czwartek, 30 października 2014

Francuska nalewka cytrynowa

Nalewka cytrynowa zrobiona po francusku jest bardzo podobna do nalewki cytrynowej zrobionej po włosku. Oba przepisy na nalewki cytrynowe opierają się na tych samych składnikach. Jednak cytrynowa francuska jest nieco mocniejsza i odrobinę słodsza.


Fot. Fotolia.com

Składniki nalewki francuskiej cytrynowej:

  • skórka z 10 cytryn
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 0,70 kg cukru

Pierwsze zadanie to obranie cytryn możliwie najcieńszą warstwą. Przed tym zabiegiem cytryny parzymy, ale nie szorujemy. Szorowanie powoduje, że znajdujące się na powierzchni skórki detergenty wcieramy do środka i już się ich nigdy nie pozbędziemy. Cytryny trzeba więc delikatnie myć.

             Czytaj też: Przepis na nalewkę cytrynową po włosku, czyli limoncello

Obrana skórka, bez białych elementów, ląduje w słoju zalana spirytusem. Szczelnie zamknięta leżakuje tak w ciepłym miejscu przez miesiąc. Słoikiem warto od czasu do czasu wstrząsnąć.

Następnie przegotowujemy wodę i studzimy ją. W letniej rozpuszczamy cukier robiąc w ten sposób syrop. Gdy ten stygnie, spirytus filtrujemy przez papierowy ręcznik, a następnie łączymy z syropem. Płyn wlewamy do słoja i odstawiamy na kolejny miesiąc.

Teraz wystarczy już tylko przelać nalewkę do butelek. Nalewka cytrynowa francuska nie wymaga już dalszego leżakowania. Można ją degustować zaraz po wlaniu do butelek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz