wtorek, 13 września 2016

Jarzębiak z cytryną czyli nalewka jarzębinowa

Dzięki zastosowaniu cytryny jarzębiak przygotowany według tego przepisu dojrzewa tylko przez pół roku. Otrzymujemy trunek o łagodnym, lekko kwaskowym smaku i miłym bukietem. 


Składniki na jarzębiak z cytryną:

  • 1 kg owoców jarzębiny
  • 1 l mocnej wódki
  • sok z 1 cytryny
  • 300 g cukru

Na jarzębinową wybieramy oczywiście dojrzałe owoce. Teoretycznie powinniśmy je zbierać po pierwszych przymrozkach, ale gdy to jest nierealne owoce należy na noc umieścić w zamrażarce. Następnie warto je przepłukać wrzątkiem, by pozbyć się gorzkiego aromatu jarzębiny. 

Do wysuszenia owoce rozkładamy na blasze d pieczenia i lekko suszymy w piekarniku do zmarszczenia. potem jarzębinę wrzucamy do słoja i zasypujemy cukrem. Dodajemy świeży sok z cytryny bez pestek i zalewamy wódką. Najlepiej taką o mocy 45%. Szczelnie zamknięty słój stawiamy w nasłonecznionym miejscu i co kilka dni wstrząsamy nim. 

               Zobacz też: Inne przepisy na nalewki jarzębinowe

Po dwóch tygodniach nastaw przelewamy przez sito. Owoce mocno wyciskamy i wyrzucamy. Płyn dokładnie filtrujemy i wlewamy do butelek. 

Tak przygotowany jarzębiak powinien jeszcze leżakować w chłodnym pomieszczeniu przez sześć miesięcy. 


1 komentarz:

  1. Wszystko piękne ,tylko jedno bym zmienił. Nie jarzębina tylko JARZĄB. Znika problem goryczki,łatwiej się pozyskuje. Przepis ten sam.A jarząb jeszcze teraz można zebrać.

    OdpowiedzUsuń