niedziela, 8 lutego 2015

Wiśniówka wytrawna

Nalewka wiśniowa potocznie zwana wiśniówką, może być słodka lub wytrawna. Ponieważ preferujemy nalewki bardziej wytrawne, więc dzielimy się przepisem na wiśniówkę wytrawną. Pamiętajmy jednak, że pełnego smaku nabierze ona po wielu miesiącach. Ale zawsze warto poczekać.

Fot. Fotolia.com

Składniki wiśniówki:

  • 1,5 kg wiśni
  • 0,5 l wódki
  • 0,5 l spirytusu
  • 200 g cukru

Na nalewkę wybieramy wiśnie dojrzałe i zdrowe. Musimy je wydrylować, ale dla smaku zostawiamy około 20 pestek. Wydrylowane wiśnie i pestki wrzucamy do słoja. Następnie zasypujemy je cukrem i zalewamy spirytusem. Odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce co kilka dni mieszając słojem.

Na zlanie nalewu czas przychodzi po raz pierwszy po sześciu tygodniach. Płyn zamykamy szczelnie w osobnym naczyniu. Wiśnie pozostawiamy w słoju, ale ponownie je zalewamy. Tym razem wódką. Dobrze, by była mocna - 45 %. Słój znów szczelnie zamykamy i odstawiamy w to samo miejsce. 

               Zobacz też: Przepis na nalewkę wiśniową błyskawiczną

Po raz drugi alkohol zlewamy po upływie kolejnych trzech tygodni. Wiśnie możemy dobrze wycisnąć, ale nie ma sensu ich wyrzucać. Przydadzą się do lodów lub ciasta, a zakonserwowane alkoholem mogą długo czekać na wykorzystanie.

Teraz już nie pozostaje nic innego jak połączyć oba płyny i dokładnie je przefiltrować. Rozlana do butelek wiśniówka powinna jeszcze leżakować w chłodnym miejscu co najmniej sześć miesięcy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz