czwartek, 7 września 2017

Zwykła nalewka dereniowa

Nalewka z derenia, nawet jeśli robi ją się łatwo, wymaga długiego leżakowania. Jej smak wart jest jednak naszej cierpliwości, dlatego nalewka na dereni koniecznie powinna się znaleźć w naszym barku. 



dereniówka, dereń na spirytusie, jak zrobić dereniówkę, nalewka dereniowa, nalewka z derenia, przepis na nalewkę dereniową,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki dereniowej:

  • 2 kg owoców
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 1 kg cukru
Tę nalewkę będziemy przygotowywać w kilku krokach. Po pierwsze przebrane i umyte owoce  derenia wrzucamy do słoja. Zasypujemy je cukrem i przykryte gazą lub ściereczką odstawiamy na co najmniej półtora miesiąca. 

               Zobacz też: Nalewka z derenia z wódka i spirytusem

W tym czasie w słoju zbiera się sok z derenia. W drugim etapie zlewamy go a owoce przepłukujemy wodą. Tę wodę mieszamy z sokiem dereniowym i zalewamy spirytusem. Teraz już szczelnie zamknięty słój odstawiamy na kilka dni. 

Trzeci, ostatni już krok to ściąganie klarownego płynu ze słoja przy pomocy węża winiarskiego. Resztę, z osadami, dokładnie filtrujemy. Tak uzyskaną nalewkę przelewamy do butelek.

               Zobacz też: Nalewka dereniowa z jagodami

Butelki szczelnie zamknięte wynosimy do piwnicy. Tam nalewka z derenia powinna leżakować jeszcze co najmniej przez pół roku.