wtorek, 10 lutego 2015

Listówka - nalewka na liściach czarnej porzeczki

Najczęściej przygotowujemy nalewki z owoców. Ale można również przygotować je na liściach. Klasycznym przykładem jest listkówka z liści czarnej porzeczki, na którą poniżej znajdziecie przepis.



listówka porzeczkowa, nalewka na liściach, nalewka na liściach czarnej porzeczki, przepis na listkówkę,



Składniki listkówki z czarnej porzeczki:


  • liście młodej porzeczki
  • spirytus 70%
  • 1 szklanka miodu
  • sok z cytryny

Listówkę z czarnej porzeczki przygotowujemy wczesną wiosną, gdy na krzakach pojawią się już liście, ale nie ma jeszcze owoców. Liście w dowolnej ilości - tak by luźno ułożone zajęły całe naczynie, które przeznaczamy pod tę produkcję. Liście oczywiście przed włożeniem do słoja myjemy. 

              Czytaj też: Przepisy na nalewkę z czarnej porzeczki

Umyte liście zalewamy spirytusem tak, aby wszystkie w nim się zatopiły. Na nasze potrzeby możemy przyjąć, że na każde pół litra spirytusu dodamy około 200 mln wody, czyli niepełną szklankę.

Słój odstawiamy w ciepłe miejsce. Nie powinny do niego dochodzić promienie słońca, bo nastaw szybko stanie się brzydko zielony. Warto natomiast od czasu do czasu nim wstrząsnąć.

Po mniej więcej dwóch tygodniach zlewamy nalew, który wlewamy do butelki, którą musimy szczelnie zamknąć. Liście zalewamy miodem (lub - mniej aromatycznie cukrem), dodajemy kilka kropel cytryny i znów odstawiamy na kilka dni - do momentu jak się miód rozpuści. 

Teraz zlewamy miodowy syrop i łączymy go z pierwszym nastawem. Jeśli uznamy, że za dużo miodu zostało na liściach to możemy je zalać jeszcze raz wódką i poczekać dwa dni, a potem połączyć z resztą zebranego wcześniej nastawu. 

               Zobacz też: Listkówka brzoskwiniowa na liściach brzoskwini

Płyn wlewamy do słoja, w którym nalewka się przygotowywała i znów czekamy kilka dni aż na dnie naczynia pojawi się osad. Teraz ściągamy klarowny płyn, a resztę filtrujemy przez białą bibułkę i wlewamy do butelek.
Listówka porzeczkowa powinna jeszcze dojrzewać przez kilka tygodni.

Można ją potem dodać do nalewki z czarnej porzeczki lub kosztować samej. 

Nalewka malinowa na rozgrzewkę

W sezonie malinowym warto pomyśleć o nalewce malinowej, która jest znakomitym lekarstwem na przeziębienia. Ten przepis na malinówkę nie wymaga dużego zaangażowania a nalewka z malin na spirytusie nigdy nie zaszkodzi.



Fot. Autor bloga


Składniki nalewki malinowej:


  • 2 kg malin
  • 1 l spirytusu
  • 1 kg cukru
  • 2 l wody

Przygotowanie malinówki zaczynamy od zrobienia syropu z wody i cukru. Pamiętajmy, że używamy przegotowanej i wystudzonej wody, którą potem podgrzewamy tylko na tyle, by łatwo rozpuścić w niej cukier. 

               Zobacz też: Nalewka z malin na dwa sposoby

Gdy syrop stygnie przebieramy i selekcjonujemy maliny. Zdrowe i dojrzałe wrzucamy do słoja, który potem zalejemy syropem. Dopiero na końcu dolewamy spirytus. Słój zamykamy i odstawiamy w słoneczne i ciepłe miejsce.

               Czytaj też: Prosta i łatwa malinówka

Po dwóch tygodniach płyn zlewamy i filtrujemy. Malin nie wyrzucamy. Zakonserwowane alkoholem szybko się nie zepsują a można je dodać do herbaty, lodów czy ciasta. Można też zrobić z nich dżem. Przefiltrowany płyn wlewamy do butelek, które szczelnie zamknięte wynosimy w chłodne miejsce. 

Tak przygotowana nalewka malinowa powinna leżeć co najmniej przez miesiąc.