piątek, 6 marca 2015

Nalewka mandarynkowa ze skórek

Skórki owoców cytrusowych często wykorzystywane są do  robienia nalewek. Przepis na nalewkę mandarynkową ze skórek jest tani, szybki i łatwy w wykonaniu. Tak przygotowana nalewka z mandarynek na spirytusie nie musi dojrzewać.


Składniki nalewki mandarynkowej:

  • 50 g suszonej skórki mandarynek
  • 0,5 l spirytusu
  • 200 g cukru

Pamiętajmy, by susząc skórkę z mandarynki pozbyć się możliwie jak najwięcej białych części mandarynki. Wysuszoną skórkę wkładamy do słoja i szczelnie zamkniętą stawiamy w ciepłym miejscu. Już po dwóch dniach alkohol możemy zlać a skórkę wyrzucić - swoje zrobiła i przekazała spirytusowi cały swój aromat. 

           Czytaj też: Przepisy na nalewki z mandarynek

Teraz z cukru i wody przygotowujemy syrop. Gdy jest on jeszcze gorący wlewamy do niego mandarynkowy alkohol cały czas mieszając. Gdy płyn ostygnie przelewamy go do słoja i odstawiamy ponownie w ciepłe miejsce.

Po dwóch tygodniach słój ostrożnie otwieramy. Za pomocą wężyka zlewamy klarowną nalewkę znad osadu. Resztę starannie filtrujemy przez bibułkę, ręcznik papierowy lub flanelkę wielokrotnie praną. 

Przefiltrowany płyn łączymy z tym wcześniej zlanym i nalewkę wlewamy do butelek. Jak wspomnieliśmy - tak przygotowana nalewka z mandarynek nie wymaga leżakowania i można ją degustować od razu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz