Nalewka rabarbaru ma tę wielką zaletę, że można ją kosztować niemal od razu po przygotowaniu. Nalewka z rabarbaru jest wyjątkiem, bo w przeciwieństwie do innych nalewek nie wymaga długiego czasu macerowania ani leżakowania. Dlatego wartą się nią zainteresować.
Składniki do nalewki z rabarbaru:
- 1 l soku z rabarbaru
- 1 l spirytusu
- 1 szklanka miodu
Do przygotowania nalewki z rabarbaru potrzebny nam będzie świeżo wyciśnięty sok z łodyg. Nie jest to trudne, bo rabarbar należy do roślin z dużą ilością soku.
Zobacz też: Jakie nalewki można robić w kwietniu
Sok z rabarbaru wlewamy do dużego słoja. Potem powoli dodajemy do niego miód i spirytus. Uważać trzeba szczególnie na miód, który musi się całkowicie rozpuścić. Dlatego też słój z sokiem cały czas mieszamy.
Potem już płyn wstawiamy do lodówki. Czekamy dobę, przelewamy do butelek i możemy podawać na stół.
Nalewkę z rabarbaru koniecznie trzeba serwować mocno schłodzoną.
Przygotowanie nalewki z gruszek nie jest trudne, wymaga jednak wiele cierpliwości. Nalewka z gruszek do spożycia nadaje się dopiero w rok po rozpoczęciu jej przygotowywania. Wszystko to przez gruszki, które niechętnie dzielą się swoim aromatem.
Składniki do nalewki z gruszek:
- 1 kg gruszek
- 1 l spirytusu
- 300 g cukru
- goździki
- pól laski wanilii
- kora cynamonowa
Do produkcji nalewki z gruszek wybieramy wyłącznie dojrzałe i zdrowe gruszki. Kroimy je nieregularnie, zostawiając gniazda nasienne i wrzucamy do gąsiorka. Dodajemy przyprawy - goździki (5-8 szt.), połowę laski wanilii (zawsze przecinamy ją wzdłuż, nigdy w poprzek), skruszoną korę cynamonu (ok. 2 cm kawałek). Wszystko to zalewamy spirytusem i odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce.
Czytaj też: Nalewka z suszonych śliwek z koniakiem
Kolejne czynności wykonujemy dopiero pól roku później. Nalew zlewamy do osobnego naczynia i szczelnie zamykamy. Gruszki zasypujemy cukrem. Jego zadanie to wydobyć z gruszek alkohol.
Gruszki zasypane cukrem odstawiamy na około dwa tygodnie, czekając gdy cukier się rozpuści. Słojem możemy od czasu do czasu wstrząsnąć. Po tym czasie syrop filtrujemy. Owoce warto dobrze wycisnąć, gdyż znajduje się tam jeszcze sporo soku gruszkowego nasiąkniętego spirytusem.
Przefiltrowany syrop łączymy z uzyskanym wcześniej nalewem spirytusowym, zamykamy na kolejne dwa tygodnie. Następnie całość filtrujemy i wlewamy do butelek.
Teraz nie pozostaje nam już nic innego jak pozwolić nalewce dojrzewać.
Dlatego nie powinniśmy jej ruszać przez kolejne pół roku.