piątek, 17 maja 2019

Krem ze szparagów po wiedeńsku


Sezon na szparagi nie jest długi, bo zaczyna się w drugiej połowie kwietnia i kończy w czerwcu. A w czasie sezonu warto zrobić krem ze szparagów.

 
krem szparagowy, zupa ze szparagow, zupa szparagowa
Fot. Karolina Grabowska z Pixabay.com

Na przygotowanie kremu ze szparagów potrzebujemy:

  • 0,5 kg białych szparagów
  • 1,5 l bulionu warzywnego
  • 2 ziemniaków
  • 2 jajek
  • cebulę
  • soli
  • pieprzu
  • pietruszki

Mimo że szparagi w Polsce zbiera się zaledwie przez dwa miesiące to jednak ze szparagów można korzystać przez cały rok. Wystarczy je tylko zamrozić lub przechować w zalewie. Maj i czerwiec to najlepsze miesiące na zrobienie zapasów szparagów na zimę bo wraz z trwającym sezonem spada ich cena.

Można oczywiście powiedzieć, że szparagi są w handlu niemal przez cały rok. Owszem, ale często są to warzywa importowane, przywożone z Ameryki Południowej. Są więc nie tylko wątpliwej świeżości, ale i nie mają takiego smaku jak te uprawiane w Polsce. Nie musimy się wstydzić naszych plantacji, bo wiele z nich eksportuje szparagi za granicę. Zwłaszcza do Niemiec i do Austrii, gdzie rośliny te są znacznie bardziej popularne niż u nas.

Przepis


Na krem szparagowy wybieramy szparagi białe. Obieramy je, ale czubki zostawiamy w osobnym naczyniu. Zanim ich nie zużyjemy powinniśmy przechowywać je z zimnej wodzie, nawet z lodem.

Obrane trzonki szparagów kroimy w plasterki po około 2 cm. Ziemniaki kroimy w kostkę, ale gotujemy je w osobnym naczyniu. Szparagi natomiast wrzucamy do bulionu i gotujemy do miękkości. Potem dorzucimy do nich ugotowane i przecedzone ziemniaki.

               Zobacz też: Krem ze szparagów ze świeżym szczypiorkiem

 Cebulę drobno kroimy i szklimy na patelni. Najlepiej zrobić to na wolnym ogniu, a cebule smażyć na maśle. Po wrzuceniu jej na patelnię wartą cebulę lekko posolić. Jeśli gaz jest rzeczywiście mały to cebula może się tak szklić nawet 15 min. Potem wrzucamy ją do garnka.

Garnek odstawiamy, by nieco przestygł. Zajmujemy się jajkami. Musimy z nich oddzielić żółtka, które mieszamy z odrobiną wywaru szparagowego. Dodajemy go dwa lub trzy razy - po to by ogrzać żółtko. Rozciapane powoli wlewamy do zupy, którą intensywnie mieszamy. Podgrzewamy, ale uważamy by już jej nie zagotować.

Lekko wystudzoną zupę blendujemy. Następnie przecieramy przez sitko. Najlepiej pomóc sobie w tym wykorzystując chochlę. Jej sposób ma kształt zbliżony do wgłębienia sita,  więc robota nie zajmie dużo czasu. Przetarty krem będzie miał jednolitą strukturę i w tym wypadku świadczy to o klasie kucharza.

               Czytaj też: Jak zrobić krem ze szparagów

Teraz dodajemy do nich czubki, które odcięliśmy na samym początku. Nie musimy ich gotować bo są one delikatne i momentalnie w ciepłej zupie miękną. Krem ze szparagów podajemy w talerzach udekorowanych pietruszką z ugotowanymi samymi czubkami szparagów.

Przepis ten przywiozłem z Wiednia, dlatego też tak nazwałem ów pyszny krem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz