sobota, 15 marca 2014

Nalewka z kwiatów czarnego bzu zwana też bzową kwiatową

Nalewka z kwiatów nie jest niczym niezwykłym. Kwiat czarnego bzu wykorzystywany jest w kuchni na kilka sposobów. Jednym z nich jest właśnie zrobienie nalewki z kwiatów czarnego bzu. Kwiat ten był też ponoć przysmakiem cesarza Franciszka Józefa I, który uwielbiał je smażone w cieście naleśnikowym.


Składniki na nalewkę z kwiatów czarnego bzu:

  • 50 baldachów kwiatów czarnego bzu
  • 1 l spirytusu
  • 1 l wody
  • 2 cytryny
  • 3 limonki
  • 0,7 kg cukru

Najpierw starannie trzeba przygotować kwiat czarnego bzu. Musimy poobrywać wszelkie zielone elementy. To trochę robota głupiego, ale jak się z nią uporamy, to reszta pójdzie raz dwa.

Pod wrzątkiem umyte cytryny kroimy w plastry. W słoju wszystko układamy warstwowo - trochę kwiatów czarnego bzu, warstwa plastrów cytryny. I tak do wyczerpania surowca. Następnie wszystko zalewamy syropem, który zrobiliśmy z wody cukru. 

                            Czytaj też: Przepis na nalewkę z owoców czarnego bzu

Przykrywamy słój. Odstawiamy na około 10 dni. 

Po tym czasie nalew starannie filtrujemy i wlewamy ponownie do słoja, ale już bez kwiatów czarnego bzu i plastrów cytryny. Łączymy z sokiem wyciśniętym z limonek i spirytusem. Szczelnie zamykamy i odstawiamy na miesiąc. Co kilka dni, jak się nam przypomni, możemy mieszać.

Po 30 dniach nalewkę filtrujemy, wlewamy do butelek i korkujemy. Odstawiamy w ciemne i chłodne miejsce na sześć miesięcy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz