sobota, 21 lutego 2015

Nalewka z kwiatów lipy dla pracowitych

Nazwa miesiąca lipiec pochodzi od lipy, która w tym czasie kwitnie ale na nalewkę z kwiatów lipy przygotować musimy się wcześniej. Lipówka powinna długo leżakować, dlatego nie powinniśmy jej kosztować wcześniej niż na Boże Narodzenie.Składniki nalewki z kwiatów lipy:
  • 1,5 szklanki kwiatów lipy
  • 550 ml spirytusu
  • 0,4 l miodu lipowego
  • 1 limonka
  • 1 cytryna
  • 2 goździki
Przygotowania do zrobienia nalewki z kwiatów lipy powinniśmy zacząć najpóźniej na trzy tygodnie przed kwitnięciem lipy. W tym celu, najlepiej na początku czerwca lub pod koniec maja, trzeba przygotować nalewkę na miodzie. Do zagotowanej wody dodajemy dwa goździki i wodę studzimy. 

Gdy jej temperatura spadnie poniżej 40 stop. C. wlewamy do niej miód. Taka temperatura pozwoli nam na to, by miód się szybciej rozpuścił a jednocześnie zachował swój smak i aromat, który traci bardziej podgrzany. Na koniec, gdy miód się całkiem rozpuści a woda wystygnie, dolewamy pół litra spirytusu. Wszystko to przelewamy do szczelnie zamkniętego słoja, który odstawiamy w ciemne miejsce.

      Czytaj też: Prosty i łatwy przepis na nalewkę z kwiatów lipy

W różnych rejonach kraju lipy kwitną w innym czasie. Ale gdy lipy już zakwitną zbieramy kwiaty. Płuczemy je dokładnie i dodajemy do słoja z nalewką miodową. Słój odstawiamy teraz w chłodne i ciemne miejsce. 

Na dwa dni przed końcem macerowania się kwiatów cienko obieramy skórkę z limonki staranni usuwając gorzkie białe części owocu. Skórkę zalewamy w małym słoiku niewielką ilością spirytusu.

Nastaw z kwiatami lipy cedzimy przez sito wyłożone gazą. Kwiaty wyciskamy i wyrzucamy. Do płynu dodajemy teraz spirytus, w którym moczyła się skórka z limonki oraz sok wyciśnięty z połowy cytryny i całej limonki. Płyn ponownie wlewamy do słoja i odstawimy.

Po dwóch, trzech tygodniach przystępujemy do klarowania nalewki. Ze słoja ostrożnie wężykiem winiarskim ściągamy klarowny płyn. Resztę, z osadami, które zebrały się na dnie słoja starannie filtrujemy.

Tak przygotowaną nalewkę z kwiatów lipy przelewamy do butelek, które szczelnie zamknięte wynosimy do piwnicy na co najmniej pół roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz