środa, 4 marca 2015

Aromatyczna nalewka z pigwy

Przepisów na nalewkę z pigwy istnieje sporo, dlatego warto eksperymentować i wybrać taki, który nam najbardziej odpowiada. Wart polecenia jest ten przepis na nalewkę z pigwy z jej sokiem.


fot. Fotolia.com
Składniki nalewki z pigwy:
  • pigwa
  • cukier
  • wódka
  • spirytus
Wykonanie tej nalewki przebiegać będzie w dwóch etapach. Najpierw musimy pokroić pigwę na mniejsze kawałki i pozbawić gniazd nasiennych. Następnie wkładamy je do słoja i zasypujemy cukrem. 

               Czytaj też: Przepis na nalewkę z pigwy

Przepis nie ma podanych proporcji, bo dużo w nim zależy od naszej fantazji. Ale wagowo cukru powinno być tyle samo ile pigwy. Słoik niedbale zamykamy i odstawiamy w jasne miejsce co jakiś czas wstrząsając nim. 

Drugi etap to już zabawa z alkoholem. Gdy pigwa puści sok to zalewamy ją wódką. Ile jej będzie zależy od nas. Na pierwszy raz możemy przyjąć, że dodamy jej nico mniej niż jest soku. Po kilku dniach nastaw trzeba spróbować i w zależności od gustu dodać jeszcze mniej lub więcej spirytusu. Spirytus jest potrzebny, by owoce lepiej oddały swój smak i aromat.

            Zobacz też: Nalewka z pigwy łatwa i prosta

Pigwa z alkoholem powinna stać przez sześć tygodni. Po tym czasie płyn zlewamy a pigwę lekko wyciskamy. Nie wyrzucamy jej - zawsze się przyda na przykład jako dodatek do herbaty. Nalewkę dokładnie filtrujemy i rozlewamy do butelek. 

W chłodnym pomieszczeniu nalewka powinna jeszcze dojrzewać co najmniej przez miesiąc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz