czwartek, 28 listopada 2019

Likier czekoladowy

Dobry likier czekoladowy jest pożądanym składnikiem deserów. Poprawia nastrój, pozytywnie nastawia do świata, cieszy kubki smakowe. Ten przepis na likier czekoladowy daje nam trunek niezbyt mocny, a jego jedyną wadą jest tylko to, że musi dojrzewać do degustacji przez pół roku.

na stole stoja dwa kielichy z likierem czekoladowym

Do przygotowania likieru czekoladowego potrzebujemy:


  • 100 g mielonej kawy
  • 100 g czekolady w proszku
  • 2 szklanki płynnego miodu
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody

Lista znakomitych likierów, które można przygotować w domu jest konkretna. Najbardziej znanym jest likier jajeczny, czyli ajerkoniak. Proszę mi wierzyć, że ten własnoręcznie ukręcony jest niebo lepszy niż kupny.

Przygotowanie likieru Amaretto, nawet jeśli jest to zadanie z pewnym stopniem trudności, powoduje, że w naszej kieszeni zostaje dość sporo złotówek, a trunek również pijemy przedni. Podobnie jest w przypadku likieru Kahlua

Przygotowanie likieru czekoladowego będzie wymagało od nas nieco cierpliwości, choć początek jest łatwy. Wsypujemy czekoladę i kawę do słoja. Zalewamy je spirytusem i słój szczelnie zamykamy. Odstawiamy go na trzy tygodnie codziennie potrząsając.

Kolejny etap, wymagający najwięcej cierpliwości to przefiltrowanie tego nastawu. Praca to żmudna, ponieważ mielona kawa szybko zatyka filtry. Najlepiej podzielić ten proces na etapy i najpierw przefiltrować płyn przez gazę a dopiero potem przez bibułę filtracyjną.

Zobacz też: Przepis na nalewkę czekoladową z rumem

W czasie gdy nastaw się filtruje my z miodu i wody przygotowujemy syrop. Do tej nalewki przyda się miód delikatny, by nie dominował potem smakiem w gotowym już likierze. Wodę lekko podgrzewamy i rozpuszczamy w niej miód. W żadnym wypadku nie możemy miodu zagotować, ponieważ w zbyt wysokiej temperaturze traci on swoje właściwości.

Kolejny etap pracy to dolanie do ciepłego jeszcze syropu przefiltrowanego spirytusu. Po wymieszaniu całość jeszcze raz filtrujemy (powinno to już pójść szybciej) i rozlewamy do butelek.

Butelki musimy szczelnie zamknąć i wynieść w chłodne miejsce na pół roku. Dopiero po tym terminie likier będzie zdatny do spożycia.