Nalewka lwowska ma tę zaletę, że z jej przygotowaniem nie musimy czekać do odpowiedniego okresu w roku, a możemy ją przygotować wtedy, kiedy mamy ochotę. Podany przepis na nalewkę lwowską wykorzystuje przede wszystkim owoce suszone. Pamiętać też trzeba o okresie leżakowania, który akurat w przypadku tej nalewki wynosi około pół roku.
Składniki nalewki lwowskiej:
- 1 l spirytusu 96%
- 0,6 l wody
- 0,2 l miodu
- 10 suszonych śliwek polskich bez pestek
- 25 dkg suszonego głogu
- 3 dkg suszonej taniny
- 3 dkg rodzynek sułtańskich
- pół laski wanilii
- otarta skórka z cytryny
Czytaj też: Jak zrobić dobrą nalewkę
W momencie gdy woda z miodem stygnie bierzemy się za owoce, które kolejno wrzucamy do słoja. Pamiętajmy, by najpierw je dokładnie umyć. Głóg i tarninę można lekko zgnieść, śliwki pokroić w nieregularne kawałki. Dodajemy pół laski wanilii - wanilię zawsze kroimy wzdłuż. Skórkę z cytryny dodajemy w ilości kopiatej łyżeczki.
Gdy wszystko mamy już przygotowane zalewamy chłodną wodą z miodem i spirytusem. Słój zamykamy szczelnie, by nie uleciały nam procenty. Ostawiamy w ciemne miejsce i od czasu do czasu potrząsamy.
Zobacz też: Jak skutecznie filtrować nalewki
Po miesiącu nalewkę zlewamy i dokładnie filtrujemy. Wlewamy do sterylnych butelek i szczelnie zamykamy. Wynosimy w chłodne miejsce na co najmniej sześć miesięcy. Dopiero po tym czasie docenimy smak tej nalewki.