piątek, 10 maja 2019

Pasta z wędzonej makreli z kiszonym ogórkiem

Pasta z wędzonej makreli jest smaczna, ale trochę pracochłonna. Najwięcej czasu zajmuje pozbawienie makreli ości. Ale nagrodą za trud będzie pyszna potrawa.


pasta z wedzonej makreli, zdjecie winia, jak zrobić pastę  z wędzonej mamkreli


Do przygotowania pasty z makreli potrzeba:


  • wędzonej makreli
  • ogórka kiszonego
  • cebuli
  • 1 łyżki majonezu
  • 1 łyżki musztardy
  • soli
  • pieprzu

Makrelę pozbawiamy skóry i kręgosłupa. Dzielimy ją na mniejsze kawałki uważając, by wyjąć nawet najdrobniejsze ości. Jest to bardzo ważne, bo najmniejsza nawet oś może sprawić nam problem w czasie jedzenia.

Cebule, średniej wielkości, obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Ogórek kiszony również obieramy ze skóry i kroimy. Dodajemy musztardę oraz majonez i miksujemy.

Na koniec zmiksowaną masę dodajemy do makreli i mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i cukrem. Można też całość zmiksować ale wtedy konsystencja i kolor nie będą apetyczne.

Bez względu który sposób wybierzemy pastę z makreli ozdabiamy posiekanym koperkiem, szczypiorkiem lub nawet kawiorem czy kawałkami wędzonego łososia. Można ją podać na chlebie, na grzance, krakersie, jajku...


Zupa chrzanowa po staropolsku

Staropolska zupa chrzanowa jest czasochłonna. Jednak efekt końcowy jest rewelacyjny. Takiej zupy nie może zabraknąć na polskich stołach, szczególnie że i biała kiełbasa, podawana do chrzanowej, jest w naszym kraju popularna. 


zupa chrzanowa po staropolsku, jak zrobić zupę chrzanową, przepis na zupę chrzanową
Fot. Fotolia.com

Do przygotowania zupy chrzanowej potrzebujemy:

500 g białej kiełbasy
200 g wędzonki (boczek, bekon, baleron)
100 g różnych pieczonych mięs
150 g startego chrzanu
2 łyżki wiórków chrzanowych
1,5 l wody
0,25 l gęstej śmietany
2 żółtka
4 jajka na twardo
mała cebula
2-3 ząbki czosnku
liść laurowy
po 3-5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu
1 łyżeczka soku z cytryny

Jeśli udało nam się już zebrać wszystkie produkty to białą kiełbasę, wędzonkę, cebulę, ziele angielskie, pieprz, wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Na niewielkim ogniu wszystkie te produkty gotujemy około 15-20 min. Następnie wywar przelewamy przez sito pozbywając się przypraw.

              Zobacz też: 5 zasad przygotowania dobrego bulionu

W osobnym garnuszku dokładnie mieszamy żółtka ze śmietaną i powoli wlewamy je, cały czas mieszając, do wywaru . Teraz całość znów doprowadzamy do wrzenia, ale dodajemy starty chrzan. Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą.

Gdy zupa się gotuje my przelewamy wrzątkiem wiórki chrzanowe i skrapiamy je sokiem z cytryny. Pieczone mięsa kroimy w kostkę. Tak samo jak ugotowaną białą kiełbasę i wędzonkę. Wrzucamy je do zupy razem z wiórkami chrzanowymi.

Ciepła zupę chrzanową podajemy w talerzach razem z ćwiartkami jajek na twardo.


Krem ze szparagów ze świeżym szczypiorkiem

Przepisów na krem ze szparagów wypróbowałem kilka, ale ten najbardziej przypadł mi do gustu. Jedyna jego wadą jest to, że trzeba nabrudzić całą szafę naczyń. Ale efekt rewelacyjny.

krem ze szparagow ze szczypiorkiem, jak zrobić krem ze szczypiorkiem, jak przyrządzić szparagi
Fot. Fotolia.com

Przed przystąpieniem do pracy należy zgromadzić wszystkie produkty:

litr bulionu
pół kilo szparagów
3/4 kubka śmietany 30%
3 żółtka
2 łyżki masła
cebulę
szczypiorek
sól, cukier

Do kremu najlepiej użyć bulionu warzywnego z odrobiną udka z kurczaka lub cielęciny. Bulion powinien być delikatny, aby nie przyćmić smaku szparagów.

Szparagi obieramy, odcinamy – lub  raczej odłamujemy - zdrewniałe kawałki i kroimy na mniejsze. Czubki odkładamy, wykorzystamy je pod koniec przygotowywania kremu. Trzymamy je w lodówce w naczyniu z  bardzo zimną wodą, najlepiej z dodatkiem lodu. To powoduje, że nie stracą one nic ze swojej świeżości.

               Czytaj też: Szparagi w zalewie miodowo-octowej

Cebulę kroimy w półpiórka i w rondlu szklimy na maśle. Dodajemy pokrojone szparagi i przez kilka minut smażymy często mieszając. Nie musimy się silić na ładne krojenie, bo w ostatecznym rezultacie i tak wszystko zblendujemy. Kawałki powinny być jednak na tyle małe, by udało się je ładnie zeszklić.

Do podsmażonych już szparagów na maśle i cebuli dolewamy chochlę bulionu, przykrywamy i dusimy. Bulion, w osobnym garnku, gotujemy.

W tym czasie, gdy szparagi się duszą a bulion gotuje, do śmietany, w osobnym kubku, dodajemy żółtka i bardzo dokładnie mieszamy. Szczypiorek myjemy, suszymy i siekamy.

Uduszone szparagi wrzucamy do bulionu i jeszcze przez kilka minut gotujemy razem. Odstawiamy na bok i blendujemy. Jeszcze raz stawiamy na ogniu i powoli gotujemy na małym ogniu.

W mniejszym rondlu gotujemy wodę z dodatkiem szczypty soli i cukru. Do gotowanej wrzucamy czubki szparagów i  trzymamy na ogniu przez około 3 minuty. Po ugotowaniu odcedzamy je i trzymamy w osobnym naczyniu.

              Zobacz też: Jak przechowywać szparagi

Krem zdejmujemy z ognia i powoli dolewamy doń śmietanę z żółtkami. Przez cały czas bardzo mocno mieszamy. W momencie połączenia obu mikstur krem powinien wyraźnie gęstnieć. Na koniec dodajemy ugotowane wcześniej czubki szparagów, które powinny zostać w całości.

Nie pozostaje już nic innego jak nalać krem do talerza i posypać świeżym szczypiorkiem. Krem można jeść z grzankami.



Młoda kapusta po chłopsku

Jakie dania można przygotować z młodej kapusty? Jakie przepisy z młodą kapustą wykorzystać? Warto skorzystać z przepisu na młodą kapustę po chłopsku, który mówi o tym, co zrobić z kapusty w prosty i szybki sposób i otrzymać bardzo smaczne danie.


młoda kapusta po chłopsku, jak przygotować młodą kapustę, dania z młodej kapusty,
Fot. Pan Piter

Do przygotowania młodej kapusty po chłopsku potrzebujemy:

  • młodej kapusty
  • dwóch cebul
  • 300 g wędzonego surowego boczku
  • 300 g wędzonej kiełbasy
  • 1 l bulionu
  • oleju
  • soli
  • pieprzu
  • pietruszki do ozdoby

Zanim przystąpimy do gotowania dania, warto przygotować wszystkie składniki. Na szczęście nie musimy się bardzo starać, wszystko kroimy w grube kawałki - tak na styl chłopski. Boczek kroimy w grubą kostkę. Kiełbasę w półplasterki. Cebule w piórka. Ziemniaki kroimy w kostkę.

Nie trzeba też bawić się z kapustą, którą kroimy na osiem części. Jeśli głąb jest duży to go wykrawamy. W bardzo młodej kapuście go zostawiamy. Ponieważ kapusta kapuście nie równa więc warto zaznaczyć, że podane proporcje dotyczą kapusty o wadze około 1 kg.

               Czytaj też: Jak ukisić młodą kapustę

Samo przygotowanie dania jest już proste. W dużym garnku rozgrzewamy olej i podsmażamy na nim cebulę. Gdy zacznie się rumienić dodajmy boczek i kiełbasę. Podsmażamy je na wolnym ogniu aż nabiorą rumieńców.

Kolejna czynność to wlanie do garnka bulionu - najlepiej wrzącego - i wrzucenie kapusty. Nie przestraszmy się, gdy wydawać się będzie, że kapustka nie zmieści się w garnku. Początkowo zajmuje ona dużo miejsca, ale szybko, pod wpływem ciepła, traci ona swoją objętość. Dlatego też nie starajmy się wrzucić całego warzywa na raz. Róbmy to powoli, czekając aż w garnku zrobi się miejsce na nową porcję kapusty. To jest też powód dla którego powinniśmy zacząć wrzucanie kapusty do wrzącego bulionu.

Wypełniony garnek z kapustą gotujemy około 5-7 minut. Gdy cała kapusta już utonie, dodajemy pokrojone wcześniej ziemniaki.

Całość gotujemy do momentu w którym kartofle będą już miękkie. Wykładamy na talerz i posypujemy posiekaną pietruszką. Podawać możemy z chlebem. Młoda kapusta po chłopsku to przykład jednego dania, które może zastąpić cały obiad.