czwartek, 5 czerwca 2014

Nalewka z winogron z miodem

Nalewka z winogron zawsze lepiej mi smakuje niż wino własnej roboty. Na nalewkę winogronową wykorzystać możemy zarówno owoce kupne jak i te z ogrodu. Pamiętać jednak trzeba że przepis na nalewkę winogronową z miodem przewiduje udział winogron ciemnych. I o tym, że ciemne winogrona należy dokładnie umyć. 



jak zrobić spirytus 70%, nalewka na winogronach, nalewka winogronowa, nalewka z ciemnych winogron z miodem, przepis na nalewkę winogronowa, winogrona spirytus,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z winogron w miodzie:

  • 1 kg ciemnych winogron
  • 1 l spirytusu 70%
  • 1 l miodu
  • goździki
  • 0,5 laski wanilii
Ciemne winogrona po umyciu musimy dokładnie przejrzeć. Usuwamy wszystkie owoce, które nie wydają się zdrowe. Pozbywamy się też ogonków. Następnie winogrona wrzucamy do słoja, dodajemy pięć goździków i pół laski wanilii przekrojonej wzdłuż. Wszystko to zalewamy spirytusem o mocy 70%.

            Czytaj też: Przepis na nalewkę z jasnych winogron

Skąd wziąć spirytus 70%? W monopolowym nie kupimy, w aptece też nie. Trzeba zrobić samemu. Po aptekarsku należałoby wziąć 736 ml spirytusu i zalać go 236 mln wody. Na nasze potrzeby można te proporcje zaokrąglić. Wystarczy 0,75 l spirytusu zalać 0,3 l wody. 

Jeśli kupiliśmy 1 l spirytusu to z pozostałych 0,25 l możemy zrobić na przykład pyszny ajerkoniak. 

              Zobacz też: Jak zrobić ajerkoniak czyli likier jajeczny

Słój, szczelnie zamknięty, stawiamy w nasłonecznionym miejscu na około sześć tygodni. Co jakiś czas możemy nim zakręcić. Potem zlewamy płyn umieszczając go w szczelnie zamkniętym naczyniu, a winogrona zalewamy miodem. Dobrze więc by miód był w płynie.

Słój z miodem musimy mieszać codziennie. Ważne, by się miód rozpuścił. Czekamy na to dwa tygodnie. Potem znów zlewamy słodki płyn i łączymy go z tym pierwszym, mocniej alkoholowym. Dokładnie filtrujemy i wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięte powinny leżakować co najmniej trzy miesiące. 

Winogron nie wyrzucamy. Zakonserwowane alkoholem i miodem mogą troszkę poleżeć, a my wykorzystamy je do deserów lub ciasta. 

Nalewka z mlecza na wiele dolegliwości

Mlecz przeważnie nas wkurza jako chwast. Ale mlecz można też wykorzystać do zrobienia nalewki. Nalewka z mleczu, czy też mniszka lekarskiego pozytywnie oddziałuje na nasz organizm. Wspomaga przy leczeniu takich dolegliwości jak nerwice, hemoroidy, żylaki, zaparcia, działa moczopędnie. Na dodatek przepis na nalewkę na mniszku lekarskim jest prosty.


nalewka z mleczu, nalewka z mniszka lekarskiego, przepis na nalewkę na mniszku lekarskim, przepis na nalewkę z mleczu,
Mniszek lekarski

Składniki nalewki z mleczu:

  • 50 g kwiatów mniszka
  • 1 l wódki
  • 150 g miodu akacjowego

Kwiaty mniszka lekarskiego musimy oczyścić ze wszelkich zielonych części roślin, umyć i osuszyć. Po wrzuceniu ich do słoja zalewamy alkoholem - najlepiej 45 procentową wódką. Nastaw zostawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu.

Po trzech tygodniach macerowania płyn zlewamy. Kwiaty dokładnie wyciskamy. Do płynu dodajemy miód i mieszamy aż się dokładnie rozpuści. Dopiero teraz nalewkę filtrujemy i przelewamy do butelek.

Nalewka z mleczu wykonana według tego przepisu powinna leżakować co najmniej przez pół roku.