wtorek, 7 maja 2019

Szparagi w zalewie octowo-miodowej

Szparagi możemy jeść nie tylko w maju i czerwcu. Możemy je przechować i cieszyć się ich smakiem przez cały rok. Jednym ze sposobów przechowywania szparagów jest zrobienie ich w zalewie octowo-miodowej. Można też je mrozić.


szparagi marynowane, szparagi w marynacie, szparagi z octem,
Fot. Pixabay.com


Do przygotowania zalewy potrzebujemy:


  • 1 kg cukru
  • 2,5 l wody
  • 2 łyżki soli
  • 2 szklanki octu
  • dużą łyżkę miodu
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • gorczyca

Szparagi w naszej kuchni nie są bardzo popularne, a szkoda. Tym bardziej, że przygotowanie zalewy octowo-miodowej do szparagów jest bardzo proste. Wszystkie składniki zalewy wlewamy i wsypujemy do garnka i doprowadzamy do wrzenia.

            Czytaj też: Zupa krem ze szparagów

Do słoików wrzucamy liść laurowy, kilka ziaren ziela angielskiego, pół łyżeczki gorczycy. Na koniec wkładamy do słoików surowe, ale już obrane szparagi i zalewamy je gorącą zalewą. Zakręcamy.

Słoiki gotujemy pół godziny w garnku wyłożonym ściereczką lub zamykamy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 100 stop.C.



Pieczone kacze udka w jabłkach

Kacze udka nie są bardzo drogie i łatwe w przygotowaniu. Nie ma też problemu by je kupić. A dobrze upieczone kacze  nóżki z jabłkami warte są  grzechu.


kaczka pieczona z jabłkami, upieczenie kaczki, przygotowanie kaczki do pieczenia


Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować:

  • kacze udka
  • 3 kacze udka
  • majeranek
  • czosnek
  • duże jabłko
Najpierw kacze udka należy dokładnie umyć, lekko posolić, obicie natrzeć majerankiem i zmiażdżonym wcześniej czosnkiem. Tak doprawione wstawiamy do lodówki mniej więcej na dobę do lodówki. Ten aromat majerankowo-czosnkowy pozostaje potem aż do samych kostek.

Jeśli nie wiemy ile użyć czosnku to umówmy się mniej więcej, że jeden ząbek na jedno udko. Pamiętajmy jednak, że ząbek czosnku drugiemu nierówny oraz to, że niektórzy nie lubią zbyt intensywnej woni czosnku. Dlatego jego ostateczną ilość musimy wybrać samemu, by stworzyć swoje niemal autorskie danie.

               Zobacz też: Szynka z indyka pieczona z pieprzem

Następnego dnia zaczynamy od przygotowania jabłka, które kroimy w plastry. Powinniśmy wybrać jabłko z odmian lekko kwaśnych. Doskonale nadaje się na przykład szara reneta, ale coraz trudniej ją kupić.

Plastry jabłek, pozbawione gniazd nasiennych, kładziemy na kaczych udkach przed włożeniem do pieca. Nie tylko wzbogacą smak mięsa, ale jednocześnie nawilżą kacze nóżki i uchronią je przez przypaleniem.

Tak ozdobione udka wkładany do pieca rozgrzanego do temperatury 180 stop C. i pieczemy przez godzinę. Podajemy z buraczkami i ziemniakami z wody.



Jak zrobić dobre frytki

Kupić w dyskoncie torebkę mrożonych frytek i wrzucić na kilka minut do kuchenki mikrofalowej. Brr, takie frytki nie mają nic wspólnego z dobrym jedzeniem. A dobre wymagają odrobiny uwagi. 

dobre frytki, frytki, jak smażyć frytki, jak zrobić frytki, ziemniaki na frytki,
Fot. Fotolia.com

Do przygotowania dobrych frytek potrzebujemy:

  • ziemniaków (np. popularnej odmiany frytkowej Asterix)
  • łyżeczkę cukru
  • oleju rzepakowego

Ilość ziemniaków zależy od naszych możliwości zjedzenia. Nawet jeśli są one olbrzymie, to na patelnie (średnica 28 cm) nie wolno wrzucać więcej niż pół kilograma pokrojonych kartofli.


Odmiana ziemniaków

Na frytki warto wybierać ziemniaki z odmian skrobiowych. Mówiąc prościej - im bardziej żółte po przekrojeniu tym lepsze. Idealne są takie, które po przekrojeniu na pół i złączeniu obu części trudno się ponownie oddzielają.


Płukanie i gotowanie

Kartofle obieramy i kroimy w słupki czyli frytki. Wrzucamy je do garnka i kilkakrotnie płuczemy. Paradoksalnie, ale ten zabieg ma na celu wypłukanie... skrobi. Do ostatniego płukania dodajemy łyżeczkę cukru i zostawiamy na kilka minut. Gdy frytki się moczą w drugim dużym garnku gotujemy wodę.

Na wrzątek wrzucamy wypłukane frytki. Wodę doprowadzamy do ponownego wrzenia i gotujemy około trzech minut. Wylewamy wodę i frytki suszymy na papierowych ręcznikach.


Gorący olej

Wysuszone wrzucamy na rozgrzany olej. Musi on być gorący, by frytka wrzucona do niego od razu zaczynała skwierczeć. Frytek wrzucamy tyle by wszystkie były przykryte olejem.

Smażymy je około 10 - 15 minut aż stworzy się na nich chrupiąca skórka. Wcześniejsze gotowanie spowoduje, że nie staną się one brązowe. Z wierchu otrzymamy chrupiący frytki, które wewnątrz będą chrupkie. W czasie smażenia nie ma potrzeby ich mieszania.

Frytki można spożywać posolone, maczane w majonezie lub - jeszcze lepiej - w samodzielnie zrobionym pysznym keczupie. Ewentualnie można do nich podać praktycznie dowolny sos. Taki jaki najbardziej lubimy.


Jak używać ziół czyli do jakiej potrawy jaka przyprawa

Do jakich potraw jakich można używać przypraw i ziół? To częste pytanie dla gotujących okazjonalnie. Poniżej podajemy kilka najbardziej popularnych przypraw podając przykłady ich zastosowanie. Smacznego!

do jakiej  potrawy przyprawy, jak przyprawiać, jakie zioła do potraw, kiedy używać jakich ziół, przyprawy, zioła,
Fot. Pixabay.com

Bazylia

Można ją dodawać do wszystkich dań warzywnych, a zwłaszcza pomidorów, kapusty, bobu, ogórków konserwowych, sera, masła, omletów i makaronów.bazylia

Cząber 

Dodawany jest  do grzybów, sałatek mięsnych i ziemniaczanych oraz dań rybnych.

Estragon

Używany oszczędnie, zwłaszcza suszony o bardzo intensywnym aromacie - zupa mięsna, jarzynowa, kartoflanka;  sałatki jarzynowe i drobiowe, duszone ryby słodkowodne, cielęcina, jagnięcina, wątróbka smażona, steki i kotlety, kurczak, ragout, młody groszek, marchew, szparagi

Gałka muszkatołowa 

Przyprawiamy nią wszystkie zupy kremowe o smaku korzennym, bulion, nie podprawiane zupy jarzynowe, jasne sosy np. ziołowy, holenderski, zielony, ryby gotowane, pasztety, dania z cielęciny, ragout z drobiu i dziczyzny, kalafior, brukselka, czerwona kapusta, szpinak, botwinka.

Imbir

Uwielbiany jest przez zupy owocowe, z warzyw strączkowych, sałatki z drobiu, ryżu, naleśniki, dania z mięsa mielonego, ragout cielęce, wątroba, marchew, szpinak, biała fasola, por, grzyby, ogórki marynowane.

Jałowiec

Dodawany jest do mięs (zwłaszcza tłustych jak np. wieprzowina, baranina) i dziczyzny oraz dyni, kapusty kwaszonej czy czerwonej.

Kardamon

Stosujemy gdzy przygotowujemy rosół, zupy owocowe, sosy owocowe, naleśniki, słodkie ciasta smażone, wywar z ryb, pasztety, ciasto z mięsem mielonym, rogout z jagnięciny, królik, marynaty do dziczyzny, warzywa strączkowe.

Kminek 

Wykorzystywany jest do wytrawnych wypieków (np. chleba), kapusty (również kiszonej), oraz do ziemniaków.

Kurkuma

Wzbogaci smak sałatki ze skorupiakami lub rybą, jajecznica, ryba z curry, pikle, marynaty.

Liść laurowy 

Suszony lub świeży doda aromatu potrawom z ryb, drobiu, dziczyzny, różnych gulaszów warzywnych, marynat, pasztetu i rosołu.

Lubczyk 

Dodawany w ostatniej chwili do dań typu kartoflanka, zupy z warzyw strączkowych i jarzynowe, rosół, sosy pieczeniowe i ziołowe, sałata zielona i mieszana, ryby smażone, wywar z ryby, gotowana wołowina i cielęcina, pieczeń duszona, ragout, kurczak gotowany, podroby z gęsi, ragout z drobiu, szpinak, botwinka, marchew, potrawy z ryżu, zaprawy do grzybów i warzyw w occie.

Majeranek 

Wyśmienity jest do zawiesistych zup, grzybów, pieczonego mięsa sosów i potraw z grochu.

Oregano

Dodajemy w małych ilościach do potraw takich jak bulion, zupa pomidorowa, sosy: pomidorowy, ziołowy, do sałatek i mięsa mielonego, sałatka z fasoli, pomidorów, zielonej sałaty, duszone ryby morskie, dania mięsne i duszone z wieprzowiny i  wołowiny, cielęciny i jagnięciny, klopsy, farsze z mięsa mielonego, dzikie ptactwo, papryka, pomidory, bakłażany, cukinia, cebula, warzywa strączkowe, pizza.

Rozmaryn

Jest niezastąpiony jako przyprawa do pieczonej wołowiny i cielęciny, a także drobiu, zup jarzynowych, potraw z warzyw i do twarogu.

Szafran 

Droga przyprawa używana do aromatyzowania i barwienia potraw mięsnych, rybnych, ryżu i ciast. Dodawany jest także do likierów, nadając im niepowtarzalny smak.

Szałwia 

To przyprawa o wielu zastosowaniach i dodawana do takich dań jak bulion, zupa z węgorza, sos ziołowy i do sałatek, sałatki z rybą, drobiem, pomidorami i ogórkami, omlety, zapiekanki, węgorz pieczony, śledź, tłuste ryby, pieczeń wieprzowa, cielęca, baranina, sznycel wieprzowy, pieczona szynka wątroba, tłusty pieczony drób, dziki drób, groch, fasola, pomidory, cebula, marchew, dania zbożowe, knedle, quiche z pomidorów i porów, dania z ziemniaków.

Tymianek 

Obowiązkowa przyprawa do grzybów i pieczarek a także dodawana do pieczonych ziemniaków, jajecznicy, farszów mięsnych, smażonych ryb,  zawiesistych zup z warzyw strączkowych.