Nalewka jałowcowa, z racji aromatu zwana również dżinem, jest prosta w wykonaniu. Właściwości lecznicze nalewki z jałowca są nieocenione. Pomaga ona przy wielu problemach żołądkowych. W związku z tym nie ma wyjścia - jałowcówka niezbędna jest w każdym barku.
Fot. Didriks |
Składniki nalewki jałowcowej:
- 50 ziaren jałowca
- 1 litr wódki
- łyżeczka cukru
Ziarna jałowca bez trudu dostaniemy w sklepie zielarskim. Trzeba je tylko rozgnieść w moździerzu (nie musimy ich ucierać na miazgę) i wsypać do słoja. Potem do słoja wlewamy wódkę i wsypujemy cukier.
Tytułem eksperymentu można jeszcze dodać ziarno kardamonu lub nieco skórki z pomarańczy. Zwiększymy w ten sposób aromat nalewki jałowcowej. Zrobienie jałowcówki z dodatkami potraktować proszę jako wersję dla zaawansowanych. Za pierwszym razem doświadczenia sobie podarujmy.
Zobacz też: Nalewka z gałki muszkatołowej
Tak przygotowany nastaw musi odstać co najmniej dwa tygodnie. W tym czasie obserwować będziemy, jak zmienia się kolor płynu, który z każdym dniem staje się coraz bardziej żółty. Taki nastaw może być zlany po 14 dniach, ale może i stać miesiąc.
Po tym czasie nalewkę zlewamy i filtrujemy. Wlewamy do butelek i odstawiamy na rok.
Nalewkę z jałowca możemy pić w malutkich dawkach traktując je jak pomoc przy problemach z żołądkiem. Możemy też zrobić sobie normalnego drinka jak z dżinu - z tonikiem i cytryną.