poniedziałek, 15 grudnia 2014

Nalewka pomarańczowa na spirytusie

Przepisy na nalewki pomarańczowe są różne. Ten przepis podany tutaj nie należy do najłatwiejszych. Ale jak wiadomo, im więcej pracy tym efekty może być lepszy. Dotyczy to również nalewki pomarańczowej na spirytusie.



nalewka pomarańczowa, nalewka z pomarańczy, pomarańcze spirytus, pomarańczówka, przepis na nalewkę z pomarańczy,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki pomarańczowej:


  • 1 kg pomarańczy
  • 0,2 kg skórki pomarańczowej
  • 1 l spirytusu
  • 0,75 wody 
  • 1 kg cukru

Przygotowanie nalewki pomarańczowej jest nieco pracochłonne. Zaczynamy od pokrojenia w drobne kawałki świeżej skórki pomarańczowej. W słoju zalewamy ją spirytusem i odstawiamy w ciepłe miejsce od czasu do czasu mieszając. 

Po tygodniu płyn filtrujemy. Ponieważ to trochę trwa, w tym czasie podgrzewamy wodę. Ze sparzonych pomarańczy cienko ścieramy skórkę. Można to zrobić na tarce, ale można - jeszcze lepiej - wykorzystać do tego specjalny nóż.

               Czytaj też: Pomarańczowa nalewka z pomarańczy
                                Nalewka pomarańczowa - szybka i prosta

W wodzie rozpuszczamy cukier i dodajemy startą skórkę z pomarańczy. Syrop odstawiamy do wystygnięcia a w tym czasie z otartych ze skórek pomarańczy wyciskamy sok. Teraz wszystkie trzy płyny (przefiltrowany spirytus, syrop i sok) łączymy ze sobą. Szczelnie zamknięty słój odstawiamy na kilka dni. 

Ostatnia czynność to filtrowanie nalewki i rozlanie jej do butelek. Butelki powinny jeszcze leżakować w chłodnym miejscu przez co najmniej trzy miesiące. 

Nalewka figowa na winiaku

Z kilku przepisów na nalewkę z fig tę na winiaku należy wyróżnić. Składniki do zrobienia owej nalewki figowej są łatwe do zdobycia przez dwanaście miesięcy w roku. Figówkę na winiaku robi się bowiem z fig suszonych.



figi ze spirytusem i wódką, jak zrobić nalewkę z fig, nalewka figowa, nalewka na figach, nalewka z fig, przepis na nalewkę figową,


Składniki nalewki figowej z winiakiem:


  • 300 g fig
  • 1 l wódki
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,05 l winiaku 
  • 1 l wody
Figi dokładnie myjemy i kroimy w mniejsze, niekoniecznie regularne, kawałki. Wrzucamy je do słoja. Zalewamy najpierw wódką a potem spirytusem i szczelnie zamknięte odstawiamy w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu słojem warto zamieszać. 

Po dwóch miesiącach płyn zlewamy. Figi, w których zostało jeszcze dużo spirytusu, zalewamy przegotowaną, ale wystudzoną wodą. Odstawiamy na dwa dni, ale w miarę możliwości często mieszamy. 

                 Czytaj też: Jak zrobić nalewkę ze świeżych fig
                              Jak zrobić nalewkę z fig suszonych

Oba płyny musimy teraz zmieszać i przefiltrować. Filtrowanie warto zrobić na dwa sposoby. Najpierw przez gazę ułożoną na sicie, potem już dokładnie przez papierowy ręcznik. Na końcu dodajemy do nalewki kieliszek winiaku.

Teraz nalewkę możemy już wlać do butelek. Ale zanim dokonamy degustacji warto poczekać jeszcze pół roku, a nalewkę figową trzymać w chłodnym miejscu.