piątek, 6 września 2019

Krem z pieczonej dyni

Sposobów na zrobienie kremu z dyni są zapewne dziesiątki. Tutaj proponuję dość niecodzienny przepis na aromatyczną zupę dyniową, choć sposób ten jest nieco pracochłonny.

na zielonej macie postawiony sloik z kremem z dyni ozdobiony pestkami dyni. Obok lezy drewaniana lyzka.
Fot. congerdesign z Pixabay 

Do zrobienia kremu z dyni z piekarnika potrzeba nam:


  • 1 kg dyni
  • 2 cebule
  • 3 ząbki czosnku
  • koper włoski
  • 200 ml soku pomarańczowego
  • 0,5 l wody
  • wódka anyżowa
  • kostka warzywna
  • sok z cytryny
  • przyprawy
  • śmietana
  • natka pietruszki

Późnym latem, gdy na polach i działkach dojrzewają dynie koniecznie trzeba je wykorzystać. Możemy z nich robić przeróżne rzeczy. Marynować na słodko, zalewać alkoholem by zrobić znakomitą nalewkę dyniową, gotować z niej zupy. 

Zupa, czy raczej krem, dyniowy, jest gęsty a głównym jego składnikiem jest dynia oczywiście. Natomiast smak nadają potrawie inne dodatki od czosnku i kopru zaczynając, a na mleczku kokosowym lub soku pomarańczowym kończąc. Oczywiście nie każdy przepis uwzględnia wszystkie dodatki, ale to dzięki temu ilość potraw z tego samego nawet produktu może być tak ogromna.

Wykonanie

Cebulę, czosnek, paprykę i koper włoski umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 190 stop. C na około 30 minut. Po tym czasie wszystkie warzywa obieramy z wierzchniej warstwy (skóry lub łupiny). W garnku podsmażamy na oliwie jedną cebule, dodajemy przyprawy, smażymy wszystko przez, chwile po czym dodajemy przygotowane, upieczone warzywa.

Całość zalewamy 500 ml wody oraz 200 ml soku z pomarańczowego. Dodajemy śmietanę, kostkę warzywną oraz resztę przypraw. Całość powoli gotujemy cały czas mieszając przez około 10 minut.

Zupę zmiksujemy dokładnie, a następnie cedzimy przez drobne sito. Doprawiamy do smaku solą, cukrem, sokiem z cytryny i wódka anyżową.

Podajemy z łyżką śmietany na wierzchu, posypaną świeżo posiekaną natką pietruszki.


Jak usmażyć stek na grilu

To tym, czy przygotowany stek wołowy będzie dobrze smakował, zależy głównie od mięsa. Nie możemy na nim oszczędzać pieniędzy. Nie oznacza to, że musimy kupować polędwicę. Równie dobrze stek, zwany czasem befsztykiem, można zrobić z rostbefu lub lepiej - z antrykotu.

Fot. Holgers

Do przygotowania steku potrzebne nam będą:


  • kawałek mięsa o grubości min. 3 cm
  • oliwa
  • pieprz
  • sól
  • masło

Dietetycy od lat wmawiają nam, że tłuszcz zabija. Tymczasem jest to świetny nośnik smaku bez którego potrawy są nijakie. Dlatego też na stek wybierać należy taki kawałki mięsa, w których tłuszcz jest widoczny. Najlepiej, gdy struktura mięsa przypomina nieco marmur. 

Podstawową zasadą jest to, że nie należy grillować wołowiny świeżo wyjętej z lodówki. Warto to zrobić co najmniej 30 min (a najlepiej godzinę) przed planowanym smażeniem.

Zanim na grill położymy mięso musimy go rozgrzać do najwyższej temperatury. Musi być tak gorący, że jak położymy na nim naoliwiony rusz to będzie on dymił.

Czytaj też: Jak usmażyć stek wołowy

Steki kładziemy bezpośrednio nad ogniem. Postępujemy nieco inaczej niż przy smażeniu na patelni. Otóż stek na grillu smażymy przez trzy minuty. Dopiero potem go odwracamy - na kolejne trzy minuty. Mięso grillujemy tylko raz z każdej strony.

Grillując mięso po trzy minuty z każdej strony otrzymamy stek średnio wysmażony (czyli medium). Jeśli chcemy uzyskać dobrze wysmażony (well done) ten czas należy przedłużyć do czterech minut dla każdej strony.

Zobacz też: Mity i legendy kotletów schabowych

Do grillowania nie można używać widelca ani noża. Nie można bowiem dziurawić mięsa. Z takiego nakłucia wypływają soki przez co befsztyk staje się bardziej twardy i mniej aromatyczny.

Stek zdjęty z grilla powinien odleżeć kilka minut. Na koniec kładziemy na nim kawałek masła, solimy i pieprzymy.


Cukierkowa nalewka na kukułkach

Tak się złożyło, że nalewka z cukierków kukułek jest ulubiona przez panie. Przepis na zrobienie nalewki z kukułek jest łatwy i tani. Nalewka kukułkowa nie wymaga  także długiego leżakowania.

Fot. Fotolia.com

Do przygotowania nalewki na kukułkach potrzebujemy:



  • 400 g kukułek
  • 0,5 l wódki
  • mleko zagęszczone

Dlaczego akurat kukułki zostały wybrane do tej nalewki? Przede wszystkim dlatego, że cukierki te mają w sobie smak czekolady i odrobiny alkoholu. Dodatek karmelu powoduje, że nie tylko cukierki, ale i nalewka zrobiona na ich bazie, jest wyjątkowa.

Najwięcej pracy przy produkcji nalewki kukułkowej będziemy mieli przy rozbijaniu cukierków. Kukułki należy skruszyć za pomocą wałka lub młotka i rozdrobnione wsypać do słoja. Tam zalewamy je wódką i odstawiamy na bok.

Zobacz też: Jak zrobić porterówkę, czyli nalewkę na piwie porter

Kukułki w alkoholu powinny leżeć tak długo aż się rozpuszczą. Ten proces możemy przyspieszyć jeśli nawet kilka razy dziennie słojem solidnie zamieszamy. W ten sposób po kilku lub kilkunastu dniach otrzymamy słodki trunek z rozpuszczonymi cukierkami.

Nalewka praktycznie jest już gotowa. Można jednak dalej eksperymentować i dodać do niej mleko skondensowane. Ilość dowolna - im więcej mleka tym alkohol będzie słabszy i delikatniejszy. Ile go dodać zależy więc od naszego gustu, więc tutaj mile wskazana metoda prób. Czyli najpierw dodajemy tylko trochę mleka (warto je wcześniej podgrzać i wystudzić), próbujemy i ewentualnie dolewamy kolejną porcję mleka. I tak do skutku....