poniedziałek, 15 grudnia 2014

Nalewka pomarańczowa na spirytusie

Przepisy na nalewki pomarańczowe są różne. Ten przepis podany tutaj nie należy do najłatwiejszych. Ale jak wiadomo, im więcej pracy tym efekty może być lepszy. Dotyczy to również nalewki pomarańczowej na spirytusie.


Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki pomarańczowej:

  • 1 kg pomarańczy
  • 0,2 kg skórki pomarańczowej
  • 1 l spirytusu
  • 0,75 wody 
  • 1 kg cukru

Przygotowanie nalewki pomarańczowej jest nieco pracochłonne. Zaczynamy od pokrojenia w drobne kawałki świeżej skórki pomarańczowej. W słoju zalewamy ją spirytusem i odstawiamy w ciepłe miejsce od czasu do czasu mieszając. 

Po tygodniu płyn filtrujemy. Ponieważ to trochę trwa, w tym czasie podgrzewamy wodę. Ze sparzonych pomarańczy cienko ścieramy skórkę. Można to zrobić na tarce, ale można - jeszcze lepiej - wykorzystać do tego specjalny nóż.

               Czytaj też: Pomarańczowa nalewka z pomarańczy
                                  Nalewka pomarańczowa - szybka i prosta

W wodzie rozpuszczamy cukier i dodajemy startą skórkę z pomarańczy. Syrop odstawiamy do wystygnięcia a w tym czasie z otartych ze skórek pomarańczy wyciskamy sok. Teraz wszystkie trzy płyny (przefiltrowany spirytus, syrop i sok) łączymy ze sobą. Szczelnie zamknięty słój odstawiamy na kilka dni. 

Ostatnia czynność to filtrowanie nalewki i rozlanie jej do butelek. Butelki powinny jeszcze leżakować w chłodnym miejscu przez co najmniej trzy miesiące. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz