poniedziałek, 29 lutego 2016

Nalewka kminkowa

Kminek jest niezbędnym składnikiem wielu sałatek i mięs. Można też z kminku uzyskać znakomitą nalewkę. Nalewka z kminku służyć też może jako przyprawa, bo kieliszek dodany do pieczeni wzbogaca aromat.



kminek z wódką, kminkowa, kminkówka, nalewka z kminku, nalewka z kminku i miodu, nalewki z kminku, przepis na nalewkę z kminkiem, wódka z kminkiem,


Składniki nalewki z kminku:


  • 4 stołowe łyżki kminku
  • 1 łyżka cukru
  • 1 l wódki 
Przygotowanie tej nalewki jest proste. Kminek należy rozetrzeć w moździerzu i wsypać do słoja. Dodajemy do niego cukier i całość zlewamy wódką. Powinna to być wódka mocna, co najmniej 45%. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce.

               Zobacz też: Nalewka z kminku z miodem

Po miesiącu kminkówkę musimy przefiltrować. Rozlewamy ją do butelek i zakorkowane wynosimy do chłodnego pomieszczenia. 

Przygotowana według tego przepisu kminkówka powinna jeszcze dojrzewać przez trzy miesiące. 

piątek, 26 lutego 2016

Prosta nalewka miodowo-cytrynowa

Nalewka miodowo-cytrynowa przygotowana według tego przepisu jest niezwykle prosta do wykonania i do tego można ją przygotowywać przez cały rok. Jest to trunek znakomicie rozgrzewający organizm. Jego podstawowym mankamentem jest jedynie to, że wykonana według tego przepisu nalewka dojrzewać musi przez cały rok.



cytryna ze spirytusem, miód ze spirytusem, nalewka miodowo-cytrynowa, nalewka z miodu i cytryny, przepis na nalewkę miodowo-cytrynową,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki miodowo-cytrynowej:

  • 2 szklanki miodu
  • 0,5 l spirytusu
  • 0,5 l przegotowanej wody
  • 2 cytryny
Cytryny przede wszystkim musimy bardzo dokładnie umyć. Potem obieramy je możliwie najcieniej, uważając by nie było albedo - białej części cytryny. Skórkę kroimy w wąskie paski. Z obranych cytryn wyciskamy sok. 

               Zobacz też: Nalewka miodowo-cytrynowa z rumem

Przegotowaną wodę wlewamy do rondla i lekko ją podgrzewając rozpuszczamy w niej miód. Temperatura wody nie powinna przekroczyć 40 stop. C. Do tego syropu dodajemy spirytus oraz sok z cytryn i pokrojoną skórkę. 

Płynu nie trzeba filtrować. Wraz ze skórką wlewamy go do butelek. Butelki szczelnie zamykamy i wynosimy do chłodnego pomieszczenia. Tam powinny leżakować jeszcze co najmniej przez 12 miesięcy

czwartek, 25 lutego 2016

Nalewka poziomkowa na rumie

Przepis na nalewkę poziomkową na rumie to jeden z najprostszych jakie można sobie wymarzyć. Mimo to uzyskamy nalewkę o niezwykłym aromacie, którą dodatkowo można degustować natychmiast po jej przygotowaniu.

nalewka poziomkowa, nalewka z poziomek., poziomki z rumem, przepis na nalewkę poziomkową z rumem,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki poziomkowej:

  • 1 l soku z poziomek
  • 1 l rumu
Do nalewki użyjemy oczywiście świeżego soku z poziomek. Wlewamy go do odpowiedniej wielkości słoika i zalewamy rumem. Słój odstawiamy, szczelnie zamknięty, w ciepłe miejsce na dwa miesiące.

               Zobacz także: Jak filtrować nalewki

Teraz już tylko musimy przefiltrować nalewkę i przelać ją do butelek. Jednej możemy nie zamykać, bo posłuży nam ona do rozlania nalewki do słoika. 

środa, 24 lutego 2016

Nalewka z czerwonych porzeczek

Nalewka z czerwonych porzeczek jest jedną z popularniejszych. Nic dziwnego, bo jest ona łatwa w produkcji i nie potrzeba skomplikowanych składników. Wadą tego przepisu na nalewkę z czerwonej porzeczki jest to, że trunek powinien leżakować przez kilka miesięcy. 



czerwona porzeczka z alkoholem, czerwona porzeczka ze spirytusem, jak zrobić nalewkę porzeczkową, nalewka z czerwonej porzeczki, przepis na nalewkę z czerwonych porzeczek,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z czerwonej porzeczki:

  • 1 kg owoców z czerwonej porzeczki
  • 1,5 l spirytusu
  • 1 kg cukru
  • pół laski wanilii
Porzeczkę trzeba obrać i umyć. Nie ma potrzeby zgniatania owoców. Wrzucamy porzeczki do słoja, dodajemy do niego laskę wanilii (wanilię zawsze kroimy wzdłuż). Zalewamy spirytusem i w szczelnie zamkniętym słoju stawiamy w nasłonecznionym miejscu. Co kilka dni słojem mieszamy.
Po czterech tygodniach płyn ze słoja zlewamy. 

         Zobacz też: Przepis na szybką nalewkę z czerwonej porzeczki

Przetrzymujemy go w hermetycznym naczyniu (pamiętajmy, że alkohol najszybciej paruje). Owoce zasypujemy cukrem. Cukier ma za zadanie wydobyć z owoców pozostały w nich alkohol i aromat porzeczkowy. Dlatego też stawiamy słój w słonecznym miejscu, ale teraz codziennie nim mieszamy. 

Po dwóch tygodniach zawartość słoika przelewamy przez sito wyłożone gazą. Otrzymany płyn łączymy z tym wcześniej przelanym. Wlewamy do opróżnionego już słoja i odstawiamy na tydzień.

Teraz nie pozostaje już nic innego jak nalewkę dokładnie przefiltrować  i wlać do butelek. Szczelnie zamknięte butelki wynosimy do piwnicy, gdzie zostawiamy je w spokoju na co najmniej pół roku. 

wtorek, 23 lutego 2016

Nalewka różano-orzechowa

Nalewka wykonana z płatków aromatycznej czerwonej róży i zielonych orzechów włoskich nosi nazwę nalewki sycylijskiej. Przygotowanie nalewki orzechowo-różanej nie jest trudne, ale sporo czasu pochłonie nam przygotowanie płatków róży.



nalewka orzechowa, nalewka orzechowo-różana, nalewka różano-orzechowa, nalewka różna, orzechy spirytus, róża spirytus, róża z alkoholem, róża z winem,
Fot. Fotolia,com

Składniki nalewki różano-orzechowej:

  • 60 płatków róży
  • 10 zielonych orzechów włoskich
  • 2 butelki białego wytrawnego wina
  • 125 ml spirytusu
  • skórka z połowy cytryny
  • 10 goździków
  • kora cynamonu
Na tę nalewkę powinniśmy wybrać płatki z mocno aromatycznego krzaku róży. Najłatwiej się je zbiera w południe, gdy kwiaty są rozwinięte i nagrzane słońcem. Z płatków usuwamy białe elementy (co własnie zajmuje najwięcej czasu) i wrzucamy je do słoja. Dodajemy jeszcze goździki, około 2 cm kory cynamonu, skórkę otartą z połowy cytryny i pokrojone w kawałki zielone orzechy. 

Wszystkie składniki zalewamy najpierw winem a potem spirytusem. Słój szczelnie zamykamy i stawiamy w ciepłym miejscu. Warto naczyniem od czasu do czasu zamieszać.
Po 40 dniach nastaw najpierw przelewamy przez sito a potem dokładnie filtrujemy. 

               Zobacz też: 4 zasady filtrowania nalewek

Klarowną nalewkę przelewamy do butelek, które również dokładnie zamykamy. Wynosimy je do chłodnego pomieszczenia. 

Nalewka różano-orzechowa powinna jeszcze leżeć i dojrzewać przez co najmniej trzy kwartały.

poniedziałek, 22 lutego 2016

Nalewka berberysowa z rumem

Nalewka berberysowa należy do grupy nalewek, które spożywamy w celach leczniczych. Berberys pomaga przy schorzeniach wątroby, działa uspokajająco, pomaga w problemach z trawieniem, skuteczny jest przy bólach głowy. Jest więc niezbędny w barku nalewkarza. 


berberys z alkoholem, berberys z rumem, nalewka berberysowa, nalewka z berberysu, nalewka z berberysu z wódką i runem, przepis na nalewkę z berberysu,


Składniki nalewki berberysowej:

  • 500 g owoców berberysu
  • 1 l wódki
  • 50 ml rumu
  • 0,25 l wody
  • 200 g cukru
  • skórka z połowy cytryny
  • kawałek kory cynamonu
Na nalewkę używamy tylko dojrzałych owoców. Podręcznikowo powinno się je zbierać po pierwszych przymrozkach, ale skoro nie zawsze mróz chce nadejść, to możemy je zostawić na noc w zamrażarce. 

Owoce berberysu musimy umyć i rozgnieść. Dopiero takie wrzucamy do słoja, do którego dodajemy również skórkę otartą z połowy cytryny i mniej więcej dwucentymetrowy kawałek kory cynamonu. Gdy wszystkie składniki są już w słoju zalewamy je wódka i rumem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe i ciemne miejsce. 

              Czytaj też: Nalewka z głogu dobra na zdrowie

Po dwóch tygodniach całość przelewamy przez gęste sito wyłożone gazą. Owoce mocno wyciskamy, by wydobyć z nich jak najwięcej alkoholu i aromatu. Klarowny płyn mieszamy z chłodnym syropem zrobionym z cukru  i wody. Przypominam, że syrop robimy z wystudzonej ale przegotowanej wody. w rondelku podgrzewamy ją tylko na tyle, by  rozpuścić w niej cukier. 

Połączone już płyny filtrujemy przez bibułkę i wlewamy do butelek. Szczelnie zamknięte wynosimy do piwnicy na co najmniej cztery miesiące. 

piątek, 19 lutego 2016

Nalewka bakaliowa z chlebkiem świętojańskim

Ten przepis na nalewkę bakaliową wyróżnia się tym, że przygotowana już nalewka powinna jeszcze długo dojrzewać. Poza tym jest ona łatwa w przygotowaniu, więc nie zaszkodzi, gdy wstawimy ją do swojej piwniczki. 



bakalie ze spirytusem, nalewka bakaliowa, nalewka na bakaliach, nalewka z daktylami, nalewka z figami, nalewka z rodzynkami, przepis na nalewkę bakaliową,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki bakaliowej:

  • 250 g rodzynek
  • 250 g fig
  • 250 g chlebka świętojańskiego
  • 250 g daktyli
  • 4 liście laurowe
  • 3 l spirytusu o mocy 70%

Rodzynki, figi i daktyle kroimy w paski. Chlebek świętojański kroimy bardzo drobno, a liście laurowe kruszymy. Wszystko to wrzucamy do dość dużego słoja i zalewamy trzeba litrami spirytusu o mocy 70%. 

               Czytaj też: Szybka nalewka bakaliowa

Dla przypomnienia dodam, że spirytus o takiej mniej więcej mocy (nie jesteśmy aptekarzami) otrzymamy zalewając nieco ponad 2,2 l spirytusu niecałym 0,9 l wody. Płyny trzeba ze sobą wymieszać, zanim zalejemy nim bakalie.

Szczelnie zamknięty słój odstawiamy w ciemne miejsce i mieszamy nim raz dziennie. Po trzech tygodniach przelewamy zawartość słoja przez gęste sito wyłożone gazą. Klarowną już nalewkę przelewamy do butelek.

Szczelnie zamknięte butelki wynosimy do pomieszczenia chłodnego. Tam zostawiamy je na co najmniej pół roku, choć lepszą nalewka jest, gdy poleży 12 miesięcy


czwartek, 18 lutego 2016

Nalewka pomarańczowa - francuska 44

Nazwa tej nalewki pomarańczowej określa liczbę niezbędnych składników. Ten przepis na nalewkę z pomarańczy jest dość rygorystyczny i warto powtórzyć sobie liczenie do 44. Również w temacie leżakowania przygotowanego trunku.



jak przygotować nalewkę francuską, nalewka francuska 44, nalewka pomarańczowa, nalewka z pomarańczy z wódką, pomarańczówka, przepis na nalewkę pomarańczową, przepis na nalewkę z pomarańczy,
Fot.Fotolia.com

Składniki nalewki francuska 44:

  • 1 pomarańcza
  • 1 l wódki
  • 44 ziarna kawy
  • 44 kostki cukru

Pomarańczę, dużą i dojrzałą, dokładnie myjemy. Na jej skórce robimy równo 44 nacięcia w które wkładamy ziarnka kawy. Tę pomarańczę wkładamy do słoja, do którego jednocześnie dodajemy 44 kostki cukru. Całość zalewamy wódką i dobrze zamknięty słój odstawiamy w ciepłe miejsce.

               Zobacz też: Nalewka pomarańczowa gorzka

Po 44 dniach płyn przelewamy i filtrujemy. Pomarańcz warto dobrze wycisnąć bo owoc wchłonął sporo alkoholu. 

Klarowną nalewkę przelewamy do butelek. Trunek nadaje się już do degustacji. 

wtorek, 16 lutego 2016

Nalewka pomarańczowa gorzka

Nalewkę pomarańczową można przygotowywać niemal przez cały rok. A przepis na pomarańczową jest szczególnie godny polecenia w martwym nalewkowo sezonie,  gdy nie ma rodzimych świeżych owoców.



nalewka pomarańczowa, nalewka z pomarańczy, pomarańcze z wódką, pomarańczówka, przepis na nalewkę z pomarańczy,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki pomarańczowej gorzkiej:

  • 8 dużych pomarańczy
  • 2 l mocnej wódki
Na początku potrzebne nam będzie sześć pomarańczy. Delikatnie zdejmujemy z nich skórkę - tak by było na mniej jak najmniej białego albedo. Skórki pomarańczowe suszymy.

               Zobacz też: Francuska 44 - nalewka pomarańczowa 

Ususzoną skórkę z pomarańczy wrzucamy do słoja i zalewamy dwoma litrami wódki o mocy co najmniej 45%. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy na tydzień. Nie wolno tego terminu przekroczyć, bo nalewka będzie niesmaczna!

               Czytaj też: Przepis na nalewkę z pomarańczy

Kolejny etap polega na wymieszaniu alkoholu ze świeżym sokiem wyciśniętym z dwóch pomarańczy. Płyny dokładnie mieszamy i wlewamy do butelek.

Początkowo nalewka pomarańczowa będzie mętna. Ale w miarę leżakowania płyn się wyklaruje. Dlatego też tej nalewki nie można pić zbyt szybko. W piwnicy powinna ona poleżeć przynajmniej przez kwartał. 

poniedziałek, 15 lutego 2016

Nalewka polska

Przepis na nalewkę polską to jedyny znany mi przepis w którym wykorzystujemy miód pitny. Obecność tego trunku w tym przepisie nie zaskakuje, bo miód pitny to typowo polski napitek, więc i w nalewce polskiej zabraknąć go nie mogło. 



miód pitny ze spirytusem., nalewka na miodzie pitnym, nalewka na spirytusie i miodzie pitnym, nalewka polska, przepis na nalewkę polską,
Fot.Fotolia.com

Składniki nalewki polskiej:

  • wiśnie
  • spirytus 70%
  • 0,4 kg miodu
  • 2 l miodu pitnego
Ile trzeba wiśni i spirytusu? To wszystko zależy od słoja, w którym nalewkę wstawimy. Najlepiej użyć do tego 3 litrowego słoja, który wiśniami wypełnimy do 3/4 wysokości. Spirytusu potrzebujemy tyle, by owoce zostały przykryte alkoholem na dwa palce.

Tak zalane wiśnie szczelnie zamykamy i odstawiamy słój na sześć tygodni. Nie zapomnijmy codziennie zamieszać słojem. 

               Zobacz też: Przepis na listkówkę wiśniową

Po tym czasie płyn zlewamy a owoce mocno wyciskamy przez gazę. Nie wyrzucamy wiśni - zamknięte w osobnym słoju nie zepsują się, bo są zakonserwowane alkoholem. Będą wybornym dodatkiem do ciast lub deserów. Albo herbaty. 

Gdy nastaw się filtruje my podgrzewamy miód pszczeli (najlepiej lipowy lub akacjowy) w miodzie pitnym (najlepszy będzie trójniak). Wystudzony mieszamy z klarownym już maceratem wiśniowym. Tak przygotowaną nalewkę wlewamy do butelek, które szczelnie zamykamy. I wynosimy w chłodne miejsce.

Tak przygotowana nalewka polska powinna leżakować przynajmniej przez rok. 

sobota, 13 lutego 2016

Krupnik litewski

Przepis na krupnik litewski jest tylko jednym z licznych wariantów przepisów na ten trunek. Ośmielę się nawet napisać, że każdy kto zajmuje się wyrobem własnych wódek smakowych ma swoją własną recepturę na krupnik. Jest więc pole do popisu i prowadzenia własnych eksperymentów. Ten przepis na krupnik litewski proponuję potraktować jako bazę.



jak zrobić krupnik, jakie składniki do krupniku, przepis na krupnik po litewsku, wódka krupnik po litewsku,
Fot. Fotolia.com


Składniki krupniku litewskiego:


  • 1 l spirytusu
  • 0,25 l wody
  • 0,25 l miodu płynnego
  • 0,2 kg cukru
  • kora cynamonu - kawałek ok, 3 cm
  • mały korzeń imbiru (najlepiej świeżego)
  • gałka muszkatołowa
  • 3 łyżki suszonych płatków róży
  • 12 goździków
  • 12 jagód jałowca
  • 5 gałązek ruty

Mimo tak długiej listy składników wykonanie krupniku litewskiego  nie jest trudne. Na początek w dużym rondlu zagotowujemy wodę z miodem, cukrem i wszystkimi przyprawami. Trzymamy tak na ogniu przez około kwadrans. 

Rondel zdejmujemy z ognia i do gorącego jeszcze płynu wlewamy powoli spirytus stale mieszając zawartością. Następnie garnek szczelnie przykrywamy (koniecznie, bo inaczej szybko ucieknie alkohol) i podgrzewamy bacząc, by już płynu nie zagotować.  

               Zobacz też: Przepis na krupnik

Rondel ponownie zdejmujemy z ognia. Wynosimy go do chłodnego pomieszczenia na dobę - w tym czasie musi też on być szczelnie przykryty. 

Ostatniego dnia nie pozostaje nic innego jak przelać napój przez gazę i przelać do butelek. Te szczelnie zamknięte (znów musimy dbać, by nie uciekły procenty) wynosimy do piwnicy na kwartał. 

czwartek, 11 lutego 2016

Nalewka cytrynowo-ananasowa

Ananas i cytryna to bardzo dobre połączenie, z którego wychodzi niezbyt mocna, ale aromatyczna nalewka. Na dodatek na nalewkę ananasowo-cytrynową nie trzeba długo czekać. Nadaje się ona do degustacji już w kilka tygodni po rozpoczęciu nad nią pracy.



ananas z alkoholem, ananasowa, cytryna z alkoholem, cytrynowa, nalewka cytrynowa z ananasem, nalewka z ananasa,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki cytrynowo-ananasowej:

  • 1 ananas
  • 2 cytryny
  • 1 l wódki
  • 50 g świeżego imbiru
  • 0,5 szklanki cukru
Świeży ananas należy pokroić w kostkę. Cytryny obieramy tak, by było jak najmniej albedo, czyli białej warstwy zalegającej pod skórką. Jest ona gorzka i może nam zepsuć smak nalewki. Obraną cytrynę kroimy w plastry. 

               Czytaj też: Nalewka ananasowa

Cytrynę i ananas wrzucamy do słoja. Dodajemy do niego cienko skrojony imbir oraz cukier. W zależności od tego czy lubimy mniej lub bardziej słodkie nalewki ilość cukru podaną w przepisie można nawet podwoić. 

Tak przygotowany słój zalewamy wódką. Powinna to być wódka mocna, najlepiej o zawartości co najmniej 45% alkoholu. Słój szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Każdego dnia powinniśmy nim dobrze zamieszczać, by rozpuścił się cukier i by owoce chętniej oddawały soki. 

               Zobacz też: Nalewka z ananasa na rumie

Po dwóch tygodniach cały nastaw filtrujemy. Owoce dobrze jest mocno wycisnąć, bo znajduje się w nich jeszcze sporo aromatycznych soków i wchłoniętego alkoholu. 

Przefiltrowaną nalewkę przelewamy do butelek. Te szczelnie zamknięte w chłodnym pomieszczeniu leżakować jeszcze powinny trzy tygodnie.