poniedziałek, 5 stycznia 2015

Nalewka z młodych pędów sosny

Nalewka z pędów sosny jest prosta w przygotowaniu. Młode pędy sosny, takie które nie mają więcej niż 13 cm, zbieramy w kwietniu i maju. Nalewka przygotowana na takich pędach największe usługi oddaje nam jesienią i zimą.

Wiosenne pędy sosny

Składniki nalewki z pędów młodej sosny:

  • 2 l pędów sosny
  • 1 l wódki
  • 0,5 l spirytusu
  • 1 kg cukru

Młode czubki gałęzi sosny wkładamy nie myte do słoików i lekko je ugniatamy. Jeśli nie mieszczą się do jednego słoja, nie ma problemu, można przecież użyć drugiego. Pędy zalewamy najpierw wódką a potem spirytusem. Słoik zakręcamy i odstawiamy na dwa tygodnie od czasu do czasu wstrząsając nim.

Po tym czasie wyławiamy pędy sosny z alkoholu, który filtrujemy. Sosnowe czubki ponownie umieszczamy w słoju, ale tym razem warstwowo z cukrem. Teraz słój zostawiamy w ciepłym i możliwie nasłonecznionym miejscu do momentu aż cukier się całkowicie rozpuści.

Kolejny etap to wyjęcie pędów z syropu cukrowego i dokładne ich odciśnięcie. Syrop, silnie pachnący lasem, ma decydujący wpływ na aromat naszej sosnówki. 

Syrop mieszamy z odlanym wcześniej alkoholem i filtrując ponownie przelewamy do butelek. Te szczelnie zamknięte w chłodnym miejscu powinny leżeć przez kilka miesięcy.

Zastosowanie nalewki z pędów młodej sosny odkryjemy gdy przyjdzie jesienna słota i zimowe mrozy. Nalewka z pędów młodej sosny ma właściwości lecznicze i rozgrzewające. Podajmy ją w czasie przeziębień, kaszlu lub po prostu na rozgrzewkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz