
  • ziela angielskiego
  • liści laurowych
  • włoszczyzny
  • goździków
  • mąki
  • śmietany
  • jałowca
  • kminku
Golonkę, najlepiej peklowaną, nacieramy przyprawami. Ząbki czosnku (od 4 do 8) umieszczamy pod skórą. Układamy w garnku i zalewamy piwem. Golonka cała powinna pływać w piwie, wiec jeśli butelka to za mało, trzeba czasem otworzyć drugą. Ewentualnie dolać wody, ale to w przypadku, gdy niewiele piwa brakuje.

Tak zalana powinna poleżeć co najmniej dwie godziny. A jeśli się uda to dobrze, by raczyła się piwem cała noc.

Następnie garnek stawiamy na ogniu. Dodajemy warzywa oraz pieprz (do 10 ziaren), 3- 4 liście laurowe, 5 goździków, 3 ziarna jałowca i około 6 ziela angielskiego. Powoli gotujemy co najmniej ze dwie godziny.

Po  tym czasie golonkę przenosimy do naczynia żaroodpornego. Skórę nacinamy w kratkę, obficie posypujemy kminkiem i podlewamy nieco wywarem, w którym się mięso gotowało. Wkładamy na co najmniej godzinkę do piekarnika rozgrzanego do 200 stop. C. Pieczemy tak długo aż kolorów nabierze skóra.

W tym czasie odlewamy nieco wywaru po golonce i dalej go gotujemy aż zacznie gęstnieć. W osobnym garnuszku łyżkę śmietany mieszamy z łyżką mąki. Dodajemy do tego łyżkę, potem drugą i trzecią wywaru. Intensywnie mieszamy aż sos piwny nabierze jednorodnej konsystencji i barwy.

Upieczoną w piwie golonkę podajemy z z sosem piwnym i... dużym piwem oczywiście!


Jak rozmrozić i usmażyć krewetki

Krewetki, jeszcze niedawno egzotyczne, na dobre zagościły w naszych domach. Krewetki są bardzo proste w przygotowaniu i szybko się rozmrażają. Również ich smażenie nie zajmuje dużo czasu.



na talerzu ułozone usmazone krewetki
Fot. Pixabay.com

Do usmażenia krewetek potrzebujemy:

  • opakowania mrożonych krewetek 250 g
  • 3 spore ząbki czosnku
  • 1 średnią cebulę
  • 100 mln białego wytrawnego wina
  • pół pęczka pietruszki
  • oliwy

Krewetki rozmrażają się bardzo szybko, gdy po wyjęciu z zamrażarki włożymy je do naczynia z zimną wodą. Gdy one tak leżą siekamy drobno cebulę i miażdżymy czosnek. Ząbki wykorzystujemy trzy, jeśli są duże. Małych potrzeba więcej.

Najpierw na patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy cebule i smażymy aż się zeszklą. Dodajemy czosnek. Krewetki suszymy ręcznikiem papierowym i wrzucamy na patelnie.

Po dwóch minutach smażenia krewetek podlewamy je winem, zwiększając gaz. Gdy wino wyparowuje posypujemy krewetki posiekaną pietruszką.

Pamiętajmy, aby krewetek nie smażyć dłużej niż 6 min. Przesmażone robią się gumowe i sporo tracą w smaku.

Krewetki najlepiej jeść trzymając w ręku pancerz. Podawać ze świeżą bułką.


Przedwojenny barszcz czerwony według Magdy Gessler

Przed wojną chyba inaczej czas liczono, bo przepis na barszcz czerwony jest pracochłonny. Jednak ostateczny efekt jest taki, że nie sposób obok tego przepisu przejść obojętnie. Raz na jakiś czas warto podjąć trudu gotowania. 



biala filizanka czerwonego barszczu w dekoracji swiatecznej
Fot. Fotolia.com

Lista składników na przedwojenny barszcz jest długa: 

  • 5 kg buraków
  • 2 selery
  • 4 pieczone cebule
  • 5 korzeni pietruszki
  • koper (taki jak do kiszenia ogórków)
  • 3 łyżki octu dębowego
  • 6 ziaren ziela angielskiego
  • 6 ziaren pieprzu
  • cukier do smaku
  • 10 prawdziwków
  • 5 ząbków czosnku
  • skórka z kwaśnych jabłek

Na barszcz należy wybierać podłużne buraki i do tego bardzo dojrzałe. Idealne są takie, które są niemal ciemne w środku, intensywnie pachną i mocno brudzą ręce.

Buraki dzielimy na dwie części. Połowę, po umyciu, wkładamy do piekarnika i pieczemy. Drugą część obieramy i na tarce trzemy w plastry. Wrzucamy je do wielkiego gara i dodajemy dwa selery pokrojone w ćwiartki, pięć korzeni pietruszki, cztery upieczone cebule w łupinach też pokrojone na ćwiartki i sporo kwiatów kopru (poza sezonem może być suszony). Wszystko to zalewamy wodą i na wolnym ogniu gotujemy kilka godzin.

Wywar trzeba jednak obserwować. Gdy tylko zacznie się gotować dodajemy od niego trzy łyżki octu (najlepiej dębowego, czyli takiego, który leżakował w dębowych beczkach). Wtedy też wrzucamy ziele angielskie i pieprz. Wywar doprawiamy też cukrem.

Kiedy buraki zmiękną wywar przecedzamy. Dodajemy do niego starte na tarce buraki z piekarnika. Teraz wywar trzymamy na najmniejszym możliwym ogniu, tak, by nie dopuścić do zagotowania. Dolewamy jeszcze litr wywaru z 10 dużych prawdziwków i podgrzewamy wszystko jeszcze przez jakiś czas.

Gdy garnek zdejmiemy z ognia wrzucamy do niego kilka ząbków czosnku. Dodajemy też skórkę z kwaśnych jabłek i odstawiamy do następnego dnia.

Teraz już tylko wystarczy przecedzić barszcz i gorący można podawać na stół.

Listkówka wiśniowa - nalewka na liściach wiśni

Listkówka, lub listówka, wiśniowa to nalewka, którą najlepiej przygotowywać wiosną. Wtedy liście wiśni są młode, świeże i ładne. Listkówkę wiśniową przygotowuje się łatwo.


owoce wisni wisza na drzewie i sa widoczne przez liscie
Fot. Pixabay.com
Do zrobienia listkówki wiśniowej potrzebujemy:
  • 20 liści wiśni
  • 1 l wódki
  • 20 g cukru
  • 2 kropli esencji migdałowej
  • kilka kropel cytryny

Na nalewkę zrywamy tylko ładne, zdrowe liście bez naleciałości. Dokładnie je myjemy, suszymy i wkładamy do słoja. Zalewamy liście wódką - nie musi ona być specjalnie mocna. Wystarczy taka o mocy 40% alkoholu.

               Zobacz też: Listówka - nalewka na liściach czarnej porzeczki

Po pięciu dniach pozbywamy się liści. Natomiast do alkoholu dodajemy cukier, krople esencji migdałowej oraz kilka kropel cytryny. Całość dokładnie mieszamy, przelewamy przez gęste sito wyłożone gazą i wlewamy do butelek.

Nalewka w chłodnym miejscu powinna jeszcze dojrzewać przez tydzień. Najlepiej smakuje schłodzona.


sobota, 27 kwietnia 2019

Jak przechowywać szparagi

Jeśli na targu lub w sklepie kupujemy szparagi, to zwróćmy uwagę na to, by miały one w miarę świeże końcówki. Wyschnięte i nadwiędnięte świadczą o tym, że szparagi nie są pierwszej świeżości.


szparagi zwiazane sznurkiem w towarzystwie kwiatow i truskawek
Fot. Pixabay.com
Świeżo kupione szparagi najlepiej przechowywać w lodówce. Dobrze, gdy mamy możliwość zawinięcia ich w wilgotną ściereczkę lub ręcznik. Na pewno nie wolno pozwolić by wysychały, bo wtedy robią się gorzkie.

               Zobacz też: Jak łatwo można przyrządzić szparagi

Gdy obcięliśmy czubki ze szparagów, które zamierzamy wykorzystać na przykład do dekorowania potrawy, to dopóki ich nie wykorzystamy wrzućmy je do naczynia z zimną wodą i lodem i wstawmy do lodówki. Przez pewien czas zachowają swoją świeżość i wygląd.


Sosnówka czyli nalewka z młodych pędów sosny

Nalewka z pędów sosny nieustannie kojarzy mi się z wakacjami i zapachem sosnowego lasu. Na nalewkę z sosny wybieramy młode pędy, więc najlepiej wybrać się na zbiory wiosną. Pamiętajmy jednak by nie ogałacać jednego drzewa ze wszystkich pędów. Zróbmy raczej spacerek po lesie wybierając tylko najładniejsze młode pędy z kilku drzew.

mlode pedy sosny ktore idealnie nadaja sie na nalewke rosna na drzewach
Fot. Pan Piter

Do przygotowania nalewki z sosny potrzebować będziemy:

  • 0,5 l młodych pędów sosny
  • 500 g cukru
  • 1 l spirytusu
  • 2 szklanki wody
Samo przygotowanie nalewki z młodych pędów sosny jest łatwe. Wymaga jednak czasu i cierpliwości. Są też różne sposoby przyrządzania tej nalewki - pędy najpierw zalewa się alkoholem a dopiero potem cukrem. 

Młode pędy, umyte i obrane z brązowych łusek, wkładamy do słoja przesypując warstwowo cukrem. Można je lekko zgnieść, tak by łatwiej puszczały sok.

Słój odstawiamy w ciepłe, nasłonecznione miejsce na kilka (co najmniej dwa) tygodni. Czekamy aż cukier całkiem się rozpuści. Następnie zlewamy cukier, pędy płuczemy w przegotowanej wodzie wodzie. Resztki sosny, pozbawione już całkiem soku i cukru wyrzucamy. Zlany syrop łączymy z wodą i odstawiamy na kilka dni.

               Czytaj też: Nalewka na młodych liściach czarnej porzeczki

Kolejny etap to filtrowanie syropu. Gdybyśmy nie robili nalewki, to byśmy go przelali do butek i odstawili  na zimę jako lekarstwo dla dzieci na zimę. Ponieważ jednak zajmujemy się produkcją nalewek to do syropu dodajemy spirytus. Mieszamy i wlewamy do butelek otrzymując lekarstwo dla dorosłych, ponieważ nalewka z sosny ma właściwości lecznicze i możemy zastosować ją przy przeziębieniu.

               Zobacz też: Nalewka z pędów sosny na winie

Nalewka z pędów sosny powinna dojrzewać w piwnicy przez co najmniej pół roku. W zimie jest doskonała na przeziębienie.


Zapiekane szparagi z boczkiem i oscypkiem

Potrawę ze szparagów z boczkiem i oscypkiem w sosie holenderskim robi się szybko. Trzeba tylko mocno rozgrzać piekarnik. Jednak wykonanie tego przepisu powoduje, że brudzi się całą stertę naczyń.

szparagi biale i zielone stojace w lodzie
Fot. Pixabay.com
Do przygotowania potrawy należy przygotować dwa rodzaje szparagów - białe i zielone. Dzięki temu potrawa będzie wyglądała ciekawiej, bo kolorowo. A oczy też jedzą. Tak więc 

idąc zakupy musimy kupić: 

  • pęczek szparagów białych
  • pęczek szparagów zielonych
  • 15 dag oscypka
  • 10-15 dag cienko pokrojonego boczku wędzonego
  • produkty potrzebne do zrobienia sosu holenderskiego
Szparagi obieramy (ja obieram również zielone, których podobno się nie obiera) nie żałując twardych elementów, które wyrzucamy. Obrane szparagi wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy przez 5-7 minut.

W tym czasie na dno żaroodpornego naczynia kładziemy oscypek pokrojony w niezbyt cienkie plastry. Naczynie dobrze jest wcześniej posmarować masłem. Oscypek powinien pokryć całe dno.Warto postarać się o oryginalny oscypek, bo ma on zdecydowany smak. Zastąpienie go innym powoduje, że potrawa staje się bardziej mdła.

               Zobacz też: Jak łatwo przyrządzić szparagi

Wyjęte z wody szparagi układamy na oscypku. Przykrywamy plastrami boczku (koniecznie wędzonego) i polewamy sosem holenderskim. Wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni C. na 15-20 min.

Szparagi zapiekane z boczkiem i oscypkiem można popijać białym, wytrawnym winem. Lub w wersji bezalkoholowej - sokiem pomidorowym.


Nalewka z pąków brzozy

Wczesną wiosną warto pokusić się o przygotowanie nalewki z pąków brzozy. Nalewka  brzozy ma właściwości lecznicze i pije się ją jak lekarstwo - często, ale w niewielkich ilościach.


Fot. Pan Piter

Do przygotowania nalewki na pąkach brzozy na leży przygotować składniki:


  • 1 czubata łyżka pąków brzozy
  • 0,5 l spirytusu

Jeżeli już mamy pąki brzozy, to przygotowanie nalewki nie jest trudne. Do słoja wsypujemy pąki, wcześniej umyte. Następnie zalewamy je spirytusem, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce.

               Zobacz też: Nalewka z mleczu czyli na mniszku lekarskim

Nalewka jest już gotowa po 10 dniach. Do zalet należy to, że nie trzeba jej filtrować. Zażywamy pijąc po 20 kropli rano i wieczorem.

Nalewka ma działania wzmacniające. W medycynie ludowej preparaty z brzozy są stosowane przy bólach stawów, reumatycznych i przy chorobach nerek.


piątek, 26 kwietnia 2019

Nalewka z rabarbaru czyli rabarbarówka dla pań

Nalewka z rabarbaru, czyli rabarbarowa albo rabarbarówka. Wszystkie nazwy znaczą to samo i określają zrobioną nalewkę z rabarbaru. Wiele osób przyznaje, że nie wpada im do głowy, że rabarbar nadaje się na nalewkę. A jednak warto spróbować, pamiętając jednak, że podany przepis na nalewkę z rabarbaru nie daje mocnego trunku.

Fot. Fotolia.com
Musimy więc zgromadzić:
  • 1 kg rabarbaru
  • 1 l wódki
  • 200 g cukru
Rabarbar  trzeba dobrze umyć i pokroić w niewielkie kawałki. Włożyć do dużego słoja i zasypać cukrem. Trzymamy go tak przez kilka dni codziennie wstrząsając, aż cukier się rozpuści a rabarbar puści sok.

Dopiero teraz można dolać wódki. Ponieważ soku  trochę się uzbierało najlepiej wykorzystać dobrą wódkę o mocy 45%. (Pamiętajmy, że z kiepskich składników nie otrzymamy dobrych nalewek). Gotowa nalewka z rabarbaru nie będzie miała więcej niż trzydzieści kilka procent mocy, a taką najbardziej smakuje paniom.

               Czytaj też: Natychmiastowa nalewka z rabarbaru

Rabarbar z wódką odstawiamy jeszcze na około sześć tygodni. Można też ten czas przedłużyć - rabarbar akurat można macerować dłużej. Gdy zdecydujemy się na degustacje płyn zlewamy i filtrujemy. Z rabarbaru robimy ciasto.

Nalewka z rabarbaru według tego przepisu nadaje się do picia niemal natychmiast po przelaniu do butelek. Najlepiej smakuje schłodzona.


Jak ugotować szparagi

Gotowane szparagi mogą być wyśmienitym dodatkiem do mięsa lub ryby. Mogą też stanowić samodzielną potrawę. Można polać je roztopionym masłem lub sosem - najpopularniejszym jest holenderski. Gotowanie szparagów jest bardzo proste.

Fot. Pixabay.com
Zanim zabierzemy się do dzieła warto przygotować:
  • 1 kg szparagów
  • 100 g masła
  • 1 łyżkę tartej bułki
  • cukier 
  • sól
Przed gotowaniem szparagi należy obrać. Zdrewniałe od spodu części trzeba odciąć i wyrzucić. Łatwiej je ugotujemy, gdy zwiążemy je w pęczki. Szparagi gotujemy w wodzie posolonej z dodatkiem niewielkiej ilości cukru. Idealnie, gdy mamy wysoki garnek tak, by czubki nieco wystawały nad wodę - są one delikatne i nie wymagają tak długiego gotowania. Białe szparagi gotujemy pod przykryciem około kwadransa, zielone - do 10 min.

Ugotowane szparagi wykładamy na półmisek, klasycznie czubkami do środka. Najłatwiej przygotować je polewając masłem z bułką tartą. W wypadku szparagów masło może być nieco przypalone.



Zapiekane udka kurczaka

Zapiekane udka z kurczaka to propozycja na smaczny i jednocześnie nietypowy obiad domowy. Przygotowanie kurczaka do zapiekania nie jest trudne a całe danie można wykonać w półtorej godziny. 

na talerzu zapieczone udka z kurczaka w towarzystwieczerwonych i zoltych warzyw
Fot. Shutterstock
Składniki potrzebne do przygotowania zapiekanych udek kurczaka to:

  • 10 udek (kulek) kurczaka
  • 4 pomidory
  • 1 papryka czerwona
  • 1 papryka żółta
  • 2 czerwone cebule
  • 1 główka czosnku
  • 1 łyżka suszonego oregano
  • 1 łyżka suszonej bazylii
  • 1 łyżka wędzonej papryki
  • 1 łyżeczka ostrej papryki
  • olej
  • sok z limonki lub cytryny
  • otarta skórka z limonki 
  • sól 
  • pieprz

Udka z kurczaka dobrze jest mocno posolić i zostawić na kilka godzin. Potem podsmażamy je krótko na patelni na oleju. Wystarczy, by zarumieniła się skórka.

Podsmażone udka wrzucamy na brytfankę uprzednio natłuszczoną olejem. Dokładamy sparzone i obrane ze skóry pomidory (najlepsze są malinowe) oraz pozbawioną gniazd nasiennych paprykę. Dodajemy też cebulę. Wszystkie warzywa uprzednio kroimy w ósemki.

            Zobacz też: Rewelacyjny kurczak w ziołach

Główkę czosnku dzielimy na ząbki, ale ich nie obieramy. W ten sposób oddadzą one więcej aromatu. Czosnek, wraz z oregano, bazylią, wędzona i ostrą papryką wrzucamy do brytfanki. Całość solimy, pieprzymy i dodajemy dwie łyżki oleju. Dodajemy także sok z połowy cytryny lub limonki oraz otartą z nich skórkę. Całość dokładnie mieszamy, tak przyprawy były na każdym składniku.

Teraz brytfanka jest już gotowa by umieścić ja w piekarniku. Powinien on być rozgrzany do temperatury około 180 stop. C., a całość trzymamy w nim przez godzinę - aż udka będą miękkie.

W czasie zapiekania warto zadbać o to całość przemieszać, a gdy warzywa puszczą sok - polewać płynem. Brytfanki nie należy przykrywać.

Zapiekane udka z kurczaka idealnie smakują z białym pieczywem, ryżem lub kaszą.



Wiosenna nalewka z magnolii

Kiedy tylko rozkwitają magnolie warto pokusić się o przygotowanie nalewki. Wystarczy tylko trochę wina i wódki - przygotowywanie nalewki z magnolii nie jest trudne.



Do przyrządzenia nalewki z magnolii przede wszystkim musimy przygotować:

  • 1 kwiat magnolii
  • 1 laskę wanilii
  • 350 g cukru
  • 750 ml wina wytrawnego czerwonego
  • 400 ml wódki 45%.
Przygotowanie nalewki z magnolii zaczynamy od zerwania dorodnego kwiatu magnolii, jego umycia dokładnego i pokrojenia w cienkie paski. Wrzucamy je do słoja. Dodajemy do niego przekrojoną na pół laskę wanilii (pamiętajmy o pozbyciu się z niej pestek).

Całość zasypujemy cukrem, zalewamy winem i wódką (pamiętajmy o kolejności) i odstawiamy w chłodne miejsce na 10-14 dni.

Gdy otworzymy słój kwiat magnolii i laskę wyrzucimy. Płyn dokładnie przefiltrujemy i wlejemy do butelek. Wyniesiemy je do magazynu nalewek dobrze opisane. Bo sięgnąć po nalewkę z magnolii warto dopiero po roku.

Ale smak wart jest tego czekania.


Nalewka z kwiatów czarnego bzu

Do zrobienia nalewki z czarnego bzu nadają się nie tylko owoce, ale i kwiaty. Nalewka z kwiatów czarnego bzu przypadnie do gustu szczególnie osobom lubiącym specyficzny zapach tego kwiatka.
fot. Pixabay.com
Do przygotowania nalewki z kwiatów czarnego bzu potrzebujemy:
  • 50 baldachów kwiatów czarnego bzu
  • 4 cytryny lub
  • 2 cytryny
  • 2 limonki,
  • 0,75 kg cukru
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
Do dużego słoja wkładamy kwiaty czarnego bzu (pozbawione zielonych elementów) przekładając je cienko skrojonymi i pozbawionymi pestek plastrami cytryny. Cytryny przed krojeniem należy dobrze umyć. Wtedy nie trzeba ich obierać ze skóry. Używamy do tego celu dwóch cytryn.

Całość zalewamy ostudzonym syropem cukrowym, tak by wszystkie warstwy znalazły się w płynie. Przykrywamy gazą i odstawiamy w jasne miejsce na około 7-10 dni.

               Czytaj też: Nalewka z czarnego bzu z koniakiem

Po tym czasie syrop zlewamy filtrując go przez gazę. Łączymy z sokiem wyciśniętym z cytryn lub limonek (w zależności którą opcję wybraliśmy. Jedna limonka zastępuje jedną cytrynę) i spirytusem.

Jeśli dysponujemy korzeniem arcydzięgla to możemy go dodać. Nie jest to jednak obowiązkowe, ale warto się o niego postarać.

Ten nalew odstawiamy na dwa tygodnie (do miesiąca), co kilka dni potrząsając naczyniem. Następnie zlewamy, dokładnie filtrujemy i wlewamy do butelek.

Odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce. Najmniej na miesiąc, a najlepiej na pół roku.


czwartek, 25 kwietnia 2019

Jak łatwo przyrządzić szparagi

W starożytnych Chinach szparag był znany jako środek do kaszlu. W Egipcie stosowano szparagi jako środek na wątrobę. U Greków dla odmiany szparagi były uznanym lekiem na nerki. 

fot.Pixabay.com
Podziemne pędy szparagów, czyli te które zjadamy, są cenioną jarzyną. Przypisuje się im właściwości afrodyzyjne. Powiada się, że ten kto zjada dużo szparagów ma wielkie powodzenie. Na pewno jednak szparag zawierza witaminy, składniki mineralne i glikozydy. Pobudza funkcję nerek i podobno oczyszcza krew.

Gotowane szparagi

Szparagi gotujemy w osolonej wodzie z dodatkiem cukru przez około 20-30 min. Będą gotowe, gdy widelec będzie łatwo wchodził w końcówkę szparaga.

Szparagi na różne sposoby:

Ugotowane można podawać jako samodzielne danie z masłem i tartą bułką.

Mogą być dodatkiem do mięsa lub ryb.

Ugotowane szparagi można polać różnymi sosami

gorącym holenderskim
beszamelowym
veloute
serowym
         
Surowe szparagi można podawać na zimno z sosami:

musztardowym
tatarskim
majonezowym
winegret
remoulade

Ostudzone szparagi można pokroić w małe kawałki, doprawić solą, pieprzem, cukrem i podawać mocno oziębione w pucharkach lub na liściach sałaty.