środa, 31 grudnia 2014

Nietypowa nalewka z kwiatów fiołków

Nalewka fiołkowa jest nalewką nieczęsto spotykaną. Najwięcej czasu poświęcimy na zbieranie odpowiednich kwiatów fiołka. Na nalewkę użyć możemy tylko odmiany fiołka wonnego (viola odorata), który kwitnie pod koniec marca i na początku kwietnia. 


Fot. Ersten Hoehe
Składniki nalewki fiołkowej:
  • litrowy słoik kwiatów fiołków
  • spirytus 70 %
  • sok z połowy cytryny
  • 200 g cukru
  • 100 ml wody

Umyte i pozbawione łodyżek kwiaty fiołka wrzucamy do słoja i zalewamy je sokiem z cytryny. Tego fragmentu nie warto odpuścić, gdyż sok z cytryny pozwoli nam na uzyskanie ładnej barwy nalewki.

               Czytaj też: Przepis na nalewkę z kwiatów magnolii

Po godzinie fiołki zalewamy spirytusem tak, aby wszystkie płatki były zatopione. W zależności od tego jak bardzo ubiliśmy kwiaty w czasie zbiorów fiołków alkoholu może być potrzebne trochę więcej lub trochę mniej. Dlatego też przepis na nalewkę fiołkową nie ma podanej dokładnej ilości spirytusu.

Tak przygotowany nastaw odstawiamy w ciemne i ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie przelewamy płyn przez sito wyłożone gazą. Kwiatki wyrzucamy a alkohol mieszamy z syropem wykonanym z wody i cukru. ostawiamy jeszcze na tydzień i dokładnie filtrujemy. Nalewamy do butelek i odstawiamy je w chłodne miejsce na około pół roku.

Smak nalewki z kwiatów fiołka można wzbogacić dodając niewielki ilości syropu z czarnego bzu, wanilię lub kupnego syropu fiołkowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz