piątek, 20 września 2019

Jak zrobić sos grzybowy

Dobry sos grzybowy można zrobić niemal z każdego grzyba i wybornie smakuje jako dodatek do wielu dań. Sos z grzybów przygotowuje się łatwo i możne to zrobić nawet kuchenny dyletant.

na desce w metalowym naczyniu jest sos grzybowy podany z pieczywem
Fot.  Olga Bochajewska 

Do przygotowania sosu grzybowego potrzeba:


  • 0,5 kg grzybów
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 2 łyżki śmietany
  • masło
  • tymianek
  • pietruszka
  • sól
  • pieprz

Najczęściej sos grzybowy przygotowuję z maślaków, podgrzybków i kozaków. Prawdziwki i kurki zostawiam na inne okazje. Warto też pamiętać, że sos grzybowy może być zrobiony z kilku gatunków grzybów.

Zobacz też: Jak łatwo i szybko oczyścić dokładnie kurki

Do czego podawać sos grzybowy? Liczba produktów, które z grzybami świetnie się komponują jest niemal nieograniczona. Najprościej sos można podać do kaszy lub makaronu. Bardzo dobry jest do pieczeni zarówno wieprzowej jak i wołowej. Wybornie smakuje z drobiem, zwłaszcza z dobrze zrobioną kaczka. Sos grzybowy, zwłaszcza z kurek, jest wręcz stworzony do podawania go z rybą. Szczególnie polecić go można do pieczonego karpia podawanego w ciągu roku, a nie tylko na Wigilię. 

Wykonanie

Grzyby czyścimy, kroimy w mniejsze kawałki i płuczemy. Zostawiamy do odsączenia. W tym czasie kroimy drobno cebulę (dużą) i rumienimy ją na patelni na maśle. Idealna jest do tego celu cebula szalotka. Tutaj się dowiesz, jak najlepiej usmażyć cebulę. Dodajemy też posiekany duży ząbek czosnku.

Gdy cebula się przyrumieni na patelnię wrzucamy grzyby. Doprawiamy je tymiankiem (świeżym, jeśli taki mamy). Solimy i pieprzymy. Gdy zobaczymy, że patelnia robi się sucha - podlewamy białym winem, bulionem lub zwykłą wodą.

Czytaj też: Jak zamrozić grzyby

W czasie smażenia grzybów (około 15 min) przygotowujemy też śmietanę. Najlepiej by to była śmietana 30%. A jeśli nie mamy to może być nawet 18. Żeby się nie zważyła na patelni do dodajemy do niej kilka łyżek płynu ze smażonych grzybów. Śmietanę wlewamy do usmażonych już grzybów, mieszamy i wyłączamy gaz.

Tak przygotowany sos grzybowy wybornie smakuje z kaszą gryczaną lub jęczmienną. Podany na talerzu powinien obowiązkowo być udekorowany posiekaną pietruszką.


Surówka z dyni i pomarańczy

Dynia to produkt, typowo sezonowy. W kuchni ma zastosowanie przy wielu potrawach. Tutaj więc proponuje surówkę z dyni połączoną, dla wzbogacenia smaku, z pomarańczą.

na słomie ułozono kilka niewielkich dyń
Fot. Ylanite Koppens

Do przygotowania surówki potrzebujemy:


  • 200 g dyni
  • 2 pomarańcze
  • cynamon
  • cytrynę
  • cukier puder

Z dyni można przygotowywać zupę, krem, można wykorzystać ją jako składnik dżemu, surówki, wartą ją marynować. Mało osób jednak wie, że z dyni otrzymać można całkiem fajną nalewkę, ale do dyni dodać musimy imbir i cynamon

Wykonanie

Dynię obrałem i starłem na grubej tarce. Z pomarańczy usunąć warto błony otaczające każdy kawałek. Lepsza jest do tego pomarańcz twarda, bo miękka zbyt rozlatuje się w dłoniach. Potem kroimy pomarańcz w wąskie pasy.

Startą dynię i pomarańcz wkładamy do miski. Dodajemy nieco cynamonu. Dla podkreślenia smaku całość kropimy cytryną. 

Zobacz też: Risotto pieczone z dynią i szałwią

Teraz naszą surówkę musimy spróbować. Prawdopodobnie wyjdzie ona nieco kwaśna. Całość więc należy sprószyć  cukrem pudrem. Mieszamy dokładnie i odstawiamy do lodówki na kilka godzin. Po tym czasie smaki się połączyły.

I wychodzi bardzo smaczna, dostępna tylko w sezonie,  surówka.


Nalewka żurawinowa po angielsku

Wykonanie nalewki żurawinowej w angielskim stylu nie jest trudne. Przepis na żurawinową ma niewiele składników a dodatkową zaletą jest krótki czas dojrzewania nalewki.


trzy pary dloni trzymaja owoce zurawiny na tle zielonej trawy
Fot. Kristine Lejniece

Do przygotowania nalewki żurawinowej po angielsku potrzeba:


  • 2 szklanek żurawiny
  • 0,75 l wódki
  • 0,25 l wody
  • 0,5 kg cukru
  • 1 łyżeczkę skórki pomarańczowej

Owoce żurawiny, które przeznaczamy na nalewkę, powinny być przemrożone. Jeśli zbieraliśmy je przed przymrozkami, to schowajmy je noc do zamrażarki. Wyjęte z zamrażarki trzeba umyć i pokroić.

O właściwościach zdrowotnych żurawiny napisano tomy. Dość powiedzieć, że zaliczana jest do najzdrowszych roślin na świecie. Obok czosnku, oregano i sosny stanowi jeden z naturalnych antybiotyków. Nic więc dziwnego, że te owoce mają szerokie zastosowanie w kuchni. Wyśmienicie komponuje się z tak prozaicznym daniem jakim jest wątróbka z jabłkami.

Nas jednak bardziej interesują nalewki. Dlatego rozważyć koniecznie trzeba możliwość przygotowania zdrowotnej nalewki z żurawiny. Pomaga ona przy wielu chorobach układu pokarmowego na dziąsłach począwszy a na układzie moczowym skończywszy. 

Kto szuka bardziej wyrafinowanych i oryginalnych smaków może pokusić się o nastawienie nalewki z żurawiny z ginem. Otrzymamy wtedy trunek o bardzo ciekawym bukiecie, który zadziwi niejednego amatora nalewek. 

Wykonanie

Skupmy się jednak na tej recepturze. Pracę zaczynamy od przygotowania syropu. W dużym garnku podgrzewamy wodę (wcześniej zagotowana i ostudzoną) do której dosypujemy cukier. Syropu nie musimy gotować - nie powinniśmy go nawet za bardzo podgrzewać. Trzeba pamiętać, że zbytnio podgrzany cukier powoduje potem, że nastaw staje się bardziej mętny i nastręcza nam więcej kłopotów przy filtrowaniu. 

Gdy cukier się rozpuści do garnka wrzucamy żurawinę i łyżeczkę od herbaty otartej skórki pomarańczowej. Odstawiamy do wystygnięcia.

Kolejny etap to przelanie płynu do słoja i zalanie całości wódką. Słój, szczelnie zamknięty, powinien postać w chłodnym miejscu przez miesiąc co kilka dni wstrząsany.

Zobacz też: Jak filtrować nalewki. 4 sposoby na klarowny trunek

Ostatni etap wymaga najwięcej cierpliwości. Płyn należy przefiltrować i przelać do butelek. Te, dobrze zamknięte, powinny jeszcze leżakować w chłodzie przez miesiąc.

Tak więc w dwa miesiące po rozpoczęciu przygotowania nalewki z żurawiny nadaje się ona do picia.