czwartek, 23 maja 2019

Pyszna zupa cebulowa


Najmniej miłe w przygotowaniu zupy cebulowej jest oczywiście krojenie samej cebuli. Jeśli jednak z tym się uporamy, to potem już czeka nas masa przyjemności - zupa cebulowa smakuje rewelacyjnie.

 
zupa cebulowa podana z grzanką w misce i ozdobiona galazka rozmarynu
Fot. RitaE z Pixabay.com

Co potrzeba do przygotowania zupy cebulowej w porcji dla trzech osób?


  • 4 średnie cebule
  • 0,75 bulionu
  • masło
  • przyprawy
  • ser pleśniowy
  • grzanki

O grzankach za chwilkę, skoncentrujmy się na zupie. Wspomniane przy podawaniu ingrediencji cztery średnie cebule powinny w sumie warzyć, po obraniu, około 0,6 kg. Kroimy je w piórka uważając, by nie były one za grube.

Na dużej patelni rozpuszczamy masło i zaczynamy obrabiać cebulę. Podsmażanie takiej ilości cebuli, na wolnym ogniu bacząc by się nie przypaliła, zajmuje około pół godziny. Według mnie to najważniejszy moment w przygotowywaniu tej potrawy. Cebula powinna być przysmażona na złoty kolor - przecież to główny składnik zupy i właśnie od cebuli zależeć będzie jaką gotowy produkt przybierze barwę.

Smak zupy cebulowej zależy także od bulionu. Niektórzy preferują lekkie buliony własnej roboty. Ja też wolę domowy, ale czasem muszę wspomóc się takim z kostki. Wtedy wybieram wołowy. 

               Zobacz też: 5 zasad na przygotowanie dobrego bulionu

Choć zdarzyło się raz, że cebula się już smażyła, a okazało się, że nie mam ani kawałka kostki. Do wody więc dolałem sosu sojowego nadając zupie nieco innego smaku. Kto lubi eksperymentować niech sobie nie żałuje. Jeśli chcemy troszkę więcej mieć zupy, warto dodać więcej bulionu niż w przepisie. Niektórzy wolą bardziej wodniste zupy.

Mamy już miękką i złocistą cebulę i bulion. Cebule przesypujemy do bulionu i dodajemy przyprawy. Na pewno sól. Reszta zależy od uznania. Ja dodaje trochę słodkiej papryki i tymianek (tak z pół łyżeczki) i trochę pieprzu. Bardziej na ostro można przyprawić chili.

 

No i teraz sposób na przygotowanie grzanek:

Na pokrojoną bułkę kładziemy kawałki sera pleśniowego (np. Lazur). Można posypać papryką i włożyć na kilka minut do rozgrzanego piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Gdy ser zacznie spływać wyjmujemy grzanki.

            Czytaj też: Zupa rybna dla smakoszy

Zupę cebulową najlepiej podawać w naczyniach wypieczonych z chleba. Albo w miseczkach. Po nalaniu na wierzch kładziemy grzanki i jemy póki ciepłe.

Zawsze mnie dziwi, że krojenie ani smażenie cebuli nie jest przyjemne a gotowiec, czyli zupa cebulowa, smakuje wybornie.




Szynka z indyka pieczona z pieprzem


Przygotowując szynkę z piersi indyka w domu zwiększamy gwarancję na to, że jemy wędlinę z indyka, bez dodatków wody, wieprzowiny i nie wiadomo czego jeszcze. Taka dobrze zrobiona szynka jest pyszna, sama rozpływa się w ustach i jest chętnie jedzona przez domowników do kanapek.

 
Szynka z indyka upieczona z pieprzem, przewiązana siatką i posypana ziarnami
Fot. Pan Piter

Podstawowym składnikiem do wykonania szynki z indyka (tak, wiem że ta nazwa nie do końca jest trafna, ale w handlu powszechnie funkcjonuje) potrzebna jest pierś o wadze około 1,5 kg. Czasem na to składają się dwie sztuki.

Poza tym potrzebujemy jeszcze innych składników:

  • 30 g soli peklującej
  • 2 czubatych łyżek soli kuchennej
  • 2 łyżki grubo mielonego czarnego pieprzu
  • łyżkę ziaren pieprzu
  • 2 łyżki gorczycy

Podstawą jest przygotowanie mięsa. Musimy je zapeklować, więc planując zrobienie szynki z indyka musimy rozpocząć pracę na kilka dni wcześniej.

               Zobacz też: Przepis na pysznego kurczaka w ziołach

Kawał szynki z indyka i pokrojone cienko plasterki szynki obok chleba
Fot. Pan Piter
Najpierw umyte mięso indyka wkładamy do naczynia. Najlepiej szklanego lub kamionkowego - a na pewno dużego. W zwykłym garnku gotujemy 5 szklanek wody do której dodajemy ziarnka pieprzu i sól. Gotujemy to mniej więcej pięć minut i studzimy. Do wystudzonej wody dodajemy sól peklującą (prawie zawsze jest na półce z przyprawami) i tym roztworem zalewamy indyka.

Zostawiamy go tak na 24-30 godzin w lodówce (lub innym równie chłodnym miejscu) ze dwa razy obracając. Trzeba zadbać o to, by całe mięso było w płynie, Dlatego możemy je przycisnąć na przykład małym słoiczkiem napełnionym wodą. Grunt żeby nie wypływało

Zapeklowanego indyka wyjmujemy z wody, płuczemy i suszymy na przykład papierowym ręcznikiem i jeszcze raz chowamy do lodówki na dwie godziny.

               Czytaj też: Przepis na pieczone kacze udka

Kolejna czynność to związanie szynki. Można to albo zrobić wiążąc sznurkiem, albo wkładając w specjalną siatkę wędliniarską o przekroju 28 mm. Bez względu na to, któa metodę wybierzemy to musimy to zrobić tak mięso było zwarte, tak jakbyśmy musieli zaoszczędzić miejsce na kolejne produkty. Chodzi o to, by potem przy krojeniu plastry były zwarte i nie rozpadały się. Związaną wędlinę następnie obtaczamy w zmielonym pieprzu zmieszanym z gorczycą.

Związaną szynkę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 230 stop. C na dziesięć minut. Po tym czasie obracamy i zostawiamy na kolejne 10 min. Potem ustawiamy temperaturę już tylko na 100 stop. C. i pieczemy tak szynkę około dwóch godzin. Zostawiamy ją do wystygnięcia.