piątek, 29 listopada 2019

Śledź w bułce

Śledź w bułce to potrawa absolutnie fenomenalna, bardzo łatwa do kupienia nad morzem. Niestety nie w Polsce, a w Niemczech na wyspie Rugia. Ale łatwo można zrobić taką kanapkę samemu.

na pierwszym planie widac kawal matiasa sledziowego z sałata i cebula podany w bulce.
Fot. Pan Piter


Do przygotowania śledzia w bułce potrzebne są:


  • bułka
  • matias śledziowy
  • majonez
  • cebula
  • sałata

Prawda, że składniki proste? I aż się dziwić, że nad naszym morzem to jakiś wyszukany rarytas. Budkę oferującą taki rarytas widziałem tylko w Ustce w porcie. Spróbowałem i się nie zawiodłem. 

Zobacz też: Śledzie marynowane z koprem w soku cytrynowym

Podany przepis, mimo że taki prosty, może mieć wiele, wiele odmian. Wszystko zależy od tego, jakich składników użyjemy. Bułka przecież może być pszenna, żytnia, razowa... Każda się nadaje, więc warto wykorzystać tą, którą najbardziej lubimy. 

O matiasach to wiadomo. Mogą to być takie wyjęte prosto z marynaty. Mogą być przygotowane jako wiejskie, korzenne, holenderskie, szwedzkie, octowe, z oleju i inne. Każdy się nadaje, że świadomością, że i finalny produkt będzie miał za każdym razem inny smak.

Czytaj też: Śledzie w zalewie octowo-cebulowej


na talerzu bulka z salata, matiasem i cebula
Fot. Matthias Lipinski 
Podobnie cebula. Może to tej kanapce znaleźć się cebula zwykła, może być cukrowa, szalotka lub czerwona. Czyli na mniej lub bardziej cebulowo. Ja preferuje cukrową, ale ona nie jest dostępna przez cały rok. 

Również sałata za każdym razem może być podana inna. Również pasuje każda. Tak samo jak używamy do kanapki ulubionego majonezu. 


Sposób przygotowania

jest bardzo prosty. Bułkę przekrawamy na pół, ale uważnie by nie rozkroić jej całkiem. Dobrze, by w jednym końcu bułka się trzymała.

Obie części smarujemy majonezem i dodajemy nieco drobno skrojonej cebuli. Układamy sałatę, matiasa i posypujemy znów cebulą. I całość gotowa. 

W czasie jedzenia trzeba tylko uważać, by się nie pobrudzić. 




Tost z pieczarkami i papryką

Kiedyś tosty były tylko w barach. Jeden z nich prowadziła była nauczycielka chemii z mojego ogólniaka. I podając je z papryką powodowała, że były najsmaczniejsze w całym mieście.

na jasnym tle ulozony tost z kwadratowego pieczywa
Fot. Giorgio Giorgi

Podpatrzyłem pomysł. Prosty i szybki w wykonaniu. Najpierw trzeba pozbierać tylko składniki:


  • chleb tostowy
  • pieczarki
  • szynka - najlepsza mielonka tyrolska
  • żółty ser, ciągnący
  • papryka konserwowana pepperoni
  • trochę masła

Tościarnie budki z zapiekankami z pieczarkami kiedyś królowały na ulicach. Potem wyparły je pizzerie i kebaby. Teraz modne są burgerownie. Ale dobry tost jest dobry, bo to jest dobry tost.

Tosty przygotowuje się szybko i nawet posiadania tostownicy nie jest konieczne. Całość można przypiec na patelni obciążając chleb zwykła pokrywką od garnka. 

Zobacz też: Jak upiec chleb z mąki pszennej

W przypadku tostów bardzo wiele zależy od pieczywa jakie wybierzemy. Wiele producentów przygotowuje specjalne, kwadratowe kromki chleba tostowego.Teraz w handlu jest tego sporo, więc każdy może wybrać co lubi najbardziej: pszenne, zbożowe, ziarniste itp. 

Klasyczny tost składa się z dwóch kromek złożonych na kanapkę. W środku znajduje się ser i szynka, pieczarki. Całość jest zapiekana. Na talerzu obowiązkowy jest też domowy keczup, najlepiej wykonany samemu, co też nie jest trudne. 

Masłem możemy, ale nie jest to obowiązkowe, posmarować obie kromki chleba. Kładziemy na nie pieczarki, które wcześniej - pokrojone - podsmażyliśmy na maśle. Kładziemy na to plasterek szynki i żółty ser. Jeśli nie lubimy, by podgrzany ser się ciągnął, możemy go uprzednio zetrzeć na grubej tarce. 

Żółty ser można zastąpić serkiem pleśniowym. 

Czytaj też: Jak samemu przygotować kebab

Przygotowany tost wkładamy do rozgrzanego tostera na 3-4 minuty.

Jest jeszcze jedna odmiana robienia tego typu tostów. Na talerzu najpierw musimy rozbełtać surowe jajko, a potem maczać w nim chleb tostowy z wewnętrznej strony. I dopiero na to układać pozostałe produkty.

Gotowe tosty podajemy z papryką.



Tatar z łososia wędzonego

Ten przepis na tatar z łososia nie wymaga użycia jajka. Jest więc to propozycja dla osób, które boją się spożywania surowych jajek. A przy tym otrzymamy bardzo smaczny łososiowy tatar.

porcja tatara z lososia wedzonego na bialym talerzu


Składniki tatara z łososia:


  • 250 g łososia wędzonego
  • łyżkę kaparów
  • 1 cebula
  • 1 łyżka musztardy
  • 2 łyżki śmietany
  • olej

Tatar wielu osobom kojarzy się z Tatrami i sposobem przygotowywania jedzenia. Okazuje się jednak, że to z tym koczowniczym ludem nie ma nic wspólnego. Jest to po prostu pewien sposób serwowania dań drobno posiekanych, surowych. Dlatego też w restauracjach można spotkać nie tylko ulubionego przez polaków tatara z mięsa wołowego, ale też natknąć się można na tatara wegetariańskiego lub rybnego jakim też jest przepyszny tatar ze śledzia.

Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że zrobimy tatara z łososia.

Łososia na tatar można kupić już odpowiednio posiekanego, albo można go posiekać w domu przy użyciu ostrego noża. Posiekane mięso wrzucamy do miski i dodajemy resztę składników: drobno posiekaną cebulę i kapary, dużą łyżkę musztardy oraz 2 łyżki śmietany.

Całość dokładnie mieszamy, a na koniec dodajemy olej. Może to być olej rzepakowy albo lniany. Ponownie mieszamy. Na koniec nasz wyrób umieszczamy w lodówce, by go schłodzić przed jedzeniem. 

Zobacz też: Jak przygotować kebab

Porcję tatara dekorujemy kawałkiem pietruszki.