wtorek, 21 czerwca 2016

Nalewka truskawkowa z korzeniami

Nalewka z truskawek to jedna z popularniejszych nalewek. Nic zatem dziwnego, że przepisów na nalewki truswkowe nie brakuje. Wartą spróbowania jest nalewka truskawkowa z korzeniami. 


Składniki nalewki truskawkowej:

 • 2 kg truskawek
 • 1 l wódki
 • 300 g cukru
 • 2 łyżki miodu
 • 0,5 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
 • spory kawałek kory z cynamonu
 • 4 goździki
 • 2 ziarenka czarnego pieprzu

Przygotowanie nalewki truskawkowej z korzeniami nie jest trudne, ale wymaga od nas pracy co kilka dni. Na pierwszy ogień idzie wyselekcjonowanie owoców - potrzebne są truskawki dojrzałe i zdrowe. Pozbywamy się szypulek i osuszone, pokrojone w mniejsze kawałki, wrzucamy do słoja. Truskawki zalewamy wódka, szczelnie zamykamy i odstawiamy w słoneczne miejsce. Słojem codziennie mieszamy.

Po siedmiu dniach do nastawu dodajemy korzenie: gałkę muszkatołową, korę cynamonu, goździki i pieprz. Słój ponownie szczelnie zamykamy i odstawiamy.

            Zobacz też: Inne przepisy na nalewki truskawkowe

Czekamy teraz trzy dni i całą zawartość słoja przelewamy przez gęste sito wyłożone gazą. Płyn, który nie jest idealnie klarowny, wlewamy na nowo do słoja do którego wcześniej wrzuciliśmy cukier i miód. Naczynie zamykamy i czekamy kolejnych kilka dni. W tym czasie cukier i miód powinien się rozpuścić a nastaw wyklarować się. 

Filtrowanie to ostatni etap pracy nad nalewką truskawskową. Najłatwiej zrobimy, gdy klarowny płyn delikatnie ściągniemy przy użyciu wężyka winiarskiego. Resztę warto dokładnie przefiltrować.

               Czytaj też: Jak filtrować nalewki

Klarowną i przefiltrowaną nalewkę wlewamy do butelek, które trzeba dokładnie zakorkować. Nalewka powinna jeszcze dojrzewać w chłodnym pomieszczeniu co najmniej przez miesiąc.

2 komentarze:

 1. Dobry wieczór!
  Litr wódki nie przykrył mi wszystkich truskawek w słoju. Co powinnam zrobić? Ugnieść owoce? Dolać wódki? A może po kilku dniach od nastawienia owoce zmniejszą objętość?
  Pozdrawiam, Paulina.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owoce po nocy chyba puściły sok i wszystko się przykrylo samo :)

   Usuń