niedziela, 29 czerwca 2014

Błyskawiczna nalewka wiśniowa

Zrobić nalewkę i od razu móc ją kosztować? To marzenie niejednego miłośnika nalewek. Dlatego przepis na nalewkę z wiśni, którą można pić już następnego dnia powinien się spodobać. Przygotowana tak nalewka wiśniowa może nie jest szczytem sztuki, ale swoje walory ma i nie trzeba się ich wstydzić.



jak zrobić wiśniówkę, nalewka wiśniowa, nalewka wiśniowa z liśćmi, nalewka z wiśni, przepis na nalewkę wiśniową, wiśnie spirytus,
Fot. Fotolia.com


Składniki błyskawicznej nalewki wiśniowej:



  • 2 kg wiśni
  • liście wiśni
  • 0,5 l spirytusu
  • 2 l wody
  • 1 kg  cukru
  • cytryna

Wiśnie musimy dokładnie przebrać by wybrać tylko te najbardziej dojrzałe. Nie musimy ich drylować. Również starannie warto wybrać liście. W sumie powinno być ich około setki, które należy dokładnie umyć.

Wiśnie z liśćmi wrzucamy do garnka (byle nie aluminiowego lub stalowego), dodajemy sok z cytryny i zagotowujemy
Gdy zawartość garnka nieco przestygnie przelewamy go przez sito. Wiśnie wykorzystamy później do wypieków, liście wyrzucimy a płyn słodzimy. Mieszamy go tak długo, aż się rozpuści. I odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. 

              Czytaj też: Jak robić wytrawną wiśniówkę

Teraz nie pozostaje już nic innego jak przefiltrować płyn i połączyć go ze spirytusem. Następnie przelewamy nalewkę do butelek i odstawiamy w chłodne miejsce.

Nalewka z wiśni przygotowana według tego przepisu gotowa jest do spożycia już dnia następnego. 


Dzięgielówka - nalewka z korzenia arcydzięgla

Nalewka z korzenia arcydzięgla potocznie zwana dzięgielówką ma działanie lecznicze. Trudno więc pominąć w barku tak znakomite lekarstwo. Przygotowanie dzięgielówki jest stosunkowo proste, aczkolwiek wymaga nieco pracy.


arcydzięgiel ze spirytusem, dzięgielówka, nalewka z arcydzięgla, przepis na nalewkę z arcydzięgla, właściwości arcydzięgla,
Fot. Maciej Lewandowski

Składniki dzięgielówki:

  • 80 g korzenia arcydzięgla
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 500 g cukru
  • kora cynamonowa
  • goździki
  • gałka muszkatołowa

Korzeń arcydzięgla dokładnie myjemy i kroimy w drobne kawałki. Wrzucamy go do słoja po czym zalewamy spirytusem rozcieńczonym pół litrem wody. Szczelnie zamknięty odstawiamy na dwa tygodnie. 

Kolejnym krokiem jest dodanie przypraw - kawałka kory cynamonowej, 10 goździków, około połowy gałki muszkatołowej. Korzeń z przyprawami znów szczelnie zamykamy i ostawiamy na kolejny tydzień.

               Zobacz też: Przepis na dzięgielówkę

Trzeci etap to filtrowanie uzyskanego nastawu i łączenie go z syropem cukrowym.  Pół litra wody lekko podgrzewamy i rozpuszczamy w nim pól kilograma cukru. Połączone płyny (nastaw alkoholowy i syrop) znów szczelnie zamykamy w słoju i zostawiamy na trzy tygodnie. 

Ostatni etap wykonywania dzięgielówki to filtrowanie nalewki i przelanie jej do butelek. Szczelnie zamknięte zostawiamy w chłodnym miejscu na kolejne trzy miesiące.  

