czwartek, 28 sierpnia 2014

Nalewka dereniowa z jagodami

Nalewka dereniowa, jedna z najpopularniejszych nalewek, bardzo zyskuje na jakości gdy dodamy do niej nieco czarnych jagód. Nalewka  derenia staje się wtedy bardziej wytrawna. A gdy pozwolimy dereniówce poleżakować długie miesiące, otrzymamy nalewkę, która nie ma sobie równych.

Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki dereniowej z jagodami

  • 1 kg owoców derenia
  • 5 łyżek suszonych czarnych jagód
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • do 1 kg cukru

Owoce derenia musimy starannie przebrać, umyć i ponakłuwać. Tak przygotowane wrzucamy do słoja. Dodajemy suszone czarne jagody i zalewamy alkoholem. Ważna jest kolejność - najpierw wlewamy wódkę a dopiero potem spirytus. Teraz słój trzeba szczelnie zamknąć i wystawić w ciepłym i słonecznym miejscu. Co kilka dni potrząsamy naczyniem żeby z owoców staranniej wydobyć aromat.

Po sześciu tygodniach zlewamy płyn. Owoce zasypujemy cukrem (można go użyć mniej niż kilogram). Wydobędzie on z derenia i jagód resztkę aromatu i pomoże odzyskać alkohol, który się znalazł w owocach. Słojem oczywiście potrząsamy od czasu do czasu i cierpliwie czekamy do trzech tygodni aż się cukier całkiem rozpuści.

              Czytaj też: Nalewka z derenia jadalnego

Cukrowy syrop z silnym zapachem alkoholowym przecedzamy przez sito i i mieszamy z wcześniej uzyskaną nalewką alkoholową. Złączone płyny trzymamy razem przez tydzień po czym dokładnie filtrujemy i przelewamy do butelek.

Szczelnie zamknięte butelki powinny w chłodnej piwnicy leżakować co najmniej przez sześć miesięcy. Jednak gdy pozwolimy im dojrzewać tam nawet kilka lat, to trunek odwdzięczy nam się smakiem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz