poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Nalewka cytrynowa z koniakiem

To już Kapuściński pisał, że na upały najlepiej rozgrzewać się od środka. Wtedy różnica temperatur organizmu i powietrza jest mniejsza, więc upał znosić się będzie lepiej. Takim idealnym trunkiem na upały jest nalewka cytrynowa. A gdy w nalewce cytrynowej wyczujemy jeszcze aromat koniaku, to upały polubimy. Taką nalewkę warto zrobić jak najszybciej, bo według tego przepisu na nalewkę cytrynową leżakować ona musi niemal dwa miesiące.



cytrynówka, nalewka z cytryn, nalewka z cytryny, przepis na nalewkę z cytryn,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki cytrynowej:

  • 350 g skórki cytrynowej
  • 1 l mocnej wódki
  • 100 ml koniaku
  • 0,5 l wody
  • 400 g cukru 

Cytryny, porządnie wyszorowane pod ciepła wodą, obieramy jak jabłko dbając by i z drugiej strony żółta, nie biała, była. Skórkę wrzucamy do słoja. Zalewamy wódką i odstawiamy w ciepłe miejsce.

Po sześciu tygodniach odcedzamy skórkę od płynu. Z wody i cukru przygotowujemy syrop. Gdy jest jeszcze ciepły mieszamy z odcedzoną wódką i dodajemy koniak. Wtedy dopiero dokładnie filtrujemy. Cały płyn jednak przed filtrowaniem dobrze jest wystudzić, by parowało jak najmniej alkoholu (to najbardziej lotna frakcja). 

Przefiltrowany płyn wlewamy do butelek, które szczelnie zamykamy. Na koniec zanosimy do piwnicy na co najmniej sześć tygodni.

Nalewkę cytrynową powinniśmy pić schłodzoną z kieliszków wyjętych z zamrażarki. 

Nalewka z suszonych śliwek

Nalewkę z suszonych śliwek zawsze warto przygotować.  Biorąc pod uwagę długi czas dojrzewania nalewki z suszonych śliwek warto ją zrobić o każdej porze roku, by była gotowa na tak zwane długie zimowe wieczory - jeśli nie po pół, to po roku oczekiwania. Poza tym nalewka z suszonych śliwek jest prosta w przygotowaniu. 



nalewka z suszonych śliwek, suszone śliwki, suszone śliwki ze spirytusem,


Składniki nalewki z suszonych śliwek:

  • 0,25 kg suszonych śliwek
  • 0,25 l wódki
  • 0,25 l wody
  • 1 l spirytusu

Na nalewkę najlepiej jest wybrać polskie suszone (a nie wędzone) śliwki. Umyte, pozbawione pestek, kroimy je w plastry i wrzucamy do słoja. Wlewamy do niego najpierw wodę, potem wódkę a na końcu spirytus. Mieszamy.

          Czytaj też: Proste porady jak zrobić dobrą nalewkę

Słój odstawiamy na pięć tygodni. Od czasu do czasu możemy nim zamieszać. Potem już tylko pozostaje przefiltrowanie nalewki, wlanie jej do butelek i odstawianie.

Jak wspomniałem nalewka z suszonych śliwek powinna długo leżakować. Minimum to pół roku. Ale lepiej będzie gdy tak o niej zapomnimy na rok. 


Pomarańczowa nalewka z pomarańczy

Nalewkę z pomarańczy, czyli pomarańczówkę, możemy przygotowywać praktycznie przez cały rok - zawsze wtedy gdy pomarańcze są w sprzedaży. Pomarańcze należy tylko dobrze wyszorować w ciepłej wodzie. Niżej podany przepis na nalewkę z pomarańczy zaleca używania owoców w całości.



nalewka z pomarańczy, pomarańczówka, przepis na nalewkę z pomarańczy,
Zbyszek Nowak - Fotolia.com

Składniki nalewki z pomarańczy:

  • 4 pomarańcze
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 0,5 kg cukru
  • ziarna kawy

Do zrobienia nalewki pomarańczowej musimy wybrać duży słój. Taki, w którym owoce zmieszczą się w całości. Wkładamy tam cztery pomarańcze wcześniej nacięte. W nacięcia wkładamy ziarna kawy - około 10-15 na jeden owoc. 

           Zobacz też: Nalewka pomarańczowa tania i szybka


Z cukru i wody robimy syrop, pamiętając, że do robienia nalewki używamy tylko dobrej wcześniej przegotowanej wody. Robiąc nie warto jej już mocno podgrzewać. Wystarczy tylko tyle, by rozpuścił się w niej cukier.
Na zalane syropem pomarańcze wlewamy spirytus. 

Mieszamy i odstawiamy na cztery tygodnie w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu słojem można potrząsnąć.

          Czytaj też: Proste zasady jak filtrować nalewki

Po tym czasie zlewamy płyn. Owoce wyciskamy - tym razem uzyskamy sok z pomarańczy z procentami. Teraz tylko należy otrzymane płyny przefiltrować i wlać do butelek.

Nalewka powinna jeszcze odstać w piwnicy co najmniej trzy miesiące. 


Wódka przepalanka lub karmelówka

Przepalanka, zwana także wódką karmelówką, trochę wybiega poza standard robienia nalewek. Ma jednak wspólny mianownik - bierze się spirytus i dodaje do niego karmel. Przepalanka ma taką przewagę nad czystą wódką, że ładniej wygląda, lepiej smakuje, a miejska legenda głosi, że nie ma po niej kaca.



przepalanka, spirytus z karmelem., wódka z karmelem,
mocker_bat - Fotolia.com

Składniki do zrobienia przepalanki:

  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 2 kopiaste łyżki cukru
  • łyżeczka cukru wanilinowego
Cała sztuka zrobienia dobrej przepalanki polega na zrobieniu dobrego karmelu. W tym celu na patelni topimy cukier bacznie uważając, żeby się nie spalił. Powinien mieć kolor mocno brązowy. Na koniec topienia zalewamy go przegotowaną wodą (uwaga - pryska). 

            Czytaj też: Przepis na nalewkę rosyjską

Potem karmel wraz z łyżeczką cukru wanilinowego rozpuszczamy w pół litrze wody. Płyn można jeszcze posolić szczyptą soli. Następnie łączymy rozpuszczony przepalony cukier z pół litrem spirytusu. Wlewamy do butelek.

            Zobacz też: Przepalanka aromatyczna

Przepalanka powinno postać co najmniej dobę (a najlepiej trzy dni) w celu przegryzienia się i nabrania doskonałego smaku. Przepalanka przygotowana według tego przepisu ma około 40% mocy.