Korzeń arcydzięgla działa rozkurczowo, wykrztuśnie, moczopędnie, kojąco, pobudza czynność żołądka, wzmacnia naczynia krwionośne, nerwy, serce, reguluje krwawienia miesiączkowe, pracę jelit, układ trawienny.


sobota, 28 czerwca 2014

Błyskawiczna nalewka czekoladowa

Przepis na nalewkę czekoladową jest bardzo prosty. Tak przygotowaną nalewkę czekoladową można wypić niemal natychmiast po jej zrobieniu. Jednak idealnie doda ona wyglądu, smaku i efektu przy deserach. Zwłaszcza lody z nalewką czekoladową smakują wybornie.



czekolada z rumem, nalewka czekoladowa, przepis na nalewkę czekoladową,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki czekoladowej:


  • 200 g nutelli
  • 0,6 l białego rumu
  • pół szklanki cukru
  • pół szklanki wody

Nutellę należy włożyć do naczynia, w którym wygodnie będzie mieszać. Na przykład do makutry. Powoli do nutelli dodajemy gorącej, niemal wrzącej, wody intensywnie mieszając. Kiedy dojdziemy do wniosku, że nutella całkiem się rozpuściła przelewamy ją do dużej butelki z szeroką szyjką. 

               Zobacz też: Nalewka czekoladowa na rumie

Gdy całą masę czekoladową umieścimy już w butelce dodajemy do niej cukier (najlepiej brązowy) oraz rum. Teraz butlę szczelnie zamykamy i tak długo mocno ją wstrząsamy, aż uzyskamy jednolitą masę o konsystencji kremu. 

Niewątpliwą zaletą tej nalewki jest to, że można ją wykorzystać od razu. 


poniedziałek, 23 czerwca 2014

Nalewka różana z płatków róży

Nalewkę różaną należy przygotowywać z płatków róży zebranych w słoneczny dzień. Jeśli trafi się wśród płatków jakiś robaczek, którego nie zauważymy to trudno. Zostawimy go potem na bibułce filtracyjnej. Z nalewka z płatków róży i tak zachowa swój wspaniały aromat.

piekny krzak rozy z mnostwem slicznie rowinietych i kwitnacych kwaiatow rozy
Fot. Pan Piter


Składniki nalewki różanej:

  • 5 garści płatków róży ogrodowej
  • 0,5 l spirytusu
  • 3 szklanki wody
  • 250 g cukru
  • cytryna
Zebrane płatki róży myjemy i wrzucamy do słoja. Wcześniej spirytus rozcieńczamy w stosunku 1:1 z wodą
nalewka na róży, nalewka różana, nalewka z płatków róży, płatki róży ze spirytusem, przepis na nalewkę z róży,
Fot. Fotolia.com

Rozcieńczonym spirytusem zalewamy płatki róży, tak by były przykryte na co najmniej dwa centymetry. Moim skromnym zdaniem nalewka różana jest lepsza, gdy wykorzystamy spirytus a nie wódkę.

Zalane spirytusem płatki róży w szczelnie zamkniętym słoju zostawiamy na około trzy miesiące. Powinny stać raczej w chłodnym miejscu. 

               Czytaj też: Nalewka z dzikiej róży

Po kwartale, gdy płyn ma ciemnobursztynowy kolor, zlewamy go przez sitko wyłożone gazą. Płatków nie wyciskamy, ale możemy się postarać, by dobrze je odsączyć.

Z cukru i szklanki wody robimy syrop, do którego dodajemy sok z cytryny. Mieszamy go wraz z alkoholem. Potem wszystko wlewamy do butelek, które dokładnie zamykamy.

Nalewkę z płatków róży wykonaną według tego przepisu powinniśmy jeszcze trzymać w piwnicy co najmniej przez pół roku. 

środa, 18 czerwca 2014

Nalewka morelowa płci pięknej

Nalewka morelowa jest trunkiem aromatycznym i najczęściej słodkim. Dlatego też najbardziej smakuje ona paniom, które po kieliszeczku degustują ją przy deserze. Poniższy przepis na nalewkę morelową przewiduje, by dojrzewała ona co najmniej pół roku. Dlatego warto się zabrać za przygotowanie morelowej zaraz gdy tylko owoce pojawią się na rynku.



nalewka morelowa, przepis na nalewkę morelową, spirytus z morelami,
Iryna Wilson - Fotolia.com


Składniki do przygotowania nalewki morelowej:



  • 2 kg moreli
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • 700 g cukru
  • 0,5 laski wanilii
  • migdały

Morele, na nalewkę wybieramy oczywiście egzemplarze dojrzałe i zdrowe, kroimy na pół. Zostawiamy co czwartą pestkę. Resztę wyrzucamy. Połówki moreli i zachowane pestki wrzucamy do słoja warstwami z cukrem. Zalewamy je spirytusem i szczelnie zamykamy. 

Słój na miesiąc odstawiamy w ciepłe, ale ciemne miejsce. Przez pierwsze dni codziennie, potem co dwie, trzy dobry, wstrząsamy słojem, by dokładnie rozpuścić cukier. 

               Zobacz też: Przepis na morelową z rumem

Gdy zlejemy ze słoja płyn, zamykamy go w innym szczelnym naczyniu. Natomiast morele pozostawiamy w słoju. Dodajemy do niech ze dwa posiekane migdały i połowę laski wanilii (przekrojonej oczywiście wzdłuż). Teraz słój zalewamy wódką i szczelnie zamknięty odstawiamy. Na dwa tygodnie.

Po kilku dniach można delikatnie przefiltrować płyn otrzymany ze spirytusu. Najlepiej odstany, klarowny, zlać ostrożnie przy pomocy wężyka winiarskiego. Przez filtr przepuścić tylko część z zawiesinami.

Gdy zlejemy już płyn z wódką, również go filtrujemy. Łączymy z nalewem spirytusowym i przelewamy do butelek. 

Szczelnie zamknięte butelki powinniśmy zamknąć na pół roku w ciemnym i zimnym pomieszczeniu. 

wtorek, 17 czerwca 2014

Smorodinówka, czyli nalewka z czarnych porzeczek

Nalewka z czarnej porzeczki należy do najbardziej popularnych nalewek. Oprócz specyficznego smaku, smorodinówka ma również właściwości lecznicze. Bywa niezastąpiona przy przeziębieniach, działa silnie rozgrzewająco, idealnie nadaje się do deserów. Nalewka z czarnej porzeczki, nazywana stylem wschodnim smorodinówką, powinna więc obowiązkowo zagościć w piwniczce z trunkami.



czarna porzeczka ze spirytusem, dżem z czarnej porzeczki, nalewka z czarnej porzeczki, przepis na nalewkę z czarnej porzeczki, smorodinówka, syrop z czarnej porzeczki,
Fot. Jana Reifergeste

Składniki nalewki z czarnej porzeczki:


  • 1 kg czarnej porzeczki
  • 1 l wódki
  • 0,5 l spirytusu
  • od 200 do 500 g cukru

Przygotowanie nalewki z czarnych porzeczek zaczynamy od przebrania owoców. Do nalewki wykorzystujemy je bez części zielonych. Umyte wrzucamy do słoja i zasypujemy cukrem. Cukru należy używać z umiarem - nalewka w żadnym wypadku nie może być zbyt słodka, bo cukier zabije prawdziwy smak owoców. 

              Zobacz też: Wytrawna nalewka z czarnej porzeczki

Czarną porzeczkę zamkniętą w słoju z cukrem ustawiamy w słonecznym miejscu. Często wstrząsamy słojem, by cukier się całkiem rozpuścił i oby uzyskać więcej soku z porzeczek. Tak trzymamy go przez cztery tygodnie.

               Czytaj też: Nalewka z czarnej porzeczki na przeziębienie


Po zlaniu soku z porzeczek dodajemy do niego spirytus. Wlewamy do drugiego słoja i odstawiamy. Porzeczki natomiast zalewamy wódką. I znów odstawiamy, ale już nie koniecznie w nasłonecznione miejsce, na dwa tygodnie. 

Po tym czasie płyn z nastawu przelewamy a owoce dobrze wygniatamy. Możemy z nich potem zrobić lekko alkoholizowany dżem. Płyn filtrujemy, podobnie jak robimy to z wcześniej zlanym sokiem połączonym ze spirytusem. Oba płyny mieszamy ze sobą i wlewamy do butelek. 

Butelki, szczelnie zamknięte, powinny odstać co najmniej pół roku. Literatura podaje, że nalewka z czarnej porzeczki przyrządzona według tego przepisu najlepsza jest po czterech latach. 

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Nalewka jałowcowa zwana polskim dżinem

Nalewka jałowcowa, z racji aromatu zwana również dżinem, jest prosta w wykonaniu. Właściwości lecznicze nalewki z jałowca są nieocenione. Pomaga ona przy wielu problemach żołądkowych. W związku z tym nie ma wyjścia - jałowcówka niezbędna jest w każdym barku.

 
Fot. Didriks

Składniki nalewki jałowcowej:

  • 50 ziaren jałowca
  • 1 litr wódki
  • łyżeczka cukru

Ziarna jałowca bez trudu dostaniemy w sklepie zielarskim. Trzeba je tylko rozgnieść w moździerzu (nie musimy ich ucierać na miazgę) i wsypać do słoja. Potem do słoja wlewamy wódkę i wsypujemy cukier. 

Tytułem eksperymentu można jeszcze dodać ziarno kardamonu lub nieco skórki z pomarańczy. Zwiększymy w ten sposób aromat nalewki jałowcowej. Zrobienie jałowcówki z dodatkami potraktować proszę jako wersję dla zaawansowanych. Za pierwszym razem doświadczenia sobie podarujmy.

               Zobacz też: Nalewka z gałki muszkatołowej

Tak przygotowany nastaw musi odstać co najmniej dwa tygodnie. W tym czasie obserwować będziemy, jak zmienia się kolor płynu, który z każdym dniem staje się coraz bardziej żółty. Taki nastaw może być zlany po 14 dniach, ale może i stać miesiąc.

Po tym czasie nalewkę zlewamy i filtrujemy. Wlewamy do butelek i odstawiamy na rok. 

Nalewkę z jałowca możemy pić w malutkich dawkach traktując je jak pomoc przy problemach z żołądkiem. Możemy też zrobić sobie normalnego drinka jak z dżinu - z tonikiem i cytryną. 

czwartek, 12 czerwca 2014

Nalewka winogronowa z jasnych winogron

O tym, że z winogron robi się wino to niemal każdy wie, ale nie wszyscy mają świadomość, jak dobra jest nalewka z winogron. Przy czym nalewkę winogronową można robić z jasnych jak i z ciemnych winogron. Tutaj podany przepis na nalewkę z winogron preferuje wykorzystanie owoców jasnych.

nalewka winogronowa, nalewka z winogron, przepis na nalewkę z winogron, winogrona na spirytusie,
fot. Droid Gingerbread

Składniki nalewki z winogron:

  • 1 kg białych winogron
  • 0,8 l spirytusu
  • 200 g cukru
  • laskę z kory cynamonu
  • goździki
Wyselekcjonowane winogrona należy bardzo dokładnie umyć (zwłaszcza te kupione w sklepie) i obrać z szypułek. Potem wrzucić do garnka i bardzo powoli podgrzewać nie zapominając o nieustannym mieszaniu. Gdy cała masa się gotuje mieszamy ją jeszcze przez dziesięć minut. 

Gorące winogrona trzeba ostudzić i następnie i przetrzeć przez sito. Porada może być taka, że przez sito najlepiej przeciera się używając chochli, której dno jest duże i wypukłe. Jest więc kompatybilne z wklęsłym sitkiem. 
Przetartą masę winogronową przekładamy do słoja.

               Czytaj też: Nalewka winogronowa z miodem

Zalewamy ją spirytusem, dodajemy cukier, trzy goździki i około dwa centymetry kory cynamonu. Słojem wstrząsamy, szczelnie zamykamy i odstawiamy na cztery tygodnie.

               Zobacz też: Przepis na nalewkę winogronową z różą

Po miesiącu cały nastaw dokładnie filtrujemy. Rozlewamy do butelek i zanosimy w chłodne miejsce do leżakowania. Na pól roku. 


wtorek, 10 czerwca 2014

Nalewka jaśminowa na płatkach kwiatu

Nalewka z jaśminu ma bogaty bukiet. Działa także leczniczo. Delektować się nalewką jaśminową możemy wtedy, gdy dręczy nas stres, musimy rozjaśnić swój umysł, albo dodać sobie energii. Tak więc opłaca się nazrywać kwiatów i przyrządzić nalewkę z płatków jaśminu.



alkohol jaśmin, jaśmin spirytus, nalewka jaśminowa, nalewka z kwiatów jaśminu,
Fot. Pan Piter


Składniki na nalewkę z jaśminu:



  • Pół słoja kwiatów jaśminu
  • 1 l spirytusu 70%
  • 200 g miodu 
  • 0,5 l wody
  • sok z cytryny

Kwiaty jaśminu myjemy i suszymy na ręczniku papierowym. wkładamy do dużego słoja i zalewamy spirytusem o mocy 70%. Płatki muszą być przykryte alkoholem. Odstawić w chłodne i ciemne miejsce. 

Po trzech tygodniach przelewamy nastaw. Płatki kwiatów jaśminu wyrzucamy. Płyn łączymy z syropem przygotowanym z miodu i wody. Dodajmy też dwie łyżki soku z cytryny. I odstawiamy na kolejny tydzień.

               Zobacz też: Nalewka z kwiatów głogu

Teraz już tylko pozostaje przefiltrować nalewkę i wlać do butelek. Te szczelnie zamknięte powinny jeszcze poleżeć w piwnicy zanim nabiorą pełnego aromatu. 


poniedziałek, 9 czerwca 2014

Nalewka mirabelkowa na rumie

Śliwki mirabelki są owocami, które łatwo zdobyć. Nalewka z mirabelek jest bardzo prosto do przyrządzenia. Mirabelkowa nie wymaga też długiego leżakowania. Według podanego poniżej przepisu na nalewkę z mirabelek nie potrzeba spirytusu tylko rum.


ile cukru do nalewki z mirabelek., nalewka mirabelkowa, nalewka z mirabelek, przepis na nalewkę z mirabelek, śliwki mirabelki,
Fot. Emma Cooper

Składniki nalewki mirabelkowej:
  • 1 kg mirabelek
  • 2 l białego rumu
  • cukier
Śliwki mirabelki należy dokładnie umyć i pozbawić pestek. Na moment zanurzamy je we wrzątku i potem już umieszczamy w słoju. Zalewamy je rumem i dodajemy cukru.

Ten przepis na nalewkę z mirabelek nie podaje ile dokładnie ma być dodane cukru. Według gustu. Kto bardziej woli smak i aromat alkoholowy daje mniej cukru (ok. 250 g). 
Kto lubi słodki ulepek może go wrzucić nawet kilogram. 

                  Czytaj też: Prosta nalewka mirabelkowa

Słój szczelnie zamknięty odstawiamy na dwa miesiące. Początkowo możemy nim potrząsać od czasu do czasu, żeby się cukier dokładnie rozpuścił. 

Następnie nalewkę dokładnie filtrujemy i rozlewamy do butelek. Degustować można już po dwóch tygodniach. 


czwartek, 5 czerwca 2014

Nalewka z winogron z miodem

Nalewka z winogron zawsze lepiej mi smakuje niż wino własnej roboty. Na nalewkę winogronową wykorzystać możemy zarówno owoce kupne jak i te z ogrodu. Pamiętać jednak trzeba że przepis na nalewkę winogronową z miodem przewiduje udział winogron ciemnych. I o tym, że ciemne winogrona należy dokładnie umyć. 



jak zrobić spirytus 70%, nalewka na winogronach, nalewka winogronowa, nalewka z ciemnych winogron z miodem, przepis na nalewkę winogronowa, winogrona spirytus,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z winogron w miodzie:

  • 1 kg ciemnych winogron
  • 1 l spirytusu 70%
  • 1 l miodu
  • goździki
  • 0,5 laski wanilii
Ciemne winogrona po umyciu musimy dokładnie przejrzeć. Usuwamy wszystkie owoce, które nie wydają się zdrowe. Pozbywamy się też ogonków. Następnie winogrona wrzucamy do słoja, dodajemy pięć goździków i pół laski wanilii przekrojonej wzdłuż. Wszystko to zalewamy spirytusem o mocy 70%.

            Czytaj też: Przepis na nalewkę z jasnych winogron

Skąd wziąć spirytus 70%? W monopolowym nie kupimy, w aptece też nie. Trzeba zrobić samemu. Po aptekarsku należałoby wziąć 736 ml spirytusu i zalać go 236 mln wody. Na nasze potrzeby można te proporcje zaokrąglić. Wystarczy 0,75 l spirytusu zalać 0,3 l wody. 

Jeśli kupiliśmy 1 l spirytusu to z pozostałych 0,25 l możemy zrobić na przykład pyszny ajerkoniak. 

              Zobacz też: Jak zrobić ajerkoniak czyli likier jajeczny

Słój, szczelnie zamknięty, stawiamy w nasłonecznionym miejscu na około sześć tygodni. Co jakiś czas możemy nim zakręcić. Potem zlewamy płyn umieszczając go w szczelnie zamkniętym naczyniu, a winogrona zalewamy miodem. Dobrze więc by miód był w płynie.

Słój z miodem musimy mieszać codziennie. Ważne, by się miód rozpuścił. Czekamy na to dwa tygodnie. Potem znów zlewamy słodki płyn i łączymy go z tym pierwszym, mocniej alkoholowym. Dokładnie filtrujemy i wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięte powinny leżakować co najmniej trzy miesiące. 

Winogron nie wyrzucamy. Zakonserwowane alkoholem i miodem mogą troszkę poleżeć, a my wykorzystamy je do deserów lub ciasta. 

Nalewka z mlecza na wiele dolegliwości

Mlecz przeważnie nas wkurza jako chwast. Ale mlecz można też wykorzystać do zrobienia nalewki. Nalewka z mleczu, czy też mniszka lekarskiego pozytywnie oddziałuje na nasz organizm. Wspomaga przy leczeniu takich dolegliwości jak nerwice, hemoroidy, żylaki, zaparcia, działa moczopędnie. Na dodatek przepis na nalewkę na mniszku lekarskim jest prosty.


nalewka z mleczu, nalewka z mniszka lekarskiego, przepis na nalewkę na mniszku lekarskim, przepis na nalewkę z mleczu,
Mniszek lekarski

Składniki nalewki z mleczu:

  • 50 g kwiatów mniszka
  • 1 l wódki
  • 150 g miodu akacjowego

Kwiaty mniszka lekarskiego musimy oczyścić ze wszelkich zielonych części roślin, umyć i osuszyć. Po wrzuceniu ich do słoja zalewamy alkoholem - najlepiej 45 procentową wódką. Nastaw zostawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu.

Po trzech tygodniach macerowania płyn zlewamy. Kwiaty dokładnie wyciskamy. Do płynu dodajemy miód i mieszamy aż się dokładnie rozpuści. Dopiero teraz nalewkę filtrujemy i przelewamy do butelek.

Nalewka z mleczu wykonana według tego przepisu powinna leżakować co najmniej przez pół roku.


środa, 4 czerwca 2014

Prosta i łatwa nalewka z kwiatów lipy

Nalewka z lipy, a właściwie z kwiatów lipy, wykonana w najprostszy sposób zachowuje aromat lipy. Bez lipy. Kto nie wierzy niech sam zrobi. Taka nalewka lipowa nadaje się jako dodatek do herbaty lub trunek ułatwiający trawienie wypity po dobrym posiłku. 



lipa nalewka, lipa spirytus, nalewka na lipie, nalewka z kwiatów lipy, nalewka z kwiatu lipy, szybka nalewka lipowa,

Kwiat lipy. Fot.123RF.com

Składniki na nalewkę z lipy:

  • 3 szklanki kwiatów z lipy
  • 0,25 l spirytusu
  • 0,25 l wódki
  • szklanka wody
  • 200 g cukru
  • 0,5 laski wanilii

Umyte i przebrane kwiaty wanilii wrzucamy do słoja. Zalewamy je najpierw wódką a potem spirytusem (nigdy nie odwrotnie) i odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce. Nie musimy się martwić, że procentowo nastaw jest mocny. Później go rozcieńczymy.

               Czytaj też: Nalewka z lipy dla pracowitych

Kwiaty lipy w alkoholu trzymamy przez dwa tygodnie co jakiś czas wstrząsając słojem. Po tym czasie płyn zlewamy i filtrujemy.

Czas oczekiwania na przefiltrowanie nastawu przeznaczamy na zrobienie syropu z wody i cukru, pamiętając, że dawkę cukru można zmniejszyć jeśli nie lubimy słodkich trunków. Gdy cukier rozpuści się w ciepłej wodzie wlewamy go do pierwszego płynu i czekamy aż wystygnie. Potem wlewamy do butelek i korkujemy.

Nalewka z kwiatów lipy wykonanych tym sposobem powinna dojrzewać w piwnicy przez co najmniej pół roku.