czwartek, 28 maja 2015

Jakie nalewki robić w czerwcu

W czerwcu kończy się wiosna i zaczyna lato. Lista kwiatów i owoców, z których można robić nalewki jest już długa. Warto więc sobie zaplanować kiedy i z czego możemy przygotować trunki. W tekście są linki do szczegółowych przepisów.Kto nie zrobił tego w maju na początku czerwca ma ostatnią szansę. Kwitną jeszcze akacje, z kwiatów której bardzo łatwo przyrządzimy aromatyczną nalewkę. Możemy też zrywać kwiaty głogu oraz coraz bardziej i wszechstronnie wykorzystywanego w kuchni czarnego bzu. Z kwiatów czarnego bzu możemy przygotować nalewkę lub syrop o podobnych właściwościach.

W czerwcu warto jeszcze robić nalewki z innych kwiatów. Specyficzna na pewno jest nalewka przygotowana na płatkach róży. Jedynym jej mankamentem jest to, że musi ona długo dojrzewać. Ciekawym eksperymentem jest też nalewka z płatków maku charakteryzująca się delikatnym smakiem z lekką nutką makową. 

               Zobacz też: Jakie nalewki robić w maju 

Początek czerwca to też czas by pomyśleć o niektórych nalewkach kojarzonych z lipcem. Przykładem jest nalewka z kwiatów lipy, którą się zaczyna robić zanim jeszcze lipa zakwitnie. W zależności od natchnienia z kwiatów lipy można robić nalewkę na dwa sposoby dla bardziej lub mniej pracowitych osób.

W połowie miesiąca możemy zacząć przygotowywać nalewkę z lawendy. To jeśli chcemy wykorzystać świeżą. Z suszonej nalewki robimy przez cały rok. Jeśli lubimy nalewki ziołowe to warto też pomyśleć o dzięgielówce - nalewce wykonanej na korzeniu arydzięgla. Można też potrudzić się o przygotowaniu absyntu, czyli nalewki z piołunu o właściwościach zdrowotnych. Wdzięcznym dla nalewkowicza ziołem jest też mięta, którą wykorzystać można w wielu połączeniach i otrzymać świetne trunki.

               Czytaj też: Z czego robić nalewki w kwietniu

Już na początku czerwca pojawiają się truskawki. To owoce lubione przez nalewkarzy, dlatego i przepisów na nalewki z truskawek jest kilka. Podobnie zresztą jest z przepisami na nalewki wiśniowe, których wysyp zaczyna się pod koniec miesiąca.

               Zobacz koniecznie: Z czego nalewki robimy w lipcu

Do listy przebojów czerwca koniecznie jeszcze trzeba dopisać nalewki agrestowe przygotowywane na słodko lub bardziej wytrawnie. Pod koniec miesiąca warto też przyjrzeć się orzechom włoskim, gdyż z takich zielonych jeszcze przygotować można zacny trunek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz