Nalewkę jarzębinową z płatków kwiatów jarząbu przygotowujemy w maju, kiedy drzewa zaczynają kwitnąć. Nalewka kwiatowa nie musi leżakować tak długo jak nalewka z owoców, Wymaga tylko więcej cierpliwości przy zbieraniu kwiatów.
|
Fot. Pixabay.com |
Do przygotowania nalewki jarzębinowej musimy mieć:
- 0,5 kg płatków kwiatów
- 1 l spirytusu
- szklanka wody
- 0,25 kg miodu wielokwiatowego
- cytrynę
Płatki kwiatów jarząbu wkładamy do słoja i zalewamy litrem spirytusu. Szczelnie zamknięte trzymamy je tak przez miesiąc. Słojem warto wstrząsać kilka razy w tygodniu.
Kolejny etap to przelanie nastawu przez sito wyłożone gazą. To wstępne filtrowania ma na celu pozbycie się płatków kwiatowych. Do płynu dodajemy jeszcze syrop wykonany z miodu wielokwiatowego i wody oraz sok wyciśnięty z niewielkiej cytryny.
Czytaj też: Jak zrobić nalewkę z jarzębiny z cytryną
Całość ponownie wlewamy do słoja który odstawiamy na dobę. Po tym czasie płyn musimy już dokładniej przefiltrować i przelać do butelek.
Nalewka jarzębinowa z kwiatów jarzębiny jest gotowa do spożycia już po miesiącu.
Banany dostępne są w sprzedaży przez cały niemal rok, wiec nalewkę z bananów można zrobić w każdej chwili. Pamiętać jednak trzeba, że nalewka bananowa, podobnie jak każda inna, powinna swoje odstać zanim ją skosztujemy.
|
Fot. Pixabay.com |
Do przygotowania nalewki bananowej potrzebne nam są:
- 1 banan
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki wody
- 1/2 laski wanilii
- 3/4 l wódki
Nalewkę bananową powinniśmy przygotowywać jeśli mamy wybranego banana dużego i dojrzałego. Owoc obieramy, kroimy i rozgniatamy widelcem. Przekładamy do słoja. Zalewamy wódką i odstawiamy na tydzień w ciepłe miejsce.
Po tygodniu przygotowujemy syrop. W tym celu podgrzewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Pianę, która się tworzy zdejmujemy.
Warto pokusić się o zastąpienie cukru miodem wielokwiatowym. Osiągniemy wtedy lepszy aromat. Pamiętajmy jednak, żeby rozpuszczając miód nie przekroczyć temperatury 40 stop. C.
Do syropu dodajemy pół laski wanilii. Wanilię zawsze kroimy wzdłuż i ewentualnie usuwamy znajdujące się w niej pestki.
Czytaj też: Nalewka bananowa długo leżakująca
Nastaw z bananem wstępnie filtrujemy i mieszamy z syropem z cukru (lub miodu). Znów wlewamy wszystko do słoja, który odstawiamy na dwa tygodnie.
Po tym czasie nalewkę dokładnie już filtrujemy. Rozlewamy do butelek i chowamy w ciemne i chłodne miejsce na kilka miesięcy.
Przepalanka, to według najkrótszej definicji, wódka ze spirytusu z karmelem. Jej wielką zaletą jest to, że spożycie większych ilości nie powoduje nieprzyjemnych skutków dnia następnego. Przepisów na to jak zrobić przepalankę jest dużo.
|
Fot. Fotolia.com |
Według najprostszej receptury na przepalankę wystarczy zgromadzić:
- 0,5 l spirytusu
- 0,5 szklanki cukru
- 0,5 szklanki wody
- goździk
Cała sztuka to prawidłowe zrobienie karmelu. W tym celu cukier wysypujemy na patelnie i na wolnym ogniu karmelizujemy cukier. Następnie mieszamy go z wodą wlewając ją na patelnię (uwaga - może chlapać) i dodajemy do spirytusu w takiej ilości, by uzyskać kolor dobrej whisky.
W kolejnym kroku dodajemy goździk i odstawiamy trunek na dobę w celu przegryzienia się aromatów.
Zamiast goździków można użyć cukru waniliowego lub kawałka wanilii.
Dobry bulion i dobre szparagi to podstawa udanego kremu ze szparagów. Poza tym do zrobienia zupy potrzebne jest jest nieco cierpliwości i serca. Za to efekt murowany.
|
Fot. Fotolia.com |
Krem ze szparagów najlepiej robić ze świeżych szparagów. Ciekawszy jest z zielonych, ale i z białych jest wyśmienity. Grunt, żeby je dokładnie obrać i pozbawić zdrewniałych części. Nawet kawałek zdrewniałego szparaga potrafi zepsuć smak całego garnka kremu.
Przygotujmy więc:
- 1 litr bulionu
- 0,5 kg szparagów
- cebule
- masło
- oliwę
- śmietanę
- 100 ml wina
- sól
- biały pieprz
- gałkę muszkatołową
Szparagi trzeba obrać i wyrzucić zdrewniałe części. Jeśli nie jesteś pewny, czy szparagi są dobre po prostu je spróbuj. Surowe są równie smaczne jak gotowane, ale pamiętaj, by przed spróbowaniem je umyć. Pokrój w mniejsze kawałki - ich wielkość nie ma znaczenia, bo potem i tak będą zmiksowane.
Czubki można zostawić - przydadzą się potem do dekorowania talerza.
Pokrój drobno cebulę i zacznij przysmażać ja na patelni w której rozpuściłeś masło z odrobina oliwy. Podlej białym, wytrawnym winem i poczekaj, aż ono wyparuje - ważny jest aromat, który zostanie. Na patelnie wrzuć szparagi, zwiększ ogień i poczekaj aż zmiękną.
Zobacz też: Jak przechowywać szparagi
Usmażone szparagi z cebulą wrzuć do miksera i zalej częścią bulionu. Zmiksuj. Jeśli mikstura jest za gęsta dodaj jeszcze bulionu. Gdy całość osiągnie odpowiednią konsystencję - wlej do garnka i postaw na gazie. Dodaj śmietanę i dopraw do smaku.
Gdy krem jest już prawie gotowy zajmij się czubkami szparagów. Wrzuć na wrzącą wodę z masłem i gotuj przez 3,5 minuty. Możesz też wykorzystać je surowe.
Krem nalej na talerze, udekoruj kilkoma czubkami. Popijaj białym winem.
Rzeżucha to roślina, która w domowych warunkach może rosnąć przez cały rok dostarczając nam świeżych witamin i minerałów. Przygotowanie sałatki z rzeżuchy według podanego tu przepisu to jeden ze sposobów urozmaicenia menu.
|
Fot. Pixabay.com |
Do przygotowania sałatki z rzeżuchy potrzebujemy:
- garść rzeżuchy
- garść wyłuskanych ziaren słonecznika
- parmezan
- ziemniak średniej wielkości
- pęczek pietruszki
- 4 średnie ząbki czosnku
- oliwy
- sól, pieprz
Najpierw musimy obrać ziemniaka ugotowanego w mundurku i pokroić go na mniejsze kawałki. Wrzucamy je do salaterki. Dodajemy do ziemniaka drobno posiekany czosnek. W tym przypadku nie warto go przeciskać przez praskę - posiekany ma większy aromat.
Posiekać też należy rzeżuchę oraz pietruszkę. Nie zapomnijmy o wyłuskanym słoneczniku. Wszystko to polewamy oliwą dobrej jakości w ilości około 150 ml, posypujemy serem, doprawiamy pieprzem z solą do smaku i miksujemy.
Tak przygotowaną sałatkę podajemy do jaj na twardo lub do wędlin.
Jedna średniej wielkości główka kapusty pekińskiej pozwala na zrobienie sporej ilości surówki, której trzyosobowa rodzina nie jest w stanie zjeść za jednym razem. Zwłaszcza, że dodatków nie brakuje. Ale one właśnie nadają surówce smak.
|
Fot. Pixabay.com |
Do przygotowania surówki z kapusty pekińskiej potrzeba:
- główka sałaty pekińskiej
- por
- puszka kukurydzy
- papryka (duża albo dwie małe)
- 3 łyżki majonezu
- 3 łyżki śmietany (lub jogurtu)
- łyżka octu balsamicznego
- sól, pieprz do smaku
Sałatę trzeba przekroić wzdłuż i potem kroić w poprzek w drobne paski. Dodajemy po kolei kukurydzę, groszek, paprykę (najlepsza czerwona, bo kolor gotowego produktu będzie ładniejszy) i majonez ze śmietaną i octem. Wszystko oczywiście dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku.
Ta surówka może podlegać modyfikacją. Ciekawym rozwiązaniem może być dodatek oliwy lub oleju ewentualnie kilku kropel octu winnego zamiast balsamicznego.