piątek, 11 lipca 2014

Nalewka ze śliwek renklod

Nalewka ze śliwek renklod nie jest bardzo popularna. A szkoda, bo renklodowa może być bardzo dobrą nalewką. Przy jej przygotowywaniu warto się jednak uzbroić w cierpliwość, bo pełnię smaku osiąga ona dopiero po roku leżakowania.Składniki nalewki ze śliwek renklod:
  • renklody
  • spirytus
  • cukier
  • woda

Ścisłych proporcji nie podaję, ponieważ zależą one od wielkości naczynia którym dysponujemy. Ten przepis na nalewkę z renklod wymaga, by owoce były mocno już dojrzałe, nawet już popękane. Umyte renklody wrzucamy do słoja, tak by zajęły one 3/4 jego objętości. Następnie śliwki zalewamy spirytusem, tak by wszystkie renklody zostały zalane. 

Słój odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na trzy tygodnie. Po tym czasie nalew zlewamy i filtrujemy. W czasie gdy spirytus sączy się przez filtr przygotowujemy syrop. Jego proporcje są już dokładniej określone.

               Zobacz też: Nalewka renklodowa dla cierpliwych

Powinniśmy go przygotować tyle, by na litr przefiltrowanego spirytusu mieć pół litra syropu. Pamiętać też trzeba, że do zrobienia litra syropu użyć nie więcej niż 0,6 kg cukru. 

Przefiltrowany spirytus mieszamy z odpowiednią ilością syropu i przelewamy do butelek. Te, szczelnie zamknięte wynosimy do piwnicy i tam przechowujemy przez rok.

Owoców nie wyrzucamy. Nasiąknięte alkoholem, który konserwuje, możemy je długo przechowywać i wykorzystać na przykład jako spirytusowy dodatek do deserów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz