Nalewka na chlebie razowym uchodzi za klasyczny przykład przepisów ze starej, polskiej kuchni. Jej produkcja wymaga nieco zachodu, odpowiedniej pory roku i cierpliwości. Efekt jednak wart jest zachodu.
Fot. Fotolia.com |
Składniki staropolskiej nalewki na chlebie razowym:
- 5 kromek żytniego chleba razowego
- 1 l wódki
- 0,25 l ciemnego piwa
- 0,15 ml płynnego miodu
- 50 g rodzynek
- 50 g pączków brzozy
- 10 goździków
- korę cynamonu
Najwięcej zachodu będziemy mieli z zebraniem pączków brzozy. Nalewkę można więc przygotować wczesną wiosną. Albo... zimą. Wtedy ze spaceru możemy przynieść kilka gałązek brzozy, które wsadzone do wody w ciepłym pomieszczeniu powinny zacząć pączkować.
Zobacz też: Nalewka na piwie porter
Jak będziemy już mieli pączki brzozy to możemy przystąpić do przygotowywania nalewki. Kilka kromek żytniego chleba razowego suszymy w piekarniku. Suche kruszymy i wrzucamy do słoja. Dodajemy owe ciężko zdobyte pączki brzozy, rodzynki, goździki i około 2 cm kawałek kory cynamonu. Wszystko to zalewamy mocną, najlepiej 45 proc. wódką i szczelnie zamknięte odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe miejsce.
Po tym czasie nastaw musimy przefiltrować. W czasie, gdy płyn będzie się przesączać przez bibułkę my przygotujemy syrop z piwa i miodu. Szklankę piwa wlewamy do garnuszka i zagotowujemy. Gdy piwo nieco przestygnie dodajemy do niego miód i mieszamy do jego rozpuszczenia. Syrop schładzamy do temperatury pokojowej.
Czytaj też: Jakie nalewki robimy w kwietniu
Gdy syrop wystygnie a nastaw będzie już klarowny oba płyny łączymy. Zmieszane rozlewamy do butelek, które szczelnie zamknięte umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu.
Nalewki na chlebie razowym nie warto kosztować przed upływem kwartału.