Nalewki morelowe mają silny aromat i są ulubionym trunkiem wielu pań. Dzieje się tak między inny dlatego, że są to nalewki słodkie, niemal likierowe i alkohol nie odgrywa w nich wiodącej roli. Nalewka morelowa z rumem jest tu wyjątkiem.
Iryna Wilson - Fotolia.com |
Składniki nalewki morelowej z rumem:
- 1 kg moreli
- 1 l spirytusu
- 125 ml rumu
- 125 ml wody
- 1 kg cukru
- pół laski wanilii
Na nalewkę wybieramy przede wszystkim owoce dojrzałe i zdrowe. Kroimy je w ćwiartki zachowując tylko kilka pestek. Morele, zachowane pestki i pól laski wanilii (zawsze przekrojonej wzdłuż) wrzucamy do słoja i zalewamy spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w słoneczne miejsce. od czasu do czasu słojem wstrząsamy.
Po sześciu tygodniach całość przelewamy przez sitko wyłożone gazą. Płyn przechowujemy w zamkniętym naczyniu a morele zasypujemy cukrem. Jego zadaniem jest wydobycie z moreli reszty aromatu i alkoholu, którym owoce nasiąkły. Słojem codziennie mieszamy.
Zobacz też: Nalewka morelowa płci pięknej
Po dwóch tygodniach zlewamy syrop a owoce płuczemy w wodzie. Możemy je potem wykorzystać do lodów lub ciasta. Syrop natomiast łączymy z uzyskanym wcześniej alkoholem i dolewamy do wszystkiego rumu. Zamykamy w słoju i odstawiamy wszystko na jeszcze jeden miesiąc. Po tym czasie klarowną część nalewki delikatnie zlewamy za pomocą wężyka winiarskiego. Resztę starannie filtrujemy.
Klarowną nalewkę morelową z rumem wlewamy do butelek i wynosimy do zimnego pomieszczenia na co najmniej miesiąc.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz