sobota, 27 września 2014

Nalewka winogronowa z różą

Przepisów na nalewkę winogronową jest sporo. Jednak pomysł na przygotowanie nalewki z winogron razem z różą jest świetny dla wszystkich, którzy lubią eksperymenty i oryginalne smaki.



nalewka na winogronach z różą, nalewka winogronowa, nalewka winogronowa z różą, nalewka z ciemnych winogron, nalewka z winogron,
Fot. denisk999 - Fotolia.com

Składniki nalewki winogronowej z różą:

  • 1 kg ciemnych winogron
  • 2 szklanki płatków róży
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • 0,5 kg cukru
  • goździki
  • laska wanilii

Ciemne winogrona dokładnie płuczemy i odczepiany z kiści. Wrzucamy do słoja i lekko rozgniatamy je np. tłuczkiem do ziemniaków. Dodajemy też płatki róży, które wcześniej ucieraliśmy razem z cukrem w niewielkiej ilości. Wsypujemy też kilka goździków i laskę wanilii wcześniej przekrojoną na pół wzdłuż.

Teraz owoce zalewamy alkoholem. Najpierw do słoja wlewamy wódkę, dopiero po niej spirytus. Szczelnie .zamykamy i odstawiamy w słoneczne miejsce. Od czasu do czasu słojem mieszamy.

                Czytaj też: Inne przepisy na nalewki z winogron

Po upływie sześciu tygodni płyn zlewamy a owoce zalewamy cukrem. Słojem teraz codziennie wstrząsamy tak aby cukier wydobył alkoholizowany sok z winogron i się całkiem rozpuścił. 

Po około 14 dniach zlewamy uzyskany syrop i łączymy go z wcześniej zlanym płynem. Tak uzyskaną nalewkę dokładnie filtrujemy i przelewamy do butelek.

Butelki wynosimy w chłodne miejsce na co najmniej trzy miesiące. 

piątek, 26 września 2014

Nalewka na kukułkach

Nalewka na kukułkach, a właściwie likier sporządzony na bazie cukierków kukułek to typowy damski trunek. Nie jest mocny, za to jest słodki. Taką nalewkę kukułkową przyrządzimy bardzo prosto i zaraz po zrobieniu nadaje się ona do częstowania gości. 



kukułki ze spirytusem, likier na kukułkach, nalewka na kukułkach, nalewka z kukułek, napój z kukułek,
Fot. Steven Ford


Składniki nalewki na kukułkach: 


  • 0,5 kg kukułek
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,25 l wody
  • puszka mleka skondensowanego

Cukierki kukułki po wyjęciu z papierków trzeba zmiażdżyć. Można to zrobić za pomocą wałka lub młotka. Pokruszone wrzucamy do słoja i zalewamy wodą i spirytusem. Jeśli nie mamy spirytusu to można użyć pół litra wódki nie dodając już wody.

Słój odstawiamy na kilka dni. Co jakiś czas intensywnie nim mieszamy po to by szybciej rozpuścić kukułki. Gdy stwierdzimy, że już się całkiem rozpuściły, dodajemy do słoja skondensowane mleko. Nie musimy dodawać całej puszki, ale nie ma co mleka żałować. 

Po dodaniu mleka trzeba cały nastaw bardzo starannie wymieszać. Potem słój zostawiamy na dobę w chłodnym miejscu. Zyskamy wtedy pewność, że wszystkie składniki dokładnie się przegryzą. 

Potem już można nalewkę przelać do butelek. A z butelek prosto do kieliszków. 

piątek, 19 września 2014

Nalewka czekoladowo-kawowa na spirytusie

Nalewka czekoladowo-kawowa jest trunkiem dla amatorów słodyczy. Stawia na nogi, ale jednocześnie trudno jest skosztować na raz więcej niż dwa kieliszeczki. To zresztą wystarczy, by o nalewkę czekoladowo-kawową wzbogacić deser.



kawa ze spirytusem, nalewka czekoladowa z kawą, nalewka czekoladowo-kawowa ze spirytusem, przepis na nalewkę czekoladową z kawą,


Składniki nalewki czekoladowo-kawowej:



  • 100 g czekolady w proszku
  • 100 g mielonej kawy
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 0,5 l miodu

Nalewkę czekoladowo-kawową przygotowuje się prosto. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość przy filtrowaniu. Nalewkę trzeba filtrować kilka razy.

Przygotowanie zaczynamy od zalania czekolady i świeżo zmielonej kawy spirytusem. Najlepiej zrobić to w pojemnym słoju, do którego wejdzie jeszcze co najmniej półtora litra płynu. Zamkniętym szczelnie słojem wstrząsamy raz dziennie.

               Czytaj też: Przepis na błyskawiczną nalewkę czekoladową

Po raz pierwszy nastaw filtrujemy po trzech tygodniach. W miarę klarowny mieszamy z gorącym syropem, który powstał po rozpuszczeniu miodu w wodzie. Słój ponownie szczelnie zamykamy.

Po pięciu dniach po raz kolejny filtrujemy nalewkę. Tym razem przefiltrowaną wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięte butelki wynosimy do chłodnego pomieszczenia na co najmniej pół roku


czwartek, 18 września 2014

Nalewka cytrynowa po francusku

Przepis na nalewkę cytrynową po francusku różni się nieco od przepisu na cytrynową po włosku zwaną również limoncello. Czas przygotowania obu trunków jest taki sam, więc należy przygotować oba, by wiedzieć, która z nalewek cytrynowych jest lepsza i bardziej nam smakuje. 



cytrynówka, limoncello, nalewka cytrynowa, przepis na nalewkę z cytryn, przepisy na nalewki z cytryny,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki cytrynowej:



  • 10 cytryn
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 0,7 kg cukru. 

Cytryny trzeba porządni umyć i sparzyć. Następnie musimy je cienko obrać, by wykorzystać tylko żółte ich części. Reszta cytryny do tego przepisu się już nie przyda. Skórkę wrzucamy do słoja i zalewamy spirytusem. Odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce i codziennie słojem wstrząsamy.

                 Czytaj też: Przepis na limoncello - nalewkę cytrynową po włosku

Po miesiącu podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Zostawiamy do wystygnięcia a w międzyczasie przelewamy nastaw przez sito z gazą, a następnie dokładniej filtrujemy. Mieszamy przefiltrowany płyn z syropem i w słoju znów odstawiamy na miesiąc. Nie musimy już go wstrząsać ani mieszać. 

Gdy przelejemy trunek do butelek to praktycznie od razu można go degustować. 

środa, 17 września 2014

Nalewka z czeremchy na spirytusie

Nie da się ukryć, że nalewka z czeremchy to jedna z bardziej smakowitych nalewek. Czeremchowa jest nie tylko bardzo aromatyczna, ale ma też właściwości lecznicze. Podany poniżej przepis na nalewkę z czeremchy jest nieco pracochłonny, ale ostateczny efekt wart jest  trudu.



czeremchówka, nalewka czeremchowa ze spirytusem, nalewka z czeremchy na spirytusie, przepis na nalewkę z czeremchy,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki z  czeremchy:


  • 1,5 kg czeremchy
  • 1 kg cukru
  • 1 l spirytusu

Przede wszystkim musimy dokładnie przejrzeć owoce czeremchy. Wszystkie niezbyt dojrzałe, przejrzałe lub nadpsute - wyrzucamy. Resztę myjemy i wrzucamy do miksera by je rozdrobnić. Nie musimy ich miksować na jednolitą miazgę. 

               Czytaj też: Nalewka czeremchowa na koniaku

Rozdrobnione owoce z czeremchy przelewamy do słoja i zasypujemy cukrem. Odstawiamy w słoneczne i ciepłe miejsce na trzy dni. W tym czasie owoce puszczają sok i jednocześnie uwalniają swój aromat.

Następnie do słoja dolewamy spirytus. Znów słój odstawiamy na trzy dni ale codziennie słojem wstrząsamy. Po tym terminie przelewamy nastaw przez sito wyłożone gazą. 

Wstępnie przefiltrowany płyn odstawiamy na  tydzień. W tym czasie nastaw nieco się wyklaruje, a drobne cząstki opadną na dno słoja. Dlatego klarowny płyn można delikatnie ściągnąć za pomocą wężyka. Resztę trzeba cierpliwie przefiltrować. 

               Zobacz też: 4 sposoby na to jak filtrować nalewki

Klarowną już nalewkę przelewamy do butelek, które szczelnie zakorkowane wynosimy do piwnicy. Nalewki z czeremchy nie powinniśmy ruszać przez co najmniej pół roku. 


poniedziałek, 15 września 2014

Likier Amaretto

Amaretto nie jest typowo polską nalewką. Jest to tradycyjny likier włoski, choć sposób jego produkcji jest bliźniaczy do rodzimych nalewek. Amaretto to nie jest likier mocny, więc uwielbiany jest przez płeć piękną. Idealnie nadaje się jako dodatek do kawy i deserów. 



Fot. Joen Moes

Składniki likieru amaretto:

  • 4 łyżki słodkich migdałów
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 0,5 kg cukru
  • 2 laski wanilii
Najpierw podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Gdy syrop stygnie słodkie migdały drobno siekamy i wrzucamy do słoja. Wanilię najpierw kroimy wzdłuż na dwie części, potem siekamy na mniejsze kawałki i również umieszczamy w naczyniu.Teraz wlewamy do niego zimny już syrop oraz spirytus.

               Zobacz też: Amaretto z pestek moreli

Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce na miesiąc. Co jakiś czas słojem warto wstrząsnąć aby lepiej wymieszać składniki. 

Teraz już wystarczy tylko nastaw przefiltrować i przelać do butelek. Te szczelnie zamknięte musimy przetrzymać w piwnicy przez co najmniej pół roku. 


wtorek, 9 września 2014

Nalewka z orzeszków bukowych

Orzeszki z buka są jadalne. Dlatego też warto pokusić się o zrobienie nalewki z orzeszków bukowych. Uzyskamy trunek niecodzienny, o ciekawym smaku. Nalewkę bukową zaleca się podawać w stanach wyczerpania psychicznego.



jak zrobić nalewkęz buka, nalewka bukowa, nalewka z orzeszków bukowych, przepis na nalewkę z orzeszków bukowych na spirytusie,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki na orzeszkach bukowych:


  • 1 kg świeżych orzeszków
  • 1 l spirytusu 70%
  • 5 goździków 
  • mielony cynamon
  • skórka z pomarańczy
  • 250 g cukru
  • 0,25 l wody

Orzeszki musimy najpierw wyłuskać z łupin, co jest akurat najmniej przyjemną czynnością. Potem trzeba je zagotować i ostudzić. Obróbka termiczna jest o tyle potrzebna, że orzeszki bukowe zawierają niewielki ilości substancji halucynogennej zwanej faginą. Rozkłada się ona jednak w wyższej temperaturze, więc po ugotowaniu orzeszków nalewka będzie halucynogenna inaczej. 

Wystudzone orzeszki z buka kroimy teraz drobno i wrzucamy od słoja. Zalewamy spirytusem i odstawiamy w słoneczne miejsce na miesiąc. Co najmniej raz dziennie słojem powinniśmy wstrząsać.

               Czytaj też: Listkówka bukowa z ginem

Po miesiącu nastaw przelewamy przez sito. Orzeszki przydadzą się potem do deserów lub do ciasta, więc nie trzeba ich wyrzucać. Natomiast płyn wlewamy do słoja przy czym dodajemy do niego teraz goździki, dużą szczyptę cynamonu oraz skórkę otartą z dobrze umytej pomarańczy. Ten nastaw odstawiamy. 

Po siedmiu dniach znów płyn przelewamy przez sito a następnie dokładnie go filtrujemy przez ręcznik papierowy. W tym czasie z cukru i wody przygotowujemy syrop, który połączymy z przefiltrowaną nalewką. 

Teraz nie pozostaje już nic innego jak przelać płyn do butelek, szczelnie je zakorkować i wynieść w chłodne miejsce na co najmniej pół roku. 


Nalewka goździkowa z wanilią

Nalewka goździkowa to nalewka aromatyczna i zdecydowanym smaku. Trudno ją pić w większych ilościach, ale mały kieliszek na poprawę zdrowia, gdy łapie nas przeziębienie, na pewno nie zaszkodzi. Nalewka z goździków jest łatwa w przygotowaniu.



goździki spirytus, nalewka goździkowa na spirytusie, nalewka z goździków,


Składniki nalewki goździkowej z wanilią:


  • 15 goździków 
  • pół laski wanilii
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • kora cynamonu
  • 0,25 kg cukru

Przygotowanie nalewki goździkowej zaczynamy od przygotowania syropu. W tym celu podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Dodajemy goździki, pół laski wanilii (przekrojonej wzdłuż) oraz pokruszoną korę cynamonu (około dwóch centymetrów). Gorący syrop odstawiamy na co najmniej 12 godzin. 

            Czytaj też: Prosta nalewka goździkowa

Kolejny etap do wlanie syropu do słoja. Wcześniej płyn przelewamy przez sito, by zatrzymać wszystkie dodatki. Przecedzony syrop zalewamy spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy na trzy dni. 

Ostatnim etapem jest dokładne przefiltrowanie nalewki. Klarowną wlewamy do butelek. Szczelnie je zamykamy i wynosimy w chłodne miejsce. 

Nalewka goździkowa z wanilią do spożycia nadaje się dopiero po siedmiu miesiącach


piątek, 5 września 2014

Nalewka z czarnego bzu z koniakiem

Amatorzy nalewek, szczególnie tych z czarnego bzu, na pewno zainteresują się przepisem na nalewkę z czarnego bzu z koniakiem. Przepis na nalewkę z czarnego bzu nie jest trudny, a efekt powinien zachwycić najbardziej wybrednego miłośnika nalewek.



nalewka bzowa, nalewka bzowa ze spirytusem, nalewka z czarnego bzu, nalewka z czarnego bzu z koniakiem, wytrawna nalewka z czarnego bzu,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z czarnego bzu: 

  • 1 kg owoców czarnego bzu
  • 1 l spirytusu
  • 0,25 l koniaku
  • 0,5 kg  cukru
  • 0,5 l wody
  • goździki
  • skórka z cytryny
  • kora cynamonu
Do przygotowania nalewki wybieramy tylko owoce dojrzałe i zdrowe. Pozbawiamy je szypułek i dokładnie myjemy. Wrzucamy do słoja i zalewamy koniakiem i spirytusem. Teraz słój zamykamy (koniecznie szczelnie) i odstawiamy w nasłonecznione  miejsce. Od czasu do czasu słojem warto wstrząsnąć.

Po trzech tygodniach z wody, przypraw i cukru przygotowujemy syrop. Nastaw przelewamy przez sito wyłożone gazą. Odcedzony płyn łączymy z syropem i znów przelewamy do słoja. Szczelnie zamknięty odstawiamy tym razem na tydzień. 

                Czytaj też: Nalewka z czarnego bzu z winem

Po tygodniu nalewkę filtrujemy dokładnie przez papierowy ręcznik i wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięte powinny tam leżakować jeszcze co najmniej przez kwartał. 

czwartek, 4 września 2014

Pigwowa - nalewka z pigwy

Nalewki z pigwy należą do częściej robionych domowo nalewek. Sprzyja temu dostępność owoców i ich wyrazisty smak i aromat. Nalewka pigwowa jest również wyśmienita do mieszania z innymi mniej aromatycznymi nalewkami. 



nalewka pigwowa, nalewka z pigwy, pigwa spirytus, pigwa z wódką, pigwówka, przepis na na nalewkę z pigwy,
 fotoaloja - Fotolia.com

Składniki nalewki z pigwy:

  • 1 kg pigwy
  • 1 l wódki
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,5 kg cukru

Do przygotowania nalewki wybieramy oczywiście tylko dojrzałe i zdrowe owoce. Myjemy je dokładnie i kroimy w niewielkie kawałki. Wrzucamy je do słoja i zalewamy wódką. Zamknięty szczelnie słój odstawiamy w słoneczne i ciepłe miejsce.

Po sześciu tygodniach zlewamy płyn i zamykamy go hermetycznie w innym naczyniu. Owoce pigwy natomiast zasypujemy cukrem. Cukier wydobędzie z pigwy więcej aromatu i odbierze im wypity wcześniej alkohol. Słojem od czasu do czasu wstrząsamy. 

                Czytaj też: Nalewka z pigwy łatwa i szybka

Gdy cukier całkowicie się rozpuści filtrujemy zawartość słoja przez gazę. Otrzymany syrop mieszamy z wcześniej otrzymanym płynem. Teraz dodajemy spirytus i znów w szczelnie zamkniętym słoju trzymamy nalewkę przez miesiąc. 

Ostatni etap to filtracja. Klarowny płyn ostrożnie zlewamy przy pomocy wężyka. Resztę starannie filtrujemy. Potem nalewkę wlewamy do butelek. 

               Zobacz też: Pigwowa miodem

Szczelnie zamknięte w chłodnym pomieszczeniu butelki powinny jeszcze leżakować co najmniej z miesiąc. 


Nalewka z orzechów laskowych na angielską modłę

Przepis na nalewkę z orzechów łuskanych ma dwie zalety. Przyrządzona w ten sposób nalewka nie musi długo leżakować - praktycznie można ją kosztować już w kilka tygodniu po nastawieniu. Poza tym tak robiona orzechówka jest nieodzownym dodatkiem do lodów i wyśmienicie spisuje się jako aperitif. 



jak zrobić nalewkę orzechową, nalewka orzechowa, nalewka z orzechów laskowych, orzechówka, przepis na nalewkę orzechową,
Fot. Piotr Skubisz


Składniki nalewki z orzechów laskowych: 


  • 1,5 szklanki łuskanych orzechów
  • 0,7 l wódki 
  • 0,1 l wody
  • 100 g cukru
  • 2 laski wanilii
  • mielone angielskie ziele

Orzechy najpierw musimy dobrze posiekać i wrzucić do słoja. Trafi tam jeszcze wanilia (każda laska przekrojona na pół ale wzdłuż) i dwie szczypty ziela angielskiego, które możemy rozdrobnić w moździerzu. Te składniki zalewamy wódką, słój dobrze zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Od czasu do czasu słojem można wstrząsnąć.

Po dwóch tygodniach wykładamy sitko gazą i przelewamy nastaw. Orzechy mocno wyciskamy, ale nie wyrzucamy ich. Będą wyśmienitym dodatkiem do deserów zwłaszcza lodowych. Płyn natomiast filtrujemy dokładnie przez ręcznik papierowy i łączymy z syropem otrzymanym z rozpuszczenia w niewielkiej ilości wody podanej w składnikach porcji cukru. 

         Czytaj też: Przepisy na nalewki orzechowe

Gdy oba płyny się wymieszają nalewkę wlewamy do butelek. Po trzech tygodniach leżakowania w chłodnym miejscu nalewka z orzechów laskowych nadaje się już do spożycia. 

środa, 3 września 2014

Nalewka jabłkowa o zwiększonym aromacie

Przepis na nalewkę z jabłek o zwiększonym aromacie to pomysł na wykorzystanie kwaśnych jabłek. Po długim czasie leżakowania otrzymamy trunek o niezwykłym bukiecie. Możemy być pewni, że zrobienie takiej nalewki to dobre wykorzystanie jabłek.



jabłka ze spirytusem, jak zrobić nalewkę z jabłek, nalewka jabłkowa z korzeniami, nalewka z jabłek, przepis na nalewkę z jabłek,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki jabłkowej: 

  • 2 kg jabłek
  • 1,5 l spirytusu
  • 1,5 l wody
  • 1 kg cukru
  • goździki
  • migdały
  • ziele angielskie 
  • mielony cynamon
  • mielony kardamon

Jabłka na nalewkę, choć kwaskowate, muszą być dojrzałe. Nie obieramy ich, ale przekrawając na nieregularne kawałki, usuwamy gniazda nasienne.Pokrojone jabłka wrzucamy do słoja dodając do niego 4-5 goździków, tyle samo migdałów, ze dwa ziarna ziela angielskiego i po łyżeczce cynamonu i kardamonu. Całość zalewamy spirytusem i odstawiamy w ciepłe miejsce na około dwa tygodnie. 

                Czytaj też: Inne przepisy na nalewkę z jabłek

Następnie nastaw przelewamy przez sito wyłożone gazą. Jabłka wykorzystujemy do zrobienia ciasta, a płyn łączymy z ciepłym jeszcze syropem zrobionym z wody i cukru. Połączone płyny filtrujemy dokładnie przez papierowy ręcznik (w czasie filtrowania płyn wystygnie) i rozlewamy do butelek. 

Szczelnie zamknięte butelki muszą leżakować jeszcze co najmniej przez pół roku. 

Nalewka herbaciana na spirytusie

Nalewki herbaciane wymagają kilkumiesięcznego leżakowania. Podany tu przepis na nalewkę z herbaty wymaga, by leżakowała ona co najmniej pół roku. Czas  jednak leci szybko, a nalewka herbaciana poprawia nastrój, łagodzi bóle głowy i zwalcza lenistwo. 



herbata spirytus, nalewka z herbaty ze spirytusem, nalewki z herbaty, przepis na nalewkę z herbaty,
Fot. Fotolia.com


Składniki nalewki z herbaty:


  • 50 g liści herbaty
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wody
Przygotowanie nalewki z herbaty jest bardzo proste. Zaczynamy od zaparzenia herbaty zużywając na to całą wodę podaną w składnikach. Parzymy herbatę pod przykryciem przez około 20 min.

            Zobacz też: Przepis na nalewkę herbacianą z miodem

Zaparzoną herbatę filtrujemy przez jeden arkusz papierowego ręcznika. Przefiltrowaną zalewamy spirytusem. Tą mieszaninę warto jeszcze raz przefiltrować i potem przelać do butelek.

Szczelnie zakorkowane butelki wynosimy do chłodnego pomieszczenia. I czekamy sześć miesięcy.