wtorek, 31 stycznia 2017

Nalewka na czerwonych muchomorach

Nalewki na czerwonych muchomorach nie należy spożywać. Służy ona tylko do użytku zewnętrznego w celach leczniczych. Jest bardzo prosta w wykonaniu, trzeba się tylko postarać o zdrowe muchomory.



czerwony muchomor z białymi kropkami na kapeluszu rosnie w zielonym mchu
Fot. cafepampas z Pixabay


Składniki nalewki z muchomora:

  • muchomory
  • spirytus
Proporcje zależą od wielkości naczynia. Świeże czerwone muchomory myjemy, kroimy w plastry i wrzucamy do słoja. Powinny one zająć połowę objętości naczynia, które zalewamy do pełna spirytusem. Odstawiamy na miesiąc. Przelewamy przez gazę, a grzyby wyrzucamy.
w karafce stoi nalewka na korzonki, nalewka na muchomorach, nalewka z muchomorów,
               Zobacz też: Jak zrobić nalewkę na leśnych mrówkach

Nalewka wcierana w skórę, na przemian z nalewką na mrówkach, jest ponoć idealnym medykamentem, który równego nie ma sobie przy bólach korzonkowych

poniedziałek, 30 stycznia 2017

Nalewka z leśnych mrówek

Nalewka w leśnych mrówek to jeden z najdziwniejszych przepisów na nalewki z jakim się spotkałem. Osobiście takiej nalewki nie robiłem i nawet nie mam ochoty, by się nią bliżej zainteresować. Jednak z kronikarskiego nawyku przepis tu umieszczam. 



lecznicza nalewka, mrówki na spirytusie, na co nalewka z mrówek, nalewka na mrówkach, nalewka z mrówek,


Składniki nalewki z leśnych mrówek:


  • czerwone mrówki
  • spirytus
Podobno na tę nalewkę najlepsze są czerwone mrówki żyjące w lesie. Zbieramy je najlepiej w czerwcu lub lipcu w bardzo prosty sposób. Otóż do butelki, na przynętę, wlewamy trochę miodu. Butelkę układamy w mrowisku i czekamy aż wejdą do niej mrówki.

               Zobacz też: Nalewka na czerwonych muchomorach

Gdy butelka się zapełni mrówkami zabieramy ja do domu. Tam zalewamy mrówki spirytusem i butelkę zakręcamy.

Uwaga! - nalewki na mrówkach nie pijemy

Jest to nalewka wybitnie znana z tradycji medycyny ludowej, wykorzystywana na bóle korzonkowe razem z nalewka na... czerwonych muchomorach. 


wtorek, 17 stycznia 2017

Nalewka herbaciana z suszonymi śliwkami

Nalewka herbaciana według podanego tu przepisu jest łatwa do wykonania. I nie wymaga długiego leżakowania, więc praktycznie prace nad nią trwają tylko dwa tygodnie.

herbata z alkoholem, nalewka herbaciana, nalewka z liściastej herbaty, przepis na nalewkę herbacianą ze śliwkami, wódka herbaciana,
Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki herbacianej:

  • 1 łyżka herbaty liściastej
  • 0,5 l wódki
  • 4 suszone śliwki
  • 20 rodzynek
  • 2 łyżeczki cukru. 

Pamiętajmy o zasadzie, że z kiepskich składników dobrej nalewki nie zrobimy. Dlatego warto na nalewkę wybrać dobrą, liściastą herbatę. Wrzucamy ją do słoja. Dodajemy pokrojone w paski i pozbawione pestek śliwki suszone, rodzynki i cukier.

            Zobacz też: Inne przepisy na nalewkę herbacianą

Wszystkie składniki zalewamy wódką. Dobrze, by to była mocna wódka o mocy około 45%. Słój szczelnie zamykamy i ostawiamy w ciepłe miejsce. Od czasu do czasu słojem warto zamieszać.

Po około dwóch tygodniach nalewkę zlewamy i filtrujemy. Klarowną przelewamy do butelek. I można ją taką nalewkę degustować