środa, 20 września 2017

Lecznicza nalewka z arydzięgla

Dzięgielówkę, czyli nalewkę z arcydzięgla, można pić dla jej smaku lub w celach leczniczych. Reguluje trawienie,  działa uspokajająco i pomaga przy zatruciach. 



nalewka z arydziegla
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki z arcydzięgla:


  • 100 g korzenia arcydzięgla
  • 100 g spirytusu
Wykonanie dzięgielówki jest tak proste jak składniki. Musimy tylko rozdrobnić korzeń arcydzięgla i zalać go spirytusem. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy na 14 dni. 

Po tym terminie nastaw musimy przefiltrować i wlać do ciemnej butelki

Jak zażywać dzięgielówkę? Najlepiej 2-3 razy dziennie po 20-30 kropli wylanych na łyżeczkę z cukrem lub wodą. Najlepiej stosować przy zaburzeniach trawienia lub przy zatruciu alkoholem lub nikotyną. 

Nalewka z arcydzięgla ma dużą moc, ponieważ ziele to wzmaga jeszcze właściwości spirytusu. 

czwartek, 14 września 2017

Prosta nalewka z malin

Ten przepis na nalewkę z malin jest prosty i łatwy w wykonaniu. Również składniki użyte w tej malinówce są klasyczne. Czas potrzebny do zrobienia tego trunku to około półtora miesiąca.



malinowa, malinówka, maliny na spirytusie, nalewka na malinach, nalewka z malin, nalewka z malin z wódką, prosta nalewka z malin,


Składniki nalewki z malin:


  • 1 kg malin
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l wódki
  • cukier (według uznania)

Przebrane, dojrzałe maliny, wsypujemy do słoja i zalewamy alkoholem. Warto pamiętać o tym, że najpierw lejemy alkohol słabszy, czyli wódkę. Potem dopiero spirytus. Słój szczelnie zamykamy i wystawiamy na nasłonecznione miejsce.

Po miesiącu zlewamy nalew. Zamykamy go szczelnie w innym słoju. Maliny, które nam zostały delikatnie zgniatamy i zasypujemy cukrem. Sypiemy go więcej lub mniej w zależności jak słodkie nalewki lubimy. Moim zdaniem na tym etapie można dać nieco mniej cukru a nalewkę ostatecznie można dosłodzić przed przelaniem do butelek. 

               Zobacz też: Nalewka malinowa na rozgrzewkę

Zasypane cukrem owoce puszczą sok, który będzie bogaty w alkohol. Słojem trzeba potrząsać codziennie aż cukier całkiem się rozpuści, co zajmuje 10-14 dni. Wtedy zlewamy alkoholowy syrop, filtrujemy i mieszamy z wcześniej zlanym nastawem.

Teraz można sprawdzić słodkość nalewki i ewentualnie dosypać cukru (pamiętać trzeba, ze musi się  rozpuścić). Nalewkę rozlewamy do butelek, które w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu powinny jeszcze leżakować co najmniej kwartał. 


czwartek, 7 września 2017

Zwykła nalewka dereniowa

Nalewka z derenia, nawet jeśli robi ją się łatwo, wymaga długiego leżakowania. Jej smak wart jest jednak naszej cierpliwości, dlatego nalewka na dereni koniecznie powinna się znaleźć w naszym barku. 



dereniówka, dereń na spirytusie, jak zrobić dereniówkę, nalewka dereniowa, nalewka z derenia, przepis na nalewkę dereniową,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki dereniowej:

  • 2 kg owoców
  • 1 l spirytusu
  • 0,5 l wody
  • 1 kg cukru
Tę nalewkę będziemy przygotowywać w kilku krokach. Po pierwsze przebrane i umyte owoce  derenia wrzucamy do słoja. Zasypujemy je cukrem i przykryte gazą lub ściereczką odstawiamy na co najmniej półtora miesiąca. 

               Zobacz też: Nalewka z derenia z wódka i spirytusem

W tym czasie w słoju zbiera się sok z derenia. W drugim etapie zlewamy go a owoce przepłukujemy wodą. Tę wodę mieszamy z sokiem dereniowym i zalewamy spirytusem. Teraz już szczelnie zamknięty słój odstawiamy na kilka dni. 

Trzeci, ostatni już krok to ściąganie klarownego płynu ze słoja przy pomocy węża winiarskiego. Resztę, z osadami, dokładnie filtrujemy. Tak uzyskaną nalewkę przelewamy do butelek.

               Zobacz też: Nalewka dereniowa z jagodami

Butelki szczelnie zamknięte wynosimy do piwnicy. Tam nalewka z derenia powinna leżakować jeszcze co najmniej przez pół roku. 

wtorek, 5 września 2017

Lecznicza nalewka anyżowa

Ponieważ podany niżej przepis na nalewkę anyżową jest przepisem na trunek o właściwościach leczniczych należy go przestrzegać w miarę dokładnie. Za to taka anyżówka złagodzi nam kaszel.



anyż z wódką, anyż ze spirytusem, anyżowa, anyżówka, nalewka anyżowa, nalewka z anyżem, nalewka z anyżu,

Składniki nalewki anyżowej:

  • 20 g anyżu
  • 250 ml spirytusu
  • 250 ml wódki
  • miód
Produkcja tej nalewki zajmie nam około miesiąca. Przygotowujemy ją na dwa etapy. W pierwszym do butelki zawierającej spirytus dodajemy anyż. Trzymamy go tak przez dwa tygodnie. Po tym czasie spirytus zlewamy i zamykamy w osobnej butelce.

Teraz czas na wódkę - zastępujemy nią spirytus i znów anyż trzymamy w niej przez 14 dni. Po tym czasie nastaw zlewamy i łączymy z wcześniej uzyskanym płynem na bazie spirytusu. 

               Zobacz też: Przepis na nalewkę anyżową

Nalewkę należy do smaku doprawić miodem. Zażywamy ją 3 razy dziennie po 15-20 kropli na łyżeczce cukru. 

Tak przygotowana nalewka anyżowa działa jako skuteczny środek wykrztuśny. Używamy jej też przy bólach brzucha i kłopotach z trawieniem. 

poniedziałek, 4 września 2017

Nalewka wrotyczowa

Wrotycz to roślina rosnąca w zasadzie wszędzie. Jednak jej zbieranie i przetwarzanie jest w UE zakazane. A szkoda, bo od wieków jest ona powszechnie stosowana w medycynie ludowej. Nalewka na wrotyczu może się więc przydać. 

na co stosować wrotycz, nalewka lecznicza, nalewka na wrotyczu, nalewka wrotyczowa, właściwości nalewki na wrotyczu, wrotycz, zastosowanie wrotyczu,


Składniki nalewki wrotyczowej:


  • 1 szklanka suchego wrotyczu
  • 300 ml spirytusu 70 proc
Przygotowanie nalewki jest banalnie proste. Rozdrobnione ziele wrotyczu zalewamy alkoholem, szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Po siedmiu dniach macerowania nastaw filtrujemy. Wlewamy do butelki i nalewkę mamy gotową.

               Zobacz też: Przepis na nalewkę z kwiatów rumianku

Nalewkę wrotyczową stosujemy tylko w celach leczniczych. Jeśli zażywamy wewnętrznie to 10 ml nalewki musimy rozcieńczyć 100 ml wody. Pijemy 2-3 razy dziennie.

Jeśli używamy nalewkę do płukania to wtedy jedną łyżkę rozcieńczamy w połowie szklanki wody. Nalewkę na wrotyczu możemy jeszcze używać, nierozcieńczoną, do okładów, przemywania skóry, pędzlowania skórnych zmian chorobowych. Można ją wcierać w bolące stawy.

Tak sporządzona nalewka działa rozgrzewająco, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie.