czwartek, 29 stycznia 2015

Szybka nalewka mandarynkowa na rumie

Przepisów na nalewkę mandarynkową jest co najmniej kilka. Połączenie aromatu mandarynki z rumem daje smak ekskluzywny, dlatego uważam, że taką nalewkę trzeba konieczni przyrządzić. Nalewka mandarynkowa na rumie ma swoje pochodzenie z Francji.


Składniki nalewki mandarynkowej z rumem:

  • 8 mandarynek
  • 1 l białego rumu
  • 200 g cukru
  • woda

Mandarynki, jak wszystkie owoce cytrusowe na nalewki, musimy dokładnie umyć w gorącej wodzie. Wymytą skórkę staramy się cienko obrać i pokroić w paski, a z owoców wyciskamy sok. Sok z mandarynek i pociętą skórkę umieszczamy w słoju i zalewamy rumem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. 

               Czytaj też: Przepisy na nalewki z mandarynek

Po miesiącu nastaw zaczynamy filtrować. W czasie gdy płyn sączy się przez filtr z niewielkiej ilości wody i cukru przygotowujemy syrop. Woda (przegotowana wcześniej i ostudzona) jest tylko lekko podgrzana, by cukier się w niej rozpuścił.

Gdy nastaw się przefiltruje a syrop wystygnie to oba płyny łączymy. Następnie przelewamy do butelek, które jeszcze w chłodnym miejscu powinny poleżeć przed dwa tygodnie. 
Po tym czasie możemy przystąpić do degustacji. 

2 komentarze:

  1. Robiłam taką nalewkę wielokrotnie, jest wspaniała. Grudzień to miesiąc najlepszych mandarynek, wtedy to zaczyna się 'tworzenie' tego wspaniałego trunku, a spożywanie w święta wielkanocne. Życzę udanych eksperymentów z nalewkami, smacznego

    OdpowiedzUsuń
  2. Robiłam taką nalewkę wielokrotnie, jest wspaniała. Grudzień to miesiąc najlepszych mandarynek, wtedy to zaczyna się 'tworzenie' tego wspaniałego trunku, a spożywanie w święta wielkanocne. Życzę udanych eksperymentów z nalewkami, smacznego

    OdpowiedzUsuń