sobota, 9 listopada 2019

Udka kacze konfitowane w gęsim tłuszczu

O konfitowaniu mówimy wtedy, gdy przygotowujemy mięso w ten sposób, że leży ono w tłuszczu w niskiej temperaturze aż zmięknie. Udka kacze przygotowane w gęsim tłuszczu mogą być przechowywane nawet kilka miesięcy.

na telerz lezy konfitowane kacze udko z ziemniakami
Fot. RitaE

Zacząłem od przygotowania składników:


  • 6 udek kaczych
  • kg tłuszczu z gęsi
  • gałązki rozmarynu
  • krzaczka tymianku
  • 8-10 ziaren jałowca
  • 8 ziaren ziela angielskiego
  • pół główki czosnku
  • kilka liści laurowych

Myślę natomiast, że w warunkach domowych nie ma co szaleć z przygotowaniem kaczki z tak dużym wyprzedzeniem, by musiały leżakować miesiącami. Lepiej szybko kacze nóżki zjeść, a w pozostałym tłuszczu potrawę przygotować na nowo. Tak - ten tłuszcz można wykorzystywać kilkakrotnie. I z pewnością to wykorzystamy,  bowiem kacze udka upieczone w ten sposób są po prostu rewelacyjne, delikatne i mięciutkie. Same rozpuszczają się w ustach. 

Tłuszcz gęsi mielimy w maszynce do mięsa możliwie drobno. Wrzucamy do naczynia żaroodpornego i robimy smalec na bardzo, bardzo małym gazie. Tłuszcz gęsi wytapia się znacznie szybciej niż wieprzowy, więc ta operacja nie zajmie wiele czasu. Na koniec warto cedzakiem wybrać skwarki i zostawić smalec możliwie klarowny. 

Można oczywiście skorzystać z kupnego smalcu gęsiego. Ta opcja jednak ma tę wadę, że jest zdecydowanie droższa, a do tego nie wiadomo do końca co w tym smalcu jest. Konserwanty? Ulepszacze? Dlatego wolę kupić tłuszcz gęsie i przetopić go samemu.

Udka kacze można, ale nie trzeba, opiec na patelni i potem przełożyć je do naczynia, w którym jest już smalec.

Uwaga! Naczynie, ilość udek i ilość smalcu muszą być tak dobrane, by udka były całkowicie zatopione. Być może więc trzeba się liczyć z tym, że potrzeba będzie więcej gęsiego tłuszczu niż ilość podana w składnikach.

Czytaj też: Kacze udka pieczone w jabłkach

Teraz wszystko doprawiamy nie żałując przypraw. Czosnek warto wrzucić w łupinach, nieobierany. Całość wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 100-120 stop. C.

W piekarniku udka powinny spędzić co najmniej dwie, trzy godziny. Można je uznać za przygotowane, gdy będą miękkie.

Zobacz też: Kaczka pieczona z kaszą i wątróbką

Następnie całość studzimy (można przelać np. do kamionki, pamiętając, by udka zawsze były przykryte) i odstawić w chłodne miejsce. Jeść podgrzane, podane z ziemniaczkami i buraczkami, popijając czerwonym winem